SEO‘ya yeni başlayanlar için adım adım seo çalışması yönergeleri, teknikleri ve ipuçları. Arama motoru optimizasyonu rehberi ile başarıya ulaşın.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Başlangıç Kılavuzu

SEO çalışması yapmak istiyorsunuz lakin nereden, nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız rehberimiz ile arama motorlarını çok yakından tanıyabilir ve harika bir başlangıç yapabilirsiniz.

SEO başlangıç kılavuzumuz ile nasıl seo yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Arama motorlarının sıralama kriterleri ve kalite yönergelerine uyarak adım adım SEO’ya başlayın.

1. Site İçi Optimizasyon Analizi

SEO çalışması site içi optimizasyon yapılmasıyla başlar. SEO çalışmalarında başarılı olan kişilerin tamamı çalışmalarına site içerisinde başlamaktadır ve bu kısım SEO’nun temli olarak kabul edilir.

Site içi SEO (On Page SEO) web sitelerin alt yapısının ve içeriklerin kullanıcı ve arama motoru dostu olarak optimize edilmesidir. On Page SEO yani site içi SEO, belirli kriterlere göre gerçekleştirilir. Bizler site içi optimizasyon yaparken şu kısımlara odaklanmaktayız.

 • İçerik URL’lerin SEO dostu yapılması
 • İçerik başlıklarında anahtar kelimelerin kullanımı
 • Alaka düzeyini arttırmak için multimedya kullanımı
 • H1, H2, H3… Gibi başlık etiketlerinin belirli hiyerarşi içerisinde kullanımı
 • İçerik anahtar kelime oranlarının ayarlanması
 • Tüm cihazlarla uyumlu Responsive tasarımların kullanımı
 • Site içi linklemelerin yapılması
 • Site hızının arttırılması
 • İçeriklerde semantik kelimelerin kullanımı
 • İçerik uzunluğunun belirlenmesi
 • Görsel optimizasyonlarının yapılması
 • İçerik kalitesinin artırılması
 • Ziyaretçi süresini arttırmaya dayalı çalışmalar

2. Site Dışı Analiz

Site dışı SEO, Off Page SEO olarak da geçmektedir. Arama motoru sıralamalarında yani serp sonuçlarında daha iyi sıralama almak adına site dışında yapılan çalışmaların tamamı site dışı analizdir.

Site dışı SEO, bir web sitenin bilinilirliğini, alaka düzeyini, otoritesini ve güvenilirliğini arttırmak adına yapılır. Yapılan bu çalışmalar kullanıcı algısının büyük oranda değişmesini sağlamaktadır. Hazırlamış olduğunuz içeriklere kefil olan internet dünyasındaki diğer yerler tarafından gerçekleştirilir. Bu yerler arasında sayfalar ve siteler olduğu gibi insanlar da bulunmaktadır.

Site dışı analiz yapılırken dış çalışma eksiklerinin belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca rakipler analiz edilerek eksikler tamamlanır ve ekstra fark yaratacak şeyler yapılır. Site dışı analiz yapılırken en çok üstünde durulan kısım dış bağlantılardır. Bu bağlantılar kendi içerisinde sınıflandırılır.

 • Doğal bağlantılar: web site sahibinin müdahalesi olmadan alınan dış bağlantılardır. Örneğin bir yemek sitesinin doğal ürün satışı yapan bir web siteye link vermesi buna örnek olabilir.
 • Manüel oluşturulan bağlantılar: bu bağlantı türü web site sahibinin isteği doğrultusunda gerçekleştirilir. İçerikleri benzer olan web sitelerden ya da otoritesi yüksek olan sitelerden bağlantıların paylaşılmasının istenmesi şeklinde gerçekleştirilir.
 • Kendi oluşturduğunuz bağlantılar: Forum, blog ya da dizinlere web site bağlantısının web site sahibi tarafından eklenmesidir. Forum profillerine, yazar imzasına ya da ilgili internet kuruluşlarının içeriklerine çapa metin olarak bağlantı eklenmesidir. Bu tip bağlantılar “Black SEO” olarak değerlendirildiği için uzak durulması gereken bir bağlantı alma türüdür.

Dış bağlantı alırken nelere dikkat edilmeli?

 • Bağlantı veren web sitenin popülerliği
 • Bağlantı veren web sitenin konusu
 • Bağlantının yeni olup olmadığı
 • Bağlantıda kullanılan çapa metin
 • Bağlantı verilen sayfada toplamda çıkan bağlantı sayısı
 • Bağlantı veren web sitenin güvenilirliği

Web siteye gelen dış bağlantılardan olumlu sonuçlar alabilmek için yukarıda yer alan maddelerin incelenmesi ve bu doğrultuda çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Site dışı analiz yapılırken elbette sadece dış bağlantılara odaklanılmaz. Ayrıca sosyal medya üstünden gelen sinyallere ve reklam (AdWords) geri dönüşümlerine de bakılması gerekmektedir.

3. Sektörel Bazlı Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime ve kelimeler, bir işletmenin neyle alakalı olduğunu tanımlamayı sağlayan kelime ve kelime gruplarıdır.

Doğru anahtar kelimelerin belirlenmesi doğru müşterilere ulaşmanın en önemli faktörüdür. Bu yüzden SEO çalışmaları yapılırken doğru anahtar kelimelere odaklanmak için sektörel bazlı anahtar kelime analizi yapılır.

Sektörel bazlı anahtar kelime analizinin verimli bir şekilde yapılabilmesi için kullanıcı niyetinin iyi anlaşılması gerekir.

Potansiyel müşteri profiline sahip olan kişilerin neleri aradığı ve nelerle karşılaşmak istediği iyi anlaşılırsa en doğru sektörel bazlı anahtar kelimeler bulunabilir.

Sektörel bazlı anahtar kelime analizi ilk olarak rakip sitelerin analiz edilmesiyle başlar. Yapılan rakip analizi sayesinde hangi sektörel kelimelere odaklanılması gerektiği saptanır.

Özellikle rakip sitelerin başlıkları ve meta açıklamaları bizlere sektörel bazlı anahtar kelimeleri belirlememizde yardımcı olur.

Sektörel bazlı anahtar kelimeleri belirlemek için geliştirilmiş olan çok sayıda araç vardır. Screaming Frog, Majestic, Ahrefs ve Keywordtool gibi araçlar anahtar kelimelerin online olarak belirlenmesini sağlar. Bunu ücretsiz olarak belirlemek için Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracı da kullanılabilir.

4. Sektörel Bazlı Rakip Analizi

Sektörel bazlı rakip analizi, özellikle SEO çalışmalarına ayrılması gereken bütçenin belirlenmesi için önemlidir. Yapılan sektörel bazlı rakip analizi sayesinde anahtar kelimelerin zorluk derecesi belirlenir.

Sektörel bazlı rakip analizi çalışmalarımızda öncelikli olarak rakipleri belirliyoruz. Daha sonra rakiplerimizin neleri iyi, neleri kötü yaptığını saptıyoruz. Bizler daha iyisini yaparak serp sonuçlarında müşterilerimizin rakiplerine oranla daha iyi sıralamalar almasını sağlıyoruz.

Sektörel bazlı rakip analizi sırasında belirlenmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Trustrank ve pagerank değerlerinin belirlenmesi
 • Site içi SEO faktörlerinin analiz edilmesi
 • Backlink profilinin belirlenmesi
 • Sosyal medya kullanımının belirlenmesi

5. Potansiyel Müşteri Stratejisi

İşletmelerin güçlü bir şekilde ayakta durabilmesi için ihtiyacı olan şey yeni müşterilerdir. Müşteri kitlenizin web sitenize nasıl ulaştığını, daha çok hangi tür işletmeleri tercih ettiklerini, web sitenizde nasıl içeriklerle karşılaşmak istediklerini belirlemeniz ilk potansiyel müşteri stratejiniz olmalıdır.

Bu potansiyel müşteri stratejilerinin hayata geçirilmesinde şüphesiz SEO çalışmalarının etkisi hafife alınmayacak kadar fazladır. SEO çalışmaları, organik trafik çekmeyi sağladığı gibi ayrıca potansiyel müşterilere de ulaşmamıza yardımcı olmaktadır. Dijital pazarlama stratejisi yazımızda işletmenizi büyütmek için gerekli olan bazı optimizasyon teknikleri ele alındı.

kurumsal seo çözümleri

Bizler potansiyel müşteri stratejisini geliştirmek için şunlara odaklanıyoruz:

 • Yeni müşteri kazanmak için anahtar kelime araştırması
 • Web site kullanıcı deneyiminin arttırılması
 • İçerik kalitesinin yükseltilmesi
 • Sosyal medya kullanımının geliştirilmesi
 • Ürün görüntülerinin geliştirilmesi
 • Müşteri geri bildirimlerinin alımı
 • Pazarlama etkinliklerinin tanıtımı

İşletmelerin sahip olduğu web sitelerde potansiyel müşterilere ulaşmak için odaklandığımız şeyler bunlardır. Yapılan doğru çalışmalar sayesinde potansiyel müşterilere daha iyi bir şekilde ulaşılması mümkündür.

6. Rekabet Ölçümü ve Strateji Oluşturulması

Rekabet düzeyi bir anahtar kelimede ne kadar fazlaysa SEO çalışmalarına ayrılması gereken bütçe o derecede yüksek olmaktadır. SEO bütçesinin belirlenmesi için bu yüzden çalışmalara başlamadan önce rekabet ölçümü yapılmalı ve uygun strateji belirlenmelidir.

Rekabet ölçüme ve stratejisi belirlenirken şu analizlerin yapılması gerekmektedir.

 • Anahtar kelime analizi: rakiplerin potansiyel müşterilere ulaştığı anahtar kelimelerin belirlenmesidir. Bunun için Semrush, Spyfu ve Google Anahtar Kelime Planlayıcısı kullanılabilir.
 • Rakiplerin belirlenmesi: anahtar kelime belirlendikten sonra bu anahtar kelimede iyi sıralamalar alan işletmeler en güçlü rakiplerdir. Online analiz araçları kullanılarak rakiplerin organik trafik aldığı kelimeler ve bu kelimelerin rekabeti belirlenir.
 • Rakip analizi: bu aşamada rakip işletmelerin sahip olduğu Backlink profilleri, içerik otoriteleri belirlenir.
 • Sosyal medya analizi: bu aşamada rakiplerin Facebook, Twitter, Google Plus hesapları incelenir. Hangi aralıklarla içerik güncellediklerine, sponsorlu içerik oluşturup oluşturmadıklarına bakılır.

Yukarıdaki aşamalar dikkatli bir şekilde analiz edildikten sonra sıra strateji oluşturmaya gelmektedir. Stratejimizi genellikle rakipleri analiz ederek oluştursak da mutlaka onların yapmadığı şeyleri yapmaya özen göstererek fark yaratmaya çalışmamız gerekmektedir.

7. Sosyal Medya Analizi ve Yapılandırması

Sosyal medya, potansiyel müşterilerine ulaşmayı sağlayan en hızlı platformlar bütünüdür. Sosyal medya hesaplarının bilinilirliği arttırması, işletmelerin otoriter hale gelmesine yardımcı olmaktadır.

Bizler sosyal medya analizi yaparken potansiyel müşterilerin yer aldığı platformlara odaklanmaya çalışıyoruz. Facebook, Twitter, Linkedin, Piterest ve Google Plus analizlerimizi yoğunlaştırdığımız sosyal medya platformlarıdır.

Sosyal medya arama motoru örümceklerine olumlu sinyal gönderse de bir sıralama kriteri değildir. Ancak yüksek oranda trafik sağladığı için dolaylı yoldan SEO çalışmalarına olumlu etkisi vardır.

İşletmelerin sadece sosyal medya hesabına sahip olması yeterli değildir. Bu yüzden sosyal medya hesaplarının yapılandırılması gerekir. Sayfa takipçi sayısının arttırılması, ilgi çekici görsellere sahip içeriklerin yayımlanması, yorum yapmaya ve paylaşmaya kullanıcıların teşvik edilmesi en önemli sosyal medya yapılandırmaları arasında yer alır.

Sosyal medyaya olan ilginin her geçen gün artması sosyal medya çalışmalarının bir zorunluluk haline gelmesini sağlamıştır. Markalaşma hedefi olan her işletmenin bu yüzden sosyal medya hesaplarını yapılandırması SEO açısından önemlidir.

8. Web Yazılım Desteği ve Düzenleme Analizi

Web yazılım desteği ve düzenleme analizi büyük oranda site içi SEO çalışmasında ele alınır. Bir web sitenin makaleleri ne kadar iyi olursa olsun, dış çalışmaları ne kadar profesyonelce yapılırsa yapılsın eğer yazılımında sorunlar varsa iyi sıralamalar alması mümkün değildir.

Bizler web geliştirme ve düzenleme analizi yaparken büyük oranda W3C sorunlarına odaklanıyoruz. Ayrıca sayfa açılış hızı bir sıralama kriteri haline geldiği için sayfa hızını artırıcı yönde düzenlemeler de yapmaktayız. Hız optimizasyonu nasıl yapılır makalesinde bazı sırlarımızı sizlerle paylaştık.

Web yazılım desteği ve düzenleme analizi SEO çalışmalarının temelidir. Bu kısımda yapılan çalışmalar ne kadar kusursuz olursa başarıya o kadar kolay şekilde ulaşılır.

9. Backlink Analizi

Backlinkler, başarıya ulaşmada yardımcı olduğu gibi ceza alarak serp sonuçlarında tamamen kaybolmaya da neden olabilir. Arama motorları tarafından verilen cezaların büyük kısmının nedeni backlinler den kaynaklanır. Bu yüzden tüm SEO sürecinde ve işletmenin aktif bir şekilde kaldığı dönemde belirli aralıklarla Backlink analizinin yapılması gerekmektedir.

Backlink analizi yapılırken Seomoz, Majestic, Ahrefs gibi backlink sorulama araçları kullanılabileceği gibi Google Search Console üstünden de gelen dış bağlantılara ulaşıp gerekli analizler yapılabilir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi backlinkler web sitelerin ceza almasına neden olan faktörlerin başında yer alır. Bu yüzden Backlink analizi belirli periyotlarda yapılmalıdır. Zararlı bağlantı tespiti yapılırsa bunlar nofollow formuna getirilmelidir. Eğer herhangi bir müdahale söz konusu değilse Google Disavow aracı üstünden reddedilebilir.

10. Google Arama Konsolu Yönetimi

Google Arama Konsolu (Google Search Console), işletmelerin arama sonuçlarına kusursuz bir şekilde eklenmesini kısa süre içerisinde gerçekleştirmek adına kullanılan araçtır.

Sıralamaya engel olan birçok web site sorunu hakkında bilgi vermesinden dolayı kullanılması tavsiye edilmektedir. Web site performansını arttırmak, arama sıralama sorunlarını tespit etmek adına Google search console kullanımı tavsiye edilmektedir.

SEO çalışmalarının kusursuz bir şekilde gerçekleşmesi için tüm Google Search Console sorunları önemsenmeli, varsa problemler kısa süre içerisinde kaldırılmalıdır.

Potansiyel müşteriler serp sonuçları sayesinde işletmelerin hizmetlerine ulaşır. Google Search Console üstünden eklemesi yapılan web sitelerin içerikleri ekleme yapılmamış olan web sitelerin içeriklerine göre daha hızlı sıralamalara girer. Bu da diğer işletmelere göre potansiyel müşterilere daha hızlı ulaşmayı sağlar.

11. Marka Bilinirliğinin Artırılması

Sosyal medya platformlarının hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte marka bilinirliğini arttırmak için dijital dünya daha fazla tercih edilmeye başlandı. Özellikle 2014 yılından bu yana işletmelerin SEO çalışmalarını marka bilinirliği üzerine kurguladığı biliniyor.

Potansiyel müşterileriniz anahtar kelime aramalarına markanızı da eklemeye başladığı zaman bu durum bilinirliğimizin önemli ölçüde arttığını gösterir. Örneğin SEO araması yerine “SEO SEOSefi” şeklinde aramaların yapılması markamızın bilinirliğinden kaynaklanmaktadır. Markalaşma sürecinde SEO çalışmalarının önemi hafife alınmayacak kadar fazladır. Bu yüzden markalaşmak adına SEO çalışmalarına önem verilmelidir.

Marka bilinirliği arttırmak için neler yapılabilir?

 • Web sitelerin düzgün bir şekilde yapılandırılması
 • Uygun sosyal medya stratejilerinin belirlenmesi
 • Televizyon, sosyal medya ve AdWords reklamlarının kullanılması
 • Etkinliklere sponsor olunması
 • Etkinliklerde temsil edilmek

Yukarıda yer alan hususlar hayata geçirilerek işletmelerin potansiyel müşteriler tarafından daha bilinir hale gelmesi sağlanabilir. Marka bilinirliğinin artması beraberinde otoriteyi getirecektir. İnternet sitelerine direkt girişlerin olması en olumlu arama motoru sinyalidir. Bu yüzden SEO çalışmalarında marka bilinirliğine odaklanılması kalıcı, başarılı sonuçların alınmasını sağlar.

12. Kurumsal Kimlik Oluşturulması

Bir işletmenin, şirket içi ve şirket dışı duruşunu ifade etmek adına kullanılan kavramlar bütünüdür. Buradan yola çıktığımızda kurumsal kimliğin şirketin dışarıdan nasıl göründüğüdür de diyebiliriz.

Firmanın benimsemiş olduğu kurumsal kimlik müşterilerin gözünde prestij kazanılmasını sağlayabileceği gibi yanlış kimlik seçiminde prestijin kaybolmasına da neden olabilir. Bu yüzden kurumsal kimlik oluşturulması sırasında tüm detaylar önemsenip bu doğrultuda çalışma yapılmalıdır.

Kurumsal kimlik oluşturulmasında yapılanlar;

 • Logo tasarımı
 • İşletme sloganının belirlenmesi
 • Web site düzenlenmesi (görsel açıdan)
 • Ürün sayfalarının oluşturulması

Bunlar kurumsal kimlik oluşturma aşamasında üstünde durulan temel konulardır. Bir işletmenin dışarıdan görünüşünü belirleyen tüm faktörler kurumsal kimlik oluşturulurken ele alınır. Müşteri potansiyelini arttıracak yönde etkisi olan tüm detaylara yer verilir.

13. Link İnşası

Link inşası, serp sonuçlarında görünürlülüğü arttırmak için yapılan en önemli SEO çalışmalarından birisidir. Link inşası deniliği zaman hem site içi hem de site dışı linklemeler akla gelmelidir.

Site içi link inşası on page SEO çalışmalarında, site dışı link inşası ise off page SEO çalışmalarında ele alınır.

Site içi link inşası alaka düzeyini arttırma konusunda etkilidir. Yapılan iç linklemeler sayesinde arama motorlarının ilgili web sitenin neyle alakalı olduğunu anlaması sağlanır. Bu özelliğinden dolayı site dışı link inşası kadar önemli olduğu söylenebilir.

SEO çalışmalarında arama motoruna etkili sinyaller göndermesinden dolayı site dışı link inşası aşırı derecede önemlidir.

Bağlantı gelen sayfada dikkat edilmesi gerekenler;

 • Sayfaya gelen link sayısı
 • Gelen linkin kalitesi
 • Bağlantı gelen sayfanın ilgili içerikle uyumu
 • Bağlantı verirken kullanılan anahtar kelime
 • Bağlantı gelen sayfadan çıkan toplam bağlantı sayısı

Yukarıdaki hususlar ele alınarak site dışı link inşası en kaliteli şekilde oluşturulmalıdır. Web sitelerin ceza almasına en çok site dışı link inşası neden olur. Bu yüzden SEO çalışmalarında en çok dikkat gerektiren kısım burasıdır.

14. SEO Rank Çalışmaları

PR; kurumların müşteri algısını iletişim kanalları aracılığıyla yönetmesi olarak tanımlanır. PR (Public Relations) aslında halkla ilişkiler kavramının karşılığıdır.

Yaptığımız PR çalışmalarında işletmelerin müşteri karşısındaki itibarını korumaya yöneliktir. Ayrıca bilinirliğini arttırmak ve bunu sürekli olarak geliştirmek de SEO Rank çalışmaları içerisinde yer alır. Tüm bu çalışmalar ele alındığında PR çalışmalarının bir itibar yönetimi olduğu da söylenebilir.

SEO Rank çalışmaları nasıl yapılır?

 • Gazetelerde, bloglar da, dergilerde, sosyal medya platformlarında işletmeyle alakalı olumlu haberlerin yayınlanması
 • Çok ses getirecek yayın kuruluşlarına röportajlar verilmesi
 • İlgi gören ürün ve hizmetlerin reklam yoluyla servis edilmesi
 • Sosyal medya kaynaklarını kullanarak potansiyel müşterilere ulaşılması

15. İçerik Optimizasyonu

Hazırlanan içeriklerin hem arama motoru odaklı hem de kullanıcı odaklı olması gerekmektedir. Bu yüzden bir içerik istediği kadar faydalı olursa olsun eğer arama motoru odaklı olarak hazırlanmadıysa serp sonuçlarında iyi sıralama alması mümkündür.

İçeriklerinizi optimize etme konusunda size yardımcı olacak bazı şeyler vardır. İçerik optimizasyon araçları bu konuda işinizi ciddi anlamda kolaylaştırır. Her zaman içerik kalitesini yükseltme ana hedefiniz olmalı. Bu sayede başarılı sonuçlar elde etmek kolay olacaktır.

İçerik optimizasyonu yaparken genel olarak şu konular üstünde durulması gerekmektedir.

 • Başlıkların 70 karakterden fazla olmayacak şekilde ayarlanması
 • Anahtar kelime yoğunluğunun ayarlanması (%1,2 tavsiye edilen oran)
 • Meta etiket uzunluğunun ayarlanması
 • H1, H2, H3… Başlıklarının belirli hiyerarşiye göre kullanımı
 • İçeriklerde yer alan görsel ögelerin optimizasyon edilmesi
 • İçerik uzunluklarının ayarlanması (1500+ kelimeye sahip içerikler daha iyi sıralama almaktadır.)

Yukarıda yer alan maddelere göre yapılan düzenlemeler sayesinde içerikler SEO açısından daha kaliteli hale gelmektedir. Bu değişiklikler yapılırken kullanıcı deneyimi göz ardı edilmemelidir. Arama motoru odaklı içerik yerine hem kullanıcı hem de arama motoru odaklı yapıda içerikler oluşturulmalıdır.

16. Video SEO

İçeriklerde yer alan mültimedyalar, içerik kalitesini arttırırken okuyucuların ilgili içerikte daha fazla kalmasını sağlar. Rankbrain algoritmasına göre içeriklerde geçirilen zamanın uzun olması olumlu bir SEO sinyali olarak değerlendirilir.

İçerik kalitesini arttırmak ve okuyucuların içeriklerde daha uzun süre kalmasını sağlamak adına içeriklere video eklenmesi SEO açısından önemlidir.

Yaptığımız analizlere göre içerisinde video yer alan içeriklere dış bağlantı verilme olasılığının daha yüksek olduğunu gözlemledik. Doğal yollarla gelen kaliteli dış bağlantılar edinmek için bu yüzden video SEO son zamanlarda bir hayli önem kazanmıştır.

17. Kategorizasyon ve İçerik Stratejisinin Belirlenmesi

Web sitelerin alaka düzeyini arttırmak için doğru bir şekilde kategorizasyon yapılması önemlidir. Bu yüzden içerikler oluşturulmaya başlanmadan önce ilk olarak kategorizasyon yapılması gerekmektedir.

Uygun kategorizasyon şeması belirlendikten sonra içerik stratejisi oluşturulur. Kategorileri zenginleştirmek adına alaka düzeyi yüksek olan ürün içerikleri ele alınır.

Uygulanan bu strateji sayesinde alaka düzeyi her geçen gün artarak arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alınır. İçerik stratejisinden maksimum verim elde etmek için mutlaka rakip analizinin yapılması gerekmektedir.

18. Google Araçlarının Kullanım Desteği

Gelen zararlı dış bağlantılara müdahale edilmesi, sayfa oturum süresinde iyileştirmelerin yapılması gibi daha birçok SEO faktörü, Google araçları üstünden takip edilerek yapılır.

Gerçekleştirilen takibin daimi olarak yapılması gerekmektedir. Uzman kadromuz aracılığıyla müşterilerimizin işletme mülkünün kayıtlı olduğu Google araçlarının takibi daimi olarak yapılmaktadır. Ayrıca müşteri bilgilendirmesi adına Google araçlarını kullanma desteği de verilmektedir.

19. Düzenli Raporlama

Yapılan SEO çalışmalarının ne gibi sonuçlar verdiğini saptamak için düzenli olarak raporlama yapılması gerekmektedir. Yapılan raporlama işlemi haftalık olarak yapılabileceği gibi aylık olarak da yapılabilir.

Düzenli SEO raporlama yapmanın amacı ne kadar yol kat edildiğinin belirlenmesidir. Yapılan raporlamalar sayesinde hedef sıralamaya ulaşma esnasında yapılan hatalar kolay bir şekilde belirlenerek çalışmalara aksaklığa neden olmadan devam edilebilir.

Hem kendi işletmeniz hem de müşteri işletmeleri için SEO çalışmaları yaparken düzenli raporlama yapmayı ihmal etmeyin. Bu sayede SEO çalışmaları için ayırmış olduğunuz bütçeyi dengede tutabilirsiniz.