• Kurumsal SEO Danışmanlığı
  • info@seosefi.com
  • 0422-3237447
youtube video optimizasyon

YouTube Video SEO Nasıl Yapılır?

Youtube Seo ile ilgili bilginiz olmadığı için binlerce müşteriyi kaçırdığınızın farkındamısınız. Youtube’deki videolarınızı optimize edebilirsiniz. Online ürün pazarlama yöntemlerinin en başında artık youtube videoları gelmektedir, bu pazar payında yerinizi almak için sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Tam anlamı ile pazar payındaki yerini alamasada , hızla büyüyen bu furyada yerinizi artık almalısınız.

Youtube’nin online ürün pazarlamadaki önemi

Google kadar etkili olmasa da Youtube dünyanın en büyük ikinci arama motorudur diyebiliriz. Nasıl mı? Günümüz şartlarında ürünler arama motorunda arandıktan sonra ilk olarak ürünle ilgili varsa bir video izlemek ister alıcı. Google sıralamalarında youtube videolarının ön planda çıktığını görebilirsiniz. İkinci arama faktörü ise ürünü araştırmadan önce youtube’ye girerek ürün hakkında ulaşabildiği tüm videolara ulaşır kullanıcı. Ürün hakkında karar verdikten sonra sıra alma işlemine ve varsa dökümanlarına ulaşmaya, müşteri yorumlarına ulaşmaya çalışır. Aslında ikinci sırada arama motoru gelir diyebiliriz. Ürünün altındaki açıklamalar link varsa ilk yapacağı iş linki tıklayarak siteye ulaşmak olacaktır. Eğer ürün altında bir link bulamaz ise ürünün adını arama motoruna yazarak karşına çıkacak ilk sayfa sitelerde dolaşmak ve ürün ile ilgili fiyat arayışına girmek zorunda kalacaktır. Burada Youtubenin önemini anlamış oluyoruz.

Youtubedeki videoların sıralaması en çok izlenme ve tekil görüntülenme,puanlama oranına göre sıralama yapmaktadır. Google kadar akıllı bir sistemi olduğu söylenemez. Videolarımızı ürünlerimiz için oluştururken, kaliteli ve net anlaşılır başlıklarla açmak ilk yapacağınız iş olmalı. Standart alışıla gelmiş kalıplardan uzak durmanız gerektiğini de unutmamanız gerekmektedir. Optimizasyonu yapılmış kaliteli bir video her zaman ürün satışını arttıracaktır. Daha çok müşteriye ulaşmak için videolarınızdaki açıklama bölümleri kesinlikle boş bırakılmamalı ürün hakkında kısada olsa açıklamalar bırakılmalı. Video ürün pazarlama pazar payında yılda %20 oranında büyüyerek ilerlemektedir.

Youtube Video Sıralaması

Google kadar kaliteli bir algoritması olmadığını belirtmiştik, Youtubenin de kendi içerisinde çalıştırdığı bir algoritma vardır ve son derece anlaşılır bir algoritma ile sıralama sonuçlarını gösterir.

Kısaca sıralama faktörlerinden bahsetmek gerekirse;

Kullanıcıların videoya girip çıkma oranı.

Başlık ile videonun bütünlüğü ve alakasının olması.

Youtube deki abone puanı ve video sayınız.

Video uzunluğu.

Videolara yapılan yorum sayısı.

İçerik Kalitesi sağlayın

Markanız için kaliteli içerikleri kullanıcılara sunmanız gerekmektedir. Aldatıcı ve birden fazla linkle yönlendirici reklam barındırıcı ve içerik çoğalmak için üretilmiş gereksiz açıklamalardan uzak durarak kaliteli içerik sunabilirsiniz. Örnekleme yapmak gerekirse;

Eğer saç kurutma makinesi satıyorsanız, sunacağınız video başlığı , saç kurutma makinesinin modeli ve markasını içeren kısa bir başlık olmalıdır. Ürün video kısmında ise sadece başlıkta adı geçen ürün ile ilgili tanıtıcı resimlerin veya efekt programları ile oluşturulmuş ürün ile alakalı bir video sunmalısınız. Ürün açıklama kısmında ise yine ürünün modeli ile ilgili ve teknik özelliklerini anlatan kısa bir döküman bırakıp altına ürün hakkında daha fazla detay için sitemizi inceleyebilirsiniz linkini bırakabiliriz. Link bırakılırken yapılması ve tavsiye ettiğimiz yöntem, Google URL Shortener ile linklerinizi kısaltabilirsiniz. Farklı link kısaltma servislerini tercih etmemenizi öneririz, nedeni ilse google link kısaltma servisinin dünya çapında bilinen ve en güvenilir link kısaltma servisi olmasıdır. Aksi taktirde farklı link kısaltma servislerini tercih ederseniz, kullanıcıların linki tıklama oranı düşecektir ve güvensiz bir ortamda olduğunun izlenimini vereceksinizdir.

Videolarda kullanılacak materyaller

Videolarımızı hazırlarken satış politikaları çok iyi bilmeniz gerekiyor. Renklerin ve görselin öneminin farkında olmalısınız. Mor,Kırmızı ve Turuncu renkler alış veriş yaptırmak için ve sıcak bir ortam, güven vermek adına ağırlıkla kullanılan renklerdir. Eğer bir eğitim videosu sunuyorsak kullanılacak renkler bilgiyi gösteren Mavi ve Gri tonlarda renkler olmalıdır. Ürün satışlarında satışı doğru oranda etkileyen diğer önemli faktörler ise;

Videolarda kullanılacak duygusallık ve güvenilirlik materyalleridir.  Örnekleme yapmak gerekirse eğer bir elektrik süpürgesi satışı yapıyorsak, Hazırlanacak olan videoda bir kadın ile birlikte halının bir köşesinde duran bir kedi kullanabiliriz. Kedi duygusallık açısından reklamlarda kullanılan en etkili materyaller dendir veya emekleyen bir çocuk bırakılabilir. Videolarımız da sade sunumlardan uzak durmalı sade sunumları sadece eğitim videolarında kullanmalısınız.

Google’ın video sıralaması

youtube video seo

Google , youtube videolarının sıralamasını izlenme,puan sıralarına göre değerlendirmektedir. Ve klasik google standartlarına uygun olmasına bakarak bir değerlendirme yapar. Peki bu sıralamayı etkileyen faktörler için neler yapabilirsiniz ;

Optimize edilmiş başlık seçimi : Videolarınızda çok kısa olmayan net anlaşılır başlık seçimi yapmalısınız.

Etiket Seçimi : Videolarınızı oluşturduktan sonra en etkili yöntem kaliteli etiket kullanımı yapmaktır. Ürününüz ile ilgili diğer bulunabilecek başlıkları kullanın, ürün adı geçen etiketleri kullanabilirsiniz ve dallandırabilirsiniz.

Ürün Açıklamasını oluşturun: Ürününüz hakkında her yaştaki kullanıcının anlayacağı tarzda net cümleler kullanın. Ürünün kısaca teknik özelliklerini anlatın. Google SERP sıralamlarda en önemli faktörler aralarında video açıklama alanlarını kullandığını unutmayın.

Alt yazı kullanın: Ürün satışı yaparken en çok unutulan yöntemlerdendir. Unutmayınki işitme engeli olan kullanıcılar ürün açıklamanız yetersiz ise malesef videonuzu izlemeyecektir. Ürünleriniz hakkında alt yazılı videolar kullanır iseniz, Ülkemizde de bulunan yabancılar içinde bir satış potansiyeli translate ile oluşturabilirsiniz. Dünya çapında satış yapıyorsak translate dökümanları da sunabilirsiniz.

Video kanalınızı açın

YouTube Video SEO için ürünlerinizi inceleyen kullanıcılar eğer videodan sıkıldı ise bir sonraki satıcının videolarını izleyecektir. Yan alanda göreceği herhangi bir videoyu tercih edecek ve sizlerde satış kayıbı yaşayacaksınız. Satışlarınızın düşmemesini istiyorsanız mutlaka youtube de bir kanal açmalı ve ürünlerinizi kendi kanalınızda tanıtmalısınız. Örnek vermek gerekirse, klavye satıyorsanız ürünün videosu için sizi tercih etmiş bir kullanıcı videodan yeterli düzeyde memnun kalmış ise, diğer sattığınız ürünleride yan alanda görerek izlemek isteyecektir ve tekstilde kullanılan mantık ile pantolan alan bir müşteriye , çok güzel bir tercih yaptınız bu pantolonun altına şık bir ayakkabı istermisiniz soruları sorularak ayakkabı çift kombin satışına yönlendirilir. Video ürün satışlarıda bu mantıkta çalışmaktadır. Mutlaka videolarımızın bitimlerinde site adresimizi, facebook adresimizi ve youtube kanal adresimizi bırakmalıyız.

Videolara teşvik etme

Pazarlama bölümünün son kuralıdır diyebiliriz, kullanıcılara videoları teşvik etmenin en iyi yöntemi ve YouTube Video SEO için en etkili taktik Google+ , facebook ve Twitter kanallarında videolarınızı paylaşmak olacaktır. Kanallarınızda videoları gören kullanıcıların , kanallarınızda izledikleri videoda youtube populerlerliğini ve izlenme oranını arttırdığını unutmayınız. Satış yaparken müşterinin sizi çok kanaldan buluyor olması sizin en büyük artınız olacaktır. Bir müşterinin sizi sitenizden bulması çok önemli değildir. Google+ dan bulabilir bir video ile ve siz satış yapmış olursunuz. Kullanıcı sitenize girmeden de ürün alabilir.

Kaliteli Youtube SEO Optimizasyonu

Değindiğimiz tüm maddeleri özetleyecek olursak;

Kullanıcılara anlaşılır bir başlık sunmak.

Ürün açıklama kısımlarını net ve anlaşılır ürün özelliklerini anlatan teknik bilgileri sunmak.

Ürün etiketlerinde ürün adı ile ilgili etiket seçimleri yapmak.

Ürün satışında renklerin ve materyallerin kullanımına özen göstermek.

Sosyal medya kanallarında ürün videolarını paylaşmak.

Seo şefi olarak sizlere YouTube Video SEO hakkında bilgiler sunmaya çalıştık. Bol trafikli günler dileriz.

Seo Şefi

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı. Google top contributor

Youtube Videosuna Dışarıdan Link ...
İleri
soru cevap
YORUM YAZIN
  1. Ali Aslan dedi ki:

    buna dün başladım bakalım halen güncel mi? aktif bir şekilde kullanacağım makalelerinizin takipçisiyim.