• Kurumsal SEO Danışmanlığı
  • info@seosefi.com
  • 0422-3237447
soru cevap

Yabancı siteleri kaynak gösterme?

Soru: Yabancı siteleri kaynak göstermeyi tavsiye eder misiniz?

Yurt dışındaki sitelerden tercüme ile kadın sitesini kuracağım http://iyi****** . com/biberiyenin-faydalari/ sitesi linkinin sonundaki gibi kaynak: yazıp tercüme ettiğimiz sitelerin linklerini vermek seo açısından bize bir getirisi olur mu, yabancı kaynaklar olduğundan telif hakkı sorun olmaz o konu hakkında sormuyorum.
sorum, googleda ilk sayfalarda çıkmaya yardımcı olur mu, bize olumlu getirisi var mı?

Cevap

Yeni bir makale yazarken, yabancı dillerden çeviri yaparak yayınladığınız içeriklerin seo açısından çeşitli sakıncaları ve yararları vardır.
Önce sakıncalarından biraz bahsedelim. Bu tarz bir uygulamadan zarar görme ihtimaliniz az bile olsa yinede ihtimal dahilindedir.
Sakıncalı olabilecek durumlar

  1. İçeriği bir translate programı ile çeviriyorsanız, içeriğiniz bir başkası tarafından kopyalanarak kaynak sitenizi referans gösterilebilir.
  2. İçeriği çeviri programı kullanmadan çevirseniz dahi, özgünleştirme yapmadığınız sürece, içerik çalınma riskini yaşamaya devam edersiniz.
  3. Kaynak link sahipleri Search Console aracılığı ile içeriklerinin birebir kopyalandığı haberini alacaklardır ve katı bir backlink politikaları varsa sizden linklerinin silinmesini ya da içeriğin silinmesini talep edebilirler.
  4. Sizi zayıflatmak isteyen rakipleriniz kaynaklarınızdan içerik takip etmeye başlayabilir.
  5. Sürekli sabit kaynakları kullanacaksanız, aynı sitelere sürekli bağlantı vermeniz zararlı olabilir.

Size bir getirisi olur mu ? Elbette sistemli bir çalışma planı ile bu mümkün. Zararları hesaplayıp en aza indirebilirsiniz.
Yararlı olabilecek durumlar

  1. Link çıkışlarınızda bağlantı verdiğiniz sitenin kalite düzeyi düşükse nofollow etiketi kullanın.
  2. İçerikleri birebir çevirmeyin. Yazılarınızı mümkünse yarı yarıya özgün hale getirin. İçeriklere kişisel yorumlarınızı katarsanız kaynak kısmına, faydalanılan kaynaklar şeklinde link vermezin daha doğal olacaktır.
  3. Haber içeriği olmayan ya da bilgi kaynağı amacı taşımayan bağlantı çıkışları için goo.gl link kısaltma servisini kullanabilirsiniz.

Seo açısından kaynak gösterilme amaçlı doğru şekilde verilmiş bağlantılar her zaman olumludur. Fakat sadece bağlantıya güvenerek birinci sayfa olamazsınız. Dil çeviri işlemlerinin yapılmış olması içeriğin kopya içerik olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir.
Bunu en kolay şu şekilde anlatmak gerekirse, Google görsellere kaynak sitenizden bir görsel sürükleyin. Sorgu sonuçlarında hangi sitelerin benzer içerikler yazdığını ya da o görseli kullandığını anlayabilirsiniz.
Burada seo açısından bir avantaj elde etmek istiyorsanız, linklerden önce içeriğe odaklanmalı ve mümkün olan en iyi şekilde daha özgün olmasına dikkat etmelisiniz.

Hakkında

admin

SEO Şefi Founder

soru cevap
index silme işlemi ...
Geri
Sitem hit sorunu yaşıyor ...
İleri
soru cevap
YORUM YAZIN