SEO Şefi Pazt- Cumt 09:00-18:00
info@seosefi.com +90 422 3237447

WordPress 2015 Kullanım oranları açıklandı

Wordpress 2015

Her 4 web sitesinden biri artık WordPress

WordPress kurucusu Matt Mullenweg 8 Kasımda bir dönüm noktasını kutladı. W3techs anketine göre dünyada kurulu sitelerin %25’i  wordpress kullanıyor.

Matt Mullenweg’in açıklamasında; Bazı ayları bir aşağı bir yukarı geçirdiklerini, ama açık kaynak kodlu işletim sistemi wordpress kullanımının yıl sonunda da %25 olacağını web sitesinde yazdı.

 Wordpress Nedir?

WordPress GNU (Genel Kamu Lisansı) ile dağıtımı yapılan özgür bir içerik yönetim sistemidir.

İçerik yönetim sistemi (Content Management Systems) nedir?

Blog, makale, resim, video, ürün satışı ve her türlü içeriği barındıran platformlara verilen genel bir isimdir. En çok Php, Asp, Java gibi kodlama sistemleri üzerine kurulumları yapılır. En çok kullanılanı MYSQL olmakla beraber çeşitli veri tabanları üzerine kayıt alınması esası ile çalışırlar. Düzgün yapılandırılmış içerik yönetimleri arama motorları tarafından (Google, Bing, Yandex) çok hızlı bir şekilde taranıp internette hemen yerlerini alırlar.

WordPress neden bu kadar tutuldu?

Benzer CMS (içerik yönetim sistemi) yapılarına göre kolay bir kullanımı olması bunların başında geliyor. Sistem olarak farklı CMS sistemlerini daha başarılı bulsam da, konu içerik girmeye geldiğinde en iyi wordpress. Sosyal medya uygulamalarını da aynı şekilde değerlendirecek olursak, twitter’ın bu kadar popüler olmasında sebeplerden biride kullanım kolaylığı olmasıydı. İnsanların çoğu internet üzerinde kendilerini ifade etmek istiyorlar. İnternet’i kullanan insanların çoğunun amacı internet üzerinden para kazanmak olmadığı için pratik sistemleri tercih ediyorlar.

İnternet üzerindeki pratik sistemler

İnternet kullanıcılarının karmaşık sistemleri anlamak ve araştırmak için her zaman yeterli vakti olmayabiliyor. İnsanlar işlerinden arta kalan değerli vakitlerinde, kendilerine en iyi deneyimi yaşatan sistemleri tercih ediyorlar ve üreticiler insanların günümüzdeki zaman sorununu anlayıp ona uygun çözümlere yöneliyorlar. En iyi hizmeti, en hızlı ve pratik sunan üretici her zaman başarılı oluyor.

Wordpres ve diğer içerik yönetim sistemleri (Content Management Systems) Anket Sonuçları

wordpress anket

w3techs anket sonuçlarına göre wordpress %25 ve en yakın rakini joomla onu %2.8’lik payı ile takip etmekte. Web üzerindeki kurulu sitelerin %57.4’lük kısmı halen HTML ve benzeri kodlarla çalışmakta.

About the author

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.
1 Yorum

Cevap Yaz