• Kurumsal SEO Danışmanlığı
  • info@seosefi.com
  • 0422-3237447
Webmaster tools

Webmaster tools kullanım dersleri

Birçok web sitesi yöneticisi gerek arama motoru optimizasyonu açısından gerekse sitenin ihtiyacı olan ayarları düzenlemek için Google’ın bize sunduğu webmaster tools sistemini kullanmaktadır. Ağ yöneticisi araçlarını kullanarak Google botlarına daha iyi yön gösterilebilir, mevcut siteye Google açısından daha estetik bir hal aldırabilirsiniz.

Web sayfanızı webmaster tools’a ekleme

Hali hazırda olan bir web sitesi Ağ Yöneticisi Araçlarına basit bir biçimde kaydedilebilir. İzlenmesi gereken yollar şöyledir ;

  •  Webmaster Tools aracına girip arama konsolundan sağ üst taraftaki özellik ekle kısmına tıklayın ve web sitenizin url bağlantısın girişini yapın.
  • Karşınıza çıkan ekranda önerilen yöntem ve alternatif yöntemler bulunacaktır tavsiye ettiğimiz önerilen yöntemdir. Size verilen html dosyasını indirin ve web sitenizin ftp adresine giriş yapın.
  • İndirdiğiniz html dosyasını, ftpden giriş yaptığınız public_html klasörünün içine yükleyin ve size diğer adım da web sitenize ait olan bir url gösterecektir, url ye tıklayın ve html dosyasını ftp klasörüne yüklediğinizin doğrulamasını yapın. Son olarak aşağı bölümdeki doğrula butonuna tıklayarak sitenizi webmaster tools aracına kaydetme işlemini tamamlayın.

Webmaster Tools İle Neler Yapılabilir ?

Webmaster Tools çok amaçlı bir ağ yöneticisi araçlarını bulunduran sistemdir, bu sistemin içerisinde birçok panel mevcuttur, paneller sayesinde sitenizin büyük bir kısmını yönetebilir ve inceleyebilirsiniz.

Arama Görünümü Paneli

Arama görünümü panelini kullanarak sitenize ait yapılandırılmış verileri düzenleyebilir, verileri işaretlemesini kullanabilir, html geliştirmelerine göz atabilir, dilerseniz de site bağlantıları kısmından web sitenizin Google sıralamasında çıkmasını istemediğiniz url bağlantılarını ayarlayabilirsiniz. Arama görünümü panelinde aynı zamanda yeni bir özellik olan hızlandırılmış mobil sayfalar özelliğini kullanabilirsiniz.

Arama Trafiği Paneli

Arama trafiği panelini kullanarak, search analytics kısmından sitenizin anahtar kelimelerinin aranma hacmine bakabilir, tıklanmaları detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Sitenize bağlantılar kısmından en çok bağlantı verilen içerikleri ve hangi kelimeler üzerinden verildiğini inceleme imkanı sağlayabilirsiniz. Dahili bağlantılar kısmından dahil olan bağlantılarınızı inceleyebilir, düzenleyebilirsiniz. Manuel işlemler bölümünden web spam işlemlerini inceleme imkanı sağlanabilir. Uluslararası Hedefleme kısmından ise var olan web sitesinin hreflang etiketi sayesinde konum ve dil ayarlarına göre hedeflemesi yapılabilir. Mobil kullanılabilirlik platformundan mobil kullanım sorunlarını görebilir düzenlemesini ona göre yapabilirsiniz.

Google Dizini Paneli

Google Dizini paneli ile dizin durumlarınızı inceleme imkanına ve dizine eklenen sayfaları görebilme imkanına sahipsiniz. İçerik anahtar kelimeleri kısmından web sitenin hangi kelimeler üzerinde yoğunlaştığının tespitini yapabilir, içeriklerin düzenlenmesi ona göre ayarlanabilir. Engellenen kaynaklar kısmından web sitenizdeki engellenen url bağlantılarını görebilir ve düzenleyebilirsiniz, kaldırmak istediğiniz url bağlantılarını ise URL’leri kaldır kısmından kaldırabilirsiniz.

Tarama Paneli

Tarama paneli bölümünden, tarama hataları kısmına girip web sitenin son 90 güne ait tarama verileri kontrol edilebilir, url hataları varsa düzeltilebilir. Tarama istatistikleri kısmındansa isminden anlaşıldığı üzere son 90 güne ait olan tarama istatistikleri verilerini inceleme imkanına sahipsiniz. Google gibi getir kısmı bir çok kişinin tartıştığı yüksek önem sağlayan bir bölümdür, genellikle index almakta zorlanan url bağlantılarını veya index almayan url bağlantılarını Google gibi getir yapılarak index alması sağlanmaktadır. Robots.txt aracı ile yayınlanan robots.txt dosyanızı görebilir, mevcut olan hataları inceleyip düzenleyebilir ve sitenizin robots.txt dosyası yoksa yükleyebilirsiniz. Site haritaları bölümünden mevcut site haritanızı görebilir ve eğer site haritanız yoksa gönderebilirsiniz. URL parametreleri bölümden ise mevcut web sitesine url parametresi eklenebilir.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı. Google top contributor

amp önizlemesi
Amp hata raporu önizlemesi ...
Geri
Trustrank nedir? ...
İleri
trustrank nedir
YORUM YAZIN