• Kurumsal SEO Danışmanlığı
  • info@seosefi.com
  • 0422-3237447
Tema ve yazılım tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Tema ve yazılım tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Tema ve yazılım tercihini doğru yapmak tecrübe ve bilgi istemektedir. Özellikle yeni başlayanların oldukça seçici ve dikkatli davranması gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Öncelikle kullanılan tema veya yazılımın siteniz geliştikçe beklentileri ve projenizin isteklerini karşılayabileceğinden emin olmanız gerekmektedir.

Kodlama Düzeni

Kullanılan temanın veya yazılımın kodlama düzeni arama motorları için uygun olmalıdır. Daha iyi sıralamalar alarak üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur. Eğer zararlı kabul edilen kodlamalar içeriyorsa siteniz sıralamalarda kalıcı olarak kalamaz hatta tamamen yanlış ve zararlı kodlarla hazırlanmış tema veya yazılım içeren siteler dizinden tamamen kaldırılabilir.

HTML dosya türü, kodlama düzeninde en önemli faktörlerden bir tanesidir. Arama motoru botları sitenizi tararken sadece HTML ile hazırlanmış içerikleri algılamaktadır. Daha iyi sıralamalar almak için özellikle içerik bölümünün HTML uygun SEO dostu olarak hazırlandığından emin olmalısınız.

W3C Standartları, kullanılan temaların hızlı olması site içerisinde yapılan taramaların daha hızlı olmasına yardımcı olurken sitenizi botların daha sık ve kolay ziyaret etmesine yardımcı olursunuz. Komut dosyaları ne kadar az kullanılırsa serverin yanıt süresi o kadar kısalacaktır. Kullanacağınız temanın uygunluğunu validator adresinden kontrol edebilirsiniz.

CSS kullanımı, stil dosyalarının hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken kodlamalar vardır. Kullanılan CSS türü tekli komut dosyaları yollaması veya dosya çağrımı yapan yazılımlar yer alması sitenizin sıralama kaybetmesine neden olur. Kullanılacak temanın genel bir stil dosyası kullanılarak hazırlandığından emin olunuz.

Yapılandırılmış veri, başta Google olmak üzere arama motorlarına sitenizi daha kolay tanımlamak için tema veya yazılımın yapılandırılmış veri kullanmasına dikkat etmelisiniz. Başlıca “hentry, breadcrumb, person,thing,article, review, hcard” yapılandırılmalarının yer alması gerekmektedir.

Açık kaynak kod

Kullanılan tema veya yazılımlar sitenizin büyümesiyle beraber yeni özelliklere ihtiyaç duyacaktır. İhtiyaçlarınız doğrultusunda temanızı değiştirmek istediğinizde yapılandırılmış verileri bozacağı için sitenize zarar verebilirsiniz. Buna engel olmak için ilk kullanmaya karar verdiğiniz yazılımın açık kaynak kodlardan oluşarak geliştirmeye açık olduğundan emin olmalısınız böylece ihtiyaç duyabileceğiniz yeni özellikleri eklemeniz ve temayı geliştirmeniz daha kolay olacaktır.

Kullanıcı dostu tema

Ne kadar arama motorlarına uygun bir tema kullanmamız gerekiyorsa temaların kullanıcı dostu olması da bir o kadar önemlidir. Kullanıcı etkileşimini artıracak ve site içi gezinmeyi artıracak bir tema arama motorlarında daha iyi sıralamalar almanıza yardımcı olur.

Kullanılacak tema ve yazılımın sahip olacağı benzersiz özellikler kullanıcıları yeniden sitenizi ziyaret etmesine yardımcı olur. Aranan bilgilere hızlı ve kolay ulaşan ziyaretçiler gelecekte sizi tercih ederek ziyaretçi sayınızın sürekli yükseliş trendi içinde olmasına yardım eder.

Reklam optimizasyonu

Projeniz kapsamında reklam kullanmayı düşünüyorsanız bir temayı kullanmaya başlamadan önce reklam optimizasyonu için uygunluğunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Kullanıcıların en çok görüntülediği bölgelere reklam yerleşimleri yaparak ana düzeni bozmadan reklam kodlarına yer vermeniz gerekmektedir. Aksi durumlarda tema genel görünüşünü bozabilirsiniz veya yapılan reklam yerleşimleri başarısız olduğu için yeterli gelir elde edemeyebilirsiniz.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı. Google top contributor

En iyi ücretsiz 2016 Wordpress Temaları
En iyi ücretsiz 2016 WordPress Temaları ...
Geri
Resimler nasıl Seo uyumlu hale getirilir ...
İleri
Seo uyumlu
YORUM YAZIN