• Türkiye'nin En Güncel SEO Ajansı
 • info@seosefi.com
 • 0543-5675850

Seo Şefi ile merak ettiğiniz tüm seo sorularının cevabını öğrenebilirsiniz. Seo uzmanlarımız tarafından merak ettiğiniz, aklınıza takılan tüm seo sorularını cevaplıyoruz.

Sorularınızı destek seo ekibimize iletebilirsiniz, sorularınızın cevabı en geç 24 saat içerisinde verilmektedir. Yorum alanından sorularınızı sorabilirsiniz.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı. Google top contributor

Backlink Çalışmaları Değer mi Kaybediyor
Backlink Çalışmaları Değer mi Kaybediyor! ...
Geri
Seo Rehberi 2016 ...
İleri
Seo Rehberi 2016
YORUM YAZIN
 1. Bey Uzman diyor ki:

  Yanlışlıkla sitenin veri tabanı silindiyse ne yapılması gerekir?

  • Seo Şefi diyor ki:

   Öncelikle merhabalar, bahsetmiş olduğunuz sorunun seo alanı ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Lakin sitenin veritabanı silindi ise, sunucu firmanız ile iletişime geçerek, eski günlere ait yedeklerinizden yeniden yükleme yapmasını isteyebilirsiniz. Silinen veri tabanınız ile aynı adda bir veri tabanı oluşturup, tekrar eski yedeklerden yüklemeniz gerekmektedir.

 2. Onur diyor ki:

  Yazılarda etiket kullanılmasi artik yararli degil mi ?
  Alt kategorilerin bir zarari var mi ?
  Wordpress ile ilgili ufak seo tuyolari var mi

  • Seo Şefi diyor ki:

   Yazılarda etiket kullanımı doğru kullanımla zararsızdır, lakin trafik çekmek amaçlı içerikle uyumsuz olan etiketler, aşırı etiket kullanımı, anahtar kelimelerin sürekli etikette yer alması zararlı etiket kullanımıdır. Konunun arama motorlarında farklı arama seçeneklerinin etiketlere girilmesi ise doğru kullanımdır.
   Alt kategorilerin bir zararı bulunmamaktadır, lakin türetilmiş trafik çekmeye yönelik, aldatıcı içeriklerle bütünlük taşımayan kategorilerin türetilmesi zararlıdır. Aynı anahtar kelimelerle başlayan ve sonlarına takı alan, aşırı kategori kullanımı da zararlıdır.
   Wordpress seo tiyoları hakkında bilgi vermek bir makale ile ile olabilir, çok geniş kapsamlı bir konudur. WordPress kullanan sitelerin seo eklentileri için https://www.seosefi.com/wordpress-seo-eklentileri/ ve wordpress hız optimizasyonu için https://www.seosefi.com/wordpress-seo-hiz-optimizasyonu-nasil-yapilir/ yayınladığımız makaleleri okuyabilirsiniz. WordPress kullanıyor iseniz, disqus eklentisini, sitenin hizmet durumuna göre soru cevap eklentisini, yoast veya all i,n seo eklentisini kurmanızı, robots.txt ve sitemap yapılandırmalarını yapmanızı, en önemlisi amp optimizasyonunu yapmanızı, sayfa hız optimizasyonun yapılmasını, kullanılan url lerde anahtar kelimelerin yer almasını, başlık ve url uyumunu, meta açıklama alanlarının boş bırakılmamasını, mobil uyumluluk testlerine ve mobil optimizasyona önem vermenizi tavsiye ederiz.

   • Onur diyor ki:

    Teşekkür ederim, peki anasayfada bazı kategorilerin içeriklerini anasayfada görünmesini engellemenin bir zararı olur mu ??

    • Seo Şefi diyor ki:

     Her hangi bir zararı olmayacaktır. Kategori içerisinde görünmesi yeterlidir. Gizlenmiş içerik olmadığı sürece sıkıntı olmayacaktır.

 3. notdefteri diyor ki:

  çok güzel bir soru-cevap platformu oluşturmuşsunuz teşekkürler.

 4. Deniz diyor ki:

  Google aramalarında alt kategorileri istediğimiz gibi oluşturabilir miyiz? Bunun için uzun zamanlı bir çalışma mı gerekli?

  • Seo Şefi diyor ki:

   Deniz, Alt kategorilerin google aramalarında ön planda olmasını istiyor iseniz, header alanında önemli kategorileri sadece barındırmanız gerekmektedir. Yine kategoriler için seo çalışmalarına yer vermeniz gerekiyor. Çok uzun bir çalışma gerektirmez, google kategorilere girilen yazı, kategori yönlendirmelerini, dış bağlantılardan kategorilere gelen yönlendirmeleri görmeye başladığı zaman alt kategorileriniz arama sonuçların da çıkmaya başlayacaktır. Yazı içlerinde de genel kategorinin adı geçtiği zaman yönlendirme yapabilirsiniz. Hangi kategoriniz daha çok ziyaretçi çekiyor ise, en çok arama sonuçlarında sergilenen kategori hangisi ise bu kategorilere ağırlık vermeniz gerekiyor, genellikle google ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen kategorileri seçmektedir.

 5. Ahmet diyor ki:

  Alt kategorileri buradaki gibi resimli yapmanın bir zararı olur mu ?

 6. Seo Şefi diyor ki:

  Sakıncalı bir durum yok, yapabilirsiniz.

 7. Nalan Ünal diyor ki:

  Merhaba,
  4 gün önce Blogspot’tan yeni alan adıma taşıdığım sitemde wordpres alt yapısını kullanıyorum. Hem içerik taşıma hem de 301 yönlendirmesi yapıldı. Wordpres url yapısı ayarı blogspot üzerinde yer alan blogumun url yapısıyla aynı yapıda yapılandırıldı. site/tarih/konubasligi / html Bu aşamada url yapısını site/konubasligi ve kategori yapısını site/kategori/kategori ismi değiştirmem yönlendirme ve SEO açısından problem teşkil eder mi?

  • Seo Şefi diyor ki:

   301 yönlendirme yaparak, sayfanızın kalıcı olarak başka bir alan adına taşındığını belirtmiş olursunuz. Bu manada içeriklerinizi de taşımanız çok normal bir durumdur. Lakin içerikleriniz yüzünden bir manuel işlem cezası aldı iseniz, düzeltmeleri yaptıktan sonra içerikleri taşımanız daha sağlıklı olacaktır. Aynı kategori yapısında sunmanız daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır. 301 yönlendirmeler sonucunda sitenizin eski sıralarını ve değerini yakalaması biraz zaman alacaktır. Bu süreç içerisinde içerik girişlerine devam etmeniz gerekmektedir. Google 301 yönlendirme yönergelerini https://support.google.com/webmasters/answer/93633?hl=tr okumanızda fayda var. site/kategori/kategori şeklinde değil de site/kategori/ olarak olması daha doğrudur. Standart URL’leri kullanma https://support.google.com/webmasters/answer/139066?hl=tr yönergelerinde detaylı açıklamaları bulabilirsiniz. Eski kategori yapınız, tekrarlanan ve köprü sayfalar mantığını içeren kategoriler ise, yeni kategori isimleri atamanız olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

   • Nalan Ünal diyor ki:

    Şimdiye kadar herhangi bir manuel spam veya filtre gibi bir ceza olayı yaşamadım. Köprü sayfa vs gibi Google kalite ilkelerini ihlal edecek bir yapı bulunmuyor. Google, 2 günden itibaren anahtar kelimelerimin büyük bir bölümünü sıralamaya almaya başladı. Sizin de yazdığınız gibi tam olarak oturması için bekleyeceğim. Eğer zahmet vermeyeceksem ve vaktiniz olursa url yapım hakkındaki görüşünüzü alabilir miyim?

    • Seo Şefi diyor ki:

     Url yapınız için bir sorun bulunmamaktadır. İçerikleriniz gayet kaliteli içerikler, özen ve büyük bir keyifle yazıldığı aşikar. Dikkat etmeniz gereken en önemli konuyu zaten yakalamış durumdasınız, seo ” ziyaretçilerin aradığı veriyi doğru sunmak” demektir. Ziyaretçilerin arama sonuçları sonrasında sitenizden kolay kolay çıkamayacağını söylemek mümkün. Çok iyi bir izlenim, öncelik ziyaretçilere değer vermek olmalı.

     • Nalan Ünal diyor ki:

      Düşünceleriniz beni çok mutlu etti, ilgi ve desteğiniz için çok teşekkür ederim. Başarılarınız daim olsun.

 8. Nilgün ARI diyor ki:

  Manuel işlem görmüş bir domaini yeni domain alıp yönlendirsem cezam kalkar mı?

 9. Kerem bilec diyor ki:

  Kategori yapısı nasıl olmalıdır? Tüm kategorilerin sonuna anahtar kelime eklemek istiyorum, tavsiyeleriniz nelerdir?

  • seo şefi diyor ki:

   Kerem, kategori yapılarının benzersiz olması avantaj sağlayacaktır. Google kalite yönergelerine uygun ve seo açısından kategorilerin benzersiz olması önemlidir. Tüm kategorilerinizin sonuna anahtar kelime yerleştirmek, şüpheci bir davranış sergileyecektir. İlerleyen zamanlarda ise, manuel ceza alma ihtimalide bulunmaktadır. Kategorilerinizi indexlettirmek bir avantaj saglamayacağı için kategori indexlemesini devre dışı bırakabilirsiniz robots txt veya kullandığınız seo eklentisi ile yapmanız mümkündür.

 10. abdullah diyor ki:

  Merhaba, bir film sitemde bütün filmlerden bir önceki filme ve bir sonraki filme link çıkıcak şekilde ayar yapmıştım. Ayardan 1 hafta kadar sonra beni gerilere attı google ortalama sonra aynı gün içerisinde bazılarını ileri aldı ama ben korktuğum için yaptığım işlemi geri aldım. Konuları tekrar ındexledikten sonra tekrar geri attı ve sıralamalarda tarih verdi fakat bu tarihler birçok filmde doğru değil tarih ne kadar eski olursa o kadar gerideyim 2014 tarihinin olduğu bir film bile var fakat sitenin kuruluşu 2015 tavsiyeniz nedir ?

  • admin diyor ki:

   Abdullah selamlar, ilk yaptığın işlem öncelikle yanlış bir işlem bunu net olarak belirtmek isterim. İçerik yönlendirme için bir çok eklenti var yani eklentiler ile içerik altında benzer içerikler ve önceki sonraki film gibi gösterimler sağlayabilirsiniz. İçerik içerisinde yönlendirme şu şekilde olabilir, bir filmin devamı çekilmiş ise, bir önceki filme içerik alanında link yönlendirmesi yapabilirsin. Lakin alakasız bir içeriğe yönlendirme yapman durumunda hem kullanıcı deneyimini düşürmüş olursunuz, hemde etkisiz ve zararlı bir çalışma yapmış olursunuz. Sitenizin ilerlemesi için harika seçenekler var aslında, vizyona girecek bir film hakkında bir blog alanı kurabilir ve vizyona girmiş, girecek filmler hakkında bilgiler sunabilirsin. Blog alanından da filme yönlendirme yapman gayet doğal olacaktır. Vizyona girmemiş bir filmin fragmanını blogunda tanıtabilir, oyuncularını anlatabilir ne zaman vizyona gireceğini, vizyon kapak görsellerini paylaşarak, kullanıcı ile aranda etkili bir bağ kurabilirsin. Film içeriklerinde ile mutlaka açıklamalar yapmaya özen göstermen gerekiyor, oyuncuları, vizyona girdiği tarih, puanı, film hakkında kısa bir yorum bu yorum özellikle sana ait olursa harika sonuçlar ortaya çıkacaktır.

 11. Alper diyor ki:

  Müslüm hocam merhabalar. Face’te yayınladığınız videonuzu izledim. Emeğinize sağlık, ciddi anlamda faydalı bilgiler sunmuşsunuz.

  Hocam tekne kiralama sektöründe bir websitemiz var. sayfamda satılık tekneleri listeliyorum. Bu sayfamın üst kısmında tekne listesinden önce bir makalem var. Bu sayfamı “satılık tekne” kelimesinde çıkarabilmek için site içi daha fazla ne yapabilirim? Yani yükseltmek istediğim sayfa, sürekli içerik eklenebilecek türden bir sayfa değil. Bundan dolayı bu sayfama düzenli aralıklarla tanıtım yazısı alıyordum fakat 15-20. sıra aralığının üstüne bir türlü çıkamıyorum. Bu konuda bir yardımınız veya tavsiyeniz olursa çok mutlu olurum. Teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Alper selamlar, öncelikle güzel yorumların için teşekkür ederim. Bir anahtar kelime için sürekli makale üretmek zaten otoriter bir davranış değildir. Bu konuda çok içerik üretmediğiniz için öncelikle en doğru olan işlemi yaptığınızı bilmenizi isterim. Makaleyi geliştirmek gerekiyor. Alt açıklamalar ekleyerek detaylar sunabilirsiniz ve içeriğinize soru sorulmasını sağlamanız gerekiyor. Yine aynı makale için görseller, video sunumları ile geliştirilebilir. Sosyal medya çalışmaları ve youtube çalışmaları ile içeriğinize link yönlendirmesi yapabilirsiniz. Hatta facebookta sadece o linkinizi gönderiyi öne çıkar ile paylaşıp etkili geri dönüşümler almanız mümkün. Tanıtım yazısı almak sizi bir adım geriye atacaktır. İçerik ne kadar otoriter ve trafik alıyor ise, ilerleme şansınız o kadar yüksek demektir. Etkileşim yaratmaya özen göstermeniz gerekiyor.

 12. selma diyor ki:

  Merhaba:) sizle telefonda görüşmüştük pazar günü:) aşağıdaki linkteki gibi bir uygulama sayfa gösterim oranını ne kadar artırıyor. Mesela aşağıdaki linkte aşağıda indikçe 28 sayfa gözüküyor. Gerçektende bu konuyu sonuna kadar okuyan ziyaretçi 28 sayfa gezmiş olur mu? peki sayfa gösterim oranını artırıyorsa neden tüm siteler buna geçmiyor?

  • admin diyor ki:

   Selma Hanım merhabalar,
   Vermiş olduğunuz link üzerinde gerekli incelemeleri yaptım, lakin kullanılan sistemin sayfa görüntüle açısından bir faydası bulunmamaktadır. Kullanıcı deneyimi için yapılmış bir durumdur. Aslında çalışmanın doğru bir çalışma olmadığını da belirtmek isterim çünkü tekrarlanan URL’ler oluşturmaktadır. Sitenizde uygulamanızı tavsiye etmem. Bazı büyük haber sitelerinde bu durumlar arama motorları tarafından göz ardı edilebilmektedir.

 13. mustafa diyor ki:

  Merhabalar

  Sitemi saldırılardan korumak için cloudflare sistemine kaydettim. daha hızlı açılması için roketloader seçeneğini işaretledim. buda java scripde kod değişikliği yaptı ve sitem 2. sayfaya düştü. tekrar eski haline aldım fakat düzelmedi sitem. bu tip tasarım sorunlarda çözüm nedir ?

  Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

  • admin diyor ki:

   Mustafa merhabalar,
   Yaşamış olduğun sorun için öncelikle geçmiş olsun diyelim. Tasarım değişikliklerinde dikkat edilmesi gereken konu url yapısının değiştirilmemesidir. URL yapısı değişmediği sürece, js ve css ler zamanla botlar tarafından yeni yapısı ile algılanmaktadır. Şu konuda özellikle bilgi vermek isterim. Tasarım değişiklikleri ilk tarama esnasında Google tarafından algılanmaktadır. Aylarca beklemenizi gerektiren bir durum bulunmamaktadır. Sisteminizde bazı link yapılarınız js ve css kodları sayesinde değişik olarak gösteriliyor ve tasarım değişince link yapısı bozuluyor ise önlem almanız gerekmektedir. Haricinde css ve js ler gerileme nedenleri arasında yer almamaktadır.

 14. saim diyor ki:

  merhabalar,

  1.soru: blogspot üzerinde aynı hesaptan açılan 30-40 blogdan 2 günde bir içerik ekleniyor.bir süre sonra ara sıra ana siteleri linklemek doğru olur mu? aynı hesapta olması ne kadar sorun çıkartır?

  2.soru: paravan blog kurulumu yaparken ücretsiz blogları kullanmak doğru mu? doğruysa nasıl kullanılmalı

  • admin diyor ki:

   Saim merhabalar,
   Aynı hesaplar arasında sürekli link yönlendirimi şüpheci bir davranıştır ve aynı gmail hesaplarına bağlı bloglar arasında bu işlemi yapmanız sizlere ilerleme konusunda maalesef bir şey kazandırmaz. Ücretsiz blogları tabiki tercih edebilirsiniz, lakin markalaşma adına ücretsiz olmayan sistemleri tercih etmeniz durumunda bir çok kontrol elinizin altında olacaktır. Tasarım değişikliği, ip değişikliği, host değişikliği, sistem değişikliği gibi durumlar önemlidir. Açmış olduğunuz blog sistemlerini en az siteniz kadar iyi yönetmeniz gerekmektedir.

 15. ibrahim Çevrük diyor ki:

  Adsense banını seo’ya etkisi nedir? ve adsense banını açmanın bir yolu var mıdır?

  • admin diyor ki:

   Selam ibrahim Çevrük,
   Adsenseden kural ihlali gereği uzaklaştırılmış iseniz bunun seo çalışmaları üzerinde her hangi bir etkisi bulunmamaktadır. Biri reklam platformudur, diğeri iç ve dış optimizasyonlardır. Adsense seo çalışmalarını etkilememektedir. Adsense kurallarına uymanız gerekmektedir. Reklam politikaları kurallarını okumanızı tavsiye ederim.

 16. Kazım Arslan diyor ki:

  Müslüm üstad hayırlı işler kolay gelsin benim 10 sitem var bu siteler resellerde aynı resellerde aynı hostta olması seo konusunda sıkıntı yaratır gibi bir bilgi aldım doğru mudur ve bu konuda ne yapabilirim nasıl bir çalışma yapabilirim ?
  bunların haricinde aynı hostta olan sitelere farklı ip ler almam faydalı olurmu bu konuda da olmaz diye bir durum aldım ayrı ayrı hostlarda olması gerekir diye öğrendim bu konu hakkında bizi aydınlatırsanız seviniriz çok merak eden ve yanlış bilgilendirilen yada eksik bilgilendirilen insan var şimdiden çok teşekkür ediyorum görüşmek üzere….

  • admin diyor ki:

   Kazım selamlar,
   Sitelerinizin aynı hostta olması seo açısından her hangi bir sorun yaratmamaktadır. Hatta bu konuyu şu şekilde açıklar isem daha rahat anlamış olacaksınız. Aynı ip üzerinde bulunan bir site ceza aldığında, aynı ip üzerinde bulunan diğer siteler ceza almaz. Sıralama, kullanıcı deneyimi, domain otoritesi her domain için ayrı verilmektedir aynı ip adresinde olmaları bir etken değildir. Lakin aynı ip üzerinde bulunuyor ve siteler birbirine çapraz link veriyor ise bu bir sorundur. Whois bilgileri aynı, ip adresi aynı, hosting firması aynı ise birbirine link vermeniz doğru değildir.

 17. ahmet diyor ki:

  flash oyun siteleri için açıklamaları uzun ve özgün yazmak ne kadar fayda sağlar?

  flash oyun sitelerinde çalışma yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor

  • admin diyor ki:

   Selam Ahmet,
   Flash botlar tarafından maalesef oluşturulamayan ve arama motorlarının sevmediği bir yapıdır. Lakin sektörünüz gereği mecburen bu sistemi kullanmanız gerekmektedir. Bu sorunu aşmak için uzun uzun içerikler yazmanıza gerek yok. Oyun sitelerinde en çok dikkat etmeniz gereken konu, oyun hakkında bilgi vermek, üretici firması hakkında bilgi sunmak, oyunu doğru kategoriye eklemek, yaş grup aralığını belirlemek ve oyun hakkında bilgi sunmak çok önemlidir. Robots.txt ayarlarınızı yaparken dikkat edeceğiniz diğer konu ise, kategorilerin indexlenmemesini sağlamak olacaktır. Kategori sayınız çok fazla olacağı için indexlenmemesine dikkat etmeniz gerekiyor.

 18. Yunus Emre diyor ki:

  Sitemizde Soru-Cevap Eklentisi kullanmak seo yönünden zararlı mıdır ? Bundan dolayı mı sizde yorum üzerinden aynı sayfada soru cevap yapıyorsunuz. siteme anspress soru cevap eklentisini kurmak istiyordum sizce vazgeçmeli miyim

  • admin diyor ki:

   Selam yunus emre,
   Soru cevap eklentisi zamanında çok sorunlar yaşamamıza neden olduğu için kaldırdık. Answer Question gibi eklentiler soru başlığını ve cevap başlığını dublicate olarak görüyordu. Diğer sorun ise, soruların başlıkları sitenizde çok gereksiz başlıklar oluşmasına neden oluyor ve zamanla neredeyse tüm içerikleriniz tekrarlanan başlık tarzında oluyor. Çünkü soruyu sormak için ziyaretçiler çok ilginç başlıklar kullanabilir ve anahtar kelime yoğunluğu bozabilirler. Soru cevap eklentilerini bu yüzden çok sağlıksız buluyorum. Bunun yerine yorum soru cevap daha etkilidir. Kurmanızı tavsiye etmemekteyim. 300 den fazla soruyu bu yüzden silmek zorunda kaldık.

 19. omer diyor ki:

  Seo konusuna nerden baslamak gerekir ? Sonra nas devam etmeli. Asama asama yazabilir misiniz ? Tesekkurler.

  • admin diyor ki:

   Selam omer,
   Aslında çok fazla işlediğimiz bir konudur, blogumuzu sıkı takip etmenizi öneriyorum sizlere ve https://www.seosefi.com/seo/ bu linkten seo hakkında bilgiler edinebilirsiniz ve alt alanda 5 adet pdf seo kitabını ücretsiz olarak indirip okuyabilirsiniz. Kendinize küçük denemeler için bir blog açabilir ve bu alanda öğrendiklerinizi uygulayabilirsiniz. Uygulamalı olarak ilerlemeniz daha hızlı öğrenmenizi sağlayacaktır.

 20. Dogukan diyor ki:

  Bilisim sitesi icin nasil keywordslar kullanilmali?

 21. Serdar diyor ki:

  hocam sektörümle alakalı bir siteden banner reklam yayınlatıyorum. Bu reklam alakalı ana sayfaya 23 k bağlantı yönlenmiş. Sizce bu bağlantılatın bize zararı olurmu öneriniz nedir saygılar

  • admin diyor ki:

   Selam Serdar,
   Yapmış olduğun çalışma son derece doğal bir durumdur, lakin bağlantının nofollow olması gerekiyordu. Reklam yayınlattığın yerle iletişime geçin bağlantıya nofollow kodu eklemesini rica etmeniz gerekecek. Zamanla gelen bağlantılar dahada artacaktır ve bu durumda sitenizin ilk olarak ilerlemesine sonrada aniden gerilemesine neden olacaktır.

 22. Feridun diyor ki:

  Alt domainin seo’ya katkısı ya da yararı nedir?
  Anahtar kelimeye güç katar mı?

  • admin diyor ki:

   Selam feridun,
   Anahtar kelimeye alt domainden bir link yönlendirilmesi yapılacak ise evet güç katacaktır lakin bu durum şüpheli bir durumdur. Bunun yerine subfolder sistemi ile projelerinizi gerçekleştirmeniz daha sağlıklıdır. Sub domainleri yeni bir alan adı gibi düşünmeniz gerekiyor. Ana domaine katkısı son derece düşüktür. Lakin subfolderin ana domaine katkısı daha fazladır. Genellikle alt domain kullanımları indexlenilmesini istenmeyen projeler için veya e-ticaret sitelerinin blog alanlarında kullanılmaktadır. Kullanım son yıllarda giderek düşmektedir. Bir çok sitenin subfolder olarak kullandığını görebilirsin. Bazı siteler alt alan adını tasarım değişikliği ve farklı yazılım sistemlerini kullanmak için yapmaktadır. Yine bir örnek vermek gerekir ise, blog alanı olmayan bir eticaret sitesi, wordpress’in blog alanı son derece seo uyumlu olduğu için bir alt domaine kurmak isteyebilir veya bir subfoldere kurarak ürünlerini pazarlamak için site içi tanıtım yapabilir, yine bu tanıtımlar içerisinden ürünlerine link yönlendirmeleri yapar, bu durumda kullanıcı deneyimini arttırmaktadır. Doğru amaç için kullanıldığı sürece etkili sonuçlar alabilirsiniz.

 23. Ege Beşe diyor ki:

  Sitem google üzerinde xxx . com şeklinde kayıtlı, ben alt alan adı ekleyip kelime şeklinde değiştirmek istiyorum. Bu durum sonucunda sitem google’da geriler mi?

  • admin diyor ki:

   Selam Ege Beşe,
   Öncelikle bu işlemi neden yapmak istediğinizi anlamak gerekiyor, ana domainin bir cezalık durumu mu var? Eğer cezalık bir durum var ise, öncelikle cezayı kaldırmanız için düzenlemeler yapmanızı tavsiye edeceğim. Subdomaine taşımak için 301 yapmanız gerekiyor ve subdomain ile ilerlemeniz ana domain varken son derece sağlıksız bir işlemdir. Subfolder kullanızı tavsiye edeceğim. Eğer yine bir ceza söz konusu ise, cezayı subdomaine de taşımış olursunuz. Her ne kadar bağımsız görünseler dahi ana domaine entegre olarak algılanmaktadır. Yapacağınız işlem sonucunda evet siteniz gerileyecektir.

 24. Firdevs melek diyor ki:

  Merhaba,
  Seo ile yeni yeni ilgileniyorum teoril birçok bilgiye hakimim ancak anlamadığım birşey var 🙂 seo çalışmalası yaparken 3 anahtar kelime üzerine nasıl yapılıyor paketlerde bunlar mevcut oluyor. Seo tüm siteye yapılmıyor mu? Örnek olarak 3 anahtar kelime seçildiğinde her anahtar kelime için ayrı sayfalarmı oluşturulması gerekiyor?

  • admin diyor ki:

   selam Firdevs melek,
   Bazı platformlarda paketler halinde satışlar yapılmaktadır lakin bu durumlar bizlerin tavsiye ettiği çalışmalar değildir. Anahtar kelime bazlı müşteriler ile anlaşma yapılabilir lakin genel bazlı seo yapılması çok önemlidir. SEO sitenin geneline uygulanan bir işlemdir. İç optimizasyon sürecinde sitenin tamamı optimize edilmelidir. 3 farklı kelime için çalışma yapılacak ise çalışma yapılacak her kelime için sayfaların olması önemli bir unsurdur. Ana domainin de bir anahtar kelimesi olabilir. Sunmuş olduğunuz hizmetler farklı sayfalarda anlatılır ise kullanıcı deneyimi ve sitenin gelişme sürecinde olumlu etkiler yaratacaktır.

 25. Kazım Arslan diyor ki:

  Merhaba Müslüm bey
  Sitem için tek bir tanıtım yazısı makalesi yazdırdım veya yazdım ve birkaç siteye tanıtım için bu makaleyi verdim diyelim faydası olur mu yoksa o birkaç tanıtım yaptıracağım siteye farklı farklı makaleler mi vermeliyim ?

  Ayrıca merak ettiğim diğer şey kendi sitemde paylaştığım makaleleri bloglar da veya sitelerde paylaşılması referans amaçlı ne kadar faydalı olur.

  Son kafama takılan şey paravan sitelerde e-ticaret sitem için ürünlerin tanıtımlarını ürünlerin kullanımı ve kullanım alanları şeklinde makaleler yazıp nofollow yaparak eticaret sitemdeki ürünlerin linklerini vermemin faydası mı olur zararı mı? yoksa eticaret sitesi için kurumsal bir site kurup orada ürünleri eticaret sitesindeki gibi girip paravan sitelerdeki ürünleri kurumsal siteye yönlendirmemin faydası nasıl olur ? kurumsal siteden de menü üzerinden online satış sitesine yönlendirmem olur mu? Yada bu sorduğum sorulardaki işlemleri sizce nasıl yapmalıyım yardımcı olursanız memnun olurum iyi çalışmalar kolay gelsin…

  • admin diyor ki:

   selam Kazım Arslan,
   İlk sorunuzun cevabı tanıtım yazılarınız sizleri temsil eden öğelerdir bu yüzden her birinin ayrı olarak yazılması ve büyük bir özenle en az sitenizde yer alan yazılar kadar kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aynı tanıtım yazısı ile maalesef etki göremezsiniz.
   Sitenizde paylaşmış olduğunuz konuların başkaları tarafından beğeniliyor ve paylaşılıyor olması evet önemlidir, artı puan diyebiliriz bu duruma. Paylaşım yapan kullanıcıların alıntı kodu ve kaynak göstererek paylaşmaları gerekmektedir. Paylaşım yapılan sitelerinde sektörünüzle alakalı siteler olması son derece önemlidir.
   Kurumsal bir siteden menüden yönlendirme şüpheci bir davranıştır bir reklam banneri ile yönlendirme yapabilirsiniz nofollow olarak, paravan sitelerden çok, eticaret sitenize blog alanı kurarak kampanyalarınızı subfolder’e kurduğunuz blogunuzda anlatarak ürünlerinize yönlendirme yapabilirsiniz en etkili sonuçlarını almanızı sağlayacaktır. Paravan siteler de kurmak istiyorsanız en az siteniz kadar kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu son tercihiniz olmalıdır.

 26. Yıldırım öztürk diyor ki:

  Merhaba,
  Son yazımı yaklaşık 2 sene önceyazdığım bir blogum var baktığımda günlük organik hiti 20 bu bloga içerik girmem faydalı olurmu yoksa ne yapsam boşamı 🙂

  • admin diyor ki:

   Selam Yıldırım öztürk,
   Öncelikle blogunuz da yazacağınız yazılar hakkında bilgili olmanız gerekmektedir. Daha önceden açtığınız blog ilgi ve bilgi alanınızın dışında ise zaman kaybetmenize gerek yok. Lakin bilgili olduğunuz ve ziyaretçilere katkı sağlayacak içerikleri düzenli olarak sunacaksanız geç kalmış değilsiniz. Her zaman kullanıcı deneyimini ön planda tutarak, kalite yönergelerine uygun çalışmalar yapmaya özen gösterirseniz başarılı sonuçlar elde edersiniz. Yeni bir blog açmakla eski bir blogu tekrar yönetmek arasında çok fark yok. Önemli olan düzenli olarak içerik girecek misiniz? bu yüzden tavsiyem eski sitenize tekrar merhaba demelisiniz.

 27. Sinan demir diyor ki:

  Bir sayfanın diğerinden daha güçlü olduğunu nasıl anlayabilir ve bu gücü diğer sayfada kullanırken neler yapabilir. Nasıl bir link verilmeli anahtar kelimeyi yazıp direk linkmi vermek gerekiyor.
  Bu bölüm süpermiş teşekkürler 🙂

  • admin diyor ki:

   Domainler üzerindeki değer bir çok sinyale göre değerlendirilmektedir. Bazı ek yazılımlar ile ortalama domain değeri almak mümkündür, ahref, moz gibi analiz programları ile ortalama değer hesaplanabilir. Anahtar kelimelerden link yönlendirmesi yapabilirsiniz. Lakin burada dikkat etmeniz gereken konu, tüm linklerinizin dofollow olmamasıdır. Soru cevap bölümünü beğenmenize sevindim. Doğal olarak yapmak isterseniz de site adınızın geçmesi dahi bir doğal link çalışmasıdır. Bu tarz çalışmalar yerine kaliteli içerikler yazarak kullanıcılar ile etkileşim sağlamalı ve içeriklerinizin paylaşılmasını sağlamalısınız. Sosyal medya kanallarını kullanarak daha başarılı çözümler üretebilirsiniz.