• SEO Şefi
  • Seo Danışmanlığı
  • Optimizasyon Çözümleri
Sesli Arama istatistikleri Google Search Console'a Geliyor

Sesli Arama istatistikleri Google Search Console’a Geliyor

Google’un webmaster araçlarından sorumlu analizcisi John Mueller ” Webmasterların sayfalarını geliştirmelerine yardımcı olan arama verileri içine Google Voice sesli arama verilerini ekleyebiliriz.” açıklamasını yaptı.

John, Google Search console geliştirmek istediklerini böylece webmasterların site ziyaretlerinde hangi anahtar kelimelerin kullanılarak sitelerinin ziyaret edildiklerini görebilmeleri için çalıştıklarını söylerken masaüstü ve mobil istatistikleri benzer bir bölümde farklı raporladıklarını vurguladı.

John ayrıca “kurnazlık” diyerek açıklamasına devam etti. Google analytics anahtar kelime verilerini yeterince göstermiyor ancak detaylı veriler konsol üzerinde yansıtıldığını hatırlatarak sesli aramaların nasıl ayrı olarak gösterileceği üzerinde tartıştıklarını söyledi.

Ayrıca Google üzerinde yapılan aramaları değerlendiren John kullanıcıların genellikle cümle ve soru yapısında aramalar yaptığını vurgulayarak arama sonuçları üzerinde geliştirmeler yapacaklarının gündemde olduğunu söyledi. Hedeflerinin webmasterlara ziyaretçilerin servislerine nasıl geldiğini göstererek anahtar kelimeleri doğru kullanmalarına yardımcı olmak istediklerini söyledi.

Sesli aramalar neden önemli ?

Masaüstü kullanıcıların tercih etmediği bir arama yöntemi olarak biliniyor ancak akıllı telefon ve uygulamaların gelişmesiyle mobil aramalar önemli bir oranda sesli komutlara dönmüş durumda geleceğin teknolojileri arasında da yer alan sesli komutlar birkaç yıl içinde ciddi bir değere sahip olacaktır. Google ise en iyi sonuçları sunmak için önceden hazırlık yaparak popülerleşen bu yöntem üzerinde webmastarların kendilerini geliştirmesini istiyor.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.

Google Arama Konsolu Güncellendi
Google Arama Konsolu (Search Console) için ek özellik ...
Geri
Google Search Analytics’e Karşılaştırma Özelliği Ekledi ...
İleri
Google Search Analytics’e Karşılaştırma Özelliği Ekledi
YORUM YAZIN