• Kurumsal SEO Danışmanlığı
  • info@seosefi.com
  • 0422-3237447
SEO'da Değişen Faktörler

SEO’da Değişen Faktörler Nelerdir?

2016 yılı içerisinde zor günler sizleri bekliyor olabilir. Daha önceleri uygulanan SEO tekniklerinin bir çoğu artık etkisiz eleman haline gelmeye şimdiden başlamıştır. 5 yıl içerisinde değişen faktörleri göz önüne alırsak;

Panda ve Penguin güncellemeleri bir çok sitenin geleceğini değiştirdi ve başarılı sonuçlar ortaya çıkardı.

Peki SEO’da Neler değişiyor?

2015 yılına kadar görsel aramalar konusunda google bir çok algoritma yayınladı ve görsel arama hitleri yeni bir değer kazandı. Bu dönem içerisinde sitenizde mevcut kullandığınız görsellere alt açıklama girerek google’a daha doğru veriler sunmaya çalışmanız gerekiyor. Yine aynı şekilde görsel kullanımlarını arttırmak, yalın ve sade içerik çok fazla yayınlamamak gerekiyor. En azından her 2-3 yazıda 1,2 adet görsel kullanımına önem vermek gerekiyor.

Panda ve Penguin Güncellemeri backlink yapısını değiştiren en önemli faktörler oldu. Sitenize gelen bağlantıların kalitesi ve kalıcılık oranı artık çok önemli. Sitenizle aynı içerikleri ve benzer içerikleri kullanan sitelerden link inşaası yapmanız daha çok değerli hale geldi. Spam of-link lerden sitenize yapılan dönüşler olumsuz gerilemeler yaratmaya başladı. Link alt yapısı oluştururken, kaliteli içerikler sunarak, doğal backlink elde etmenin yöntemlerini aramak gerekiyor.

Sosyal Medyanın Önemi Arttı

sosyal medyanın önemi

Google ve diğer arama motorları 2015 yılına kadar sosyal medya üzerine ciddi bir yoğunlaşma sağlamamışlardı. Google,Facebook ile yaptığı anlaşma sonucunda içerik paylaşımı yaparak sosyal medyanın önemini bir kez daha vurgulamış oldu. Sosyal medya aramaları artık daha ön planda çıkacak. Site algoritmanızı kurarken sosyal medyanın önemini göz ardı etmemeniz gerekmektedir. İyi bir rütbeye sahip olmak isteyen siteler için sosyal medya sinyalleri önemli olacak. Sosyal medya paylaşımlarında kullanıcıların, içerik paylaşımı, etkinliklere katılım oranları yine rütbe belirleyici faktörler arasında yerini alacak.

Kaliteli bir sitenin sosyal medya paylaşımları ile desteklenmesi sonucunda büyük rütbe ve arama sonuçlarında iyi yerlerde çıktığı gözlenecek.

Mobile SEO’nun değeri artacak

mobile seo

2015 yılının bitmesine çok az kaldı ve bu süreç içerisinde artık her sitenin responsive ,mobil uyumlu temaları olmaya başladı. Sitelere gelen kullanıcıların tablet ve mobil oranları giderek yükselmeye başladı. Masa üstü SEO döneminin giderek azalacağı , 2017 yıllarında ise neredeyse biteceği tahmin etmekteyiz. Mobile aramaları daha çok değer kazanacak.Mobile seo uzmanları daha çok tercih edilir olacak.

Lokasyon Arama ve Harita Arama Değer Kazanacak

map seo

Kurumsal firmaların tercihi Google Business giderek daha değerli hale gelecek, artık her firma google business ta yerini alacak. Kullanıcıların yaptıkları lokasyon aramalar daha çok artacak ve MAP SEO dönemi başlayacak. Google ve benzeri haritalar üzerinde arama sonuçları gösteriliyor ve aranma sonuçlarında en çok oy alan ve hakkında yorum yapılan business firmaları daha ön planda çıkmaya başlayacak. Google+ değerini giderek arttıracak ve her sitenin google+ hesabı olacak, populerite oranı ve geri dönüş,paylaşım oranlarına göre değerlendirme yapılarak, daha önemli sıralar verilmeye başlanacak.

Bilgi Arşivi Siteler Değer Kaybedecek

arşiv siteler

2016 yılı sonlarında bilgi arşivi olan bir çok site değerini kaybedecek, içerik arşivlerinde güncellik ve daha sade anlatılan değerli yazılara yer verilecek. Dijital RankBrain algoritmaları daha çok gelişecek ve genel aranma hacimlerine göre, tüm siteler üzerinde aynı anda algoritma çalıştıracak. En değerli kelimeleri ve siteleri farklı bir oylama yöntemi ile değerlendirecek, sıralarda ilerleme giderek zorlaşacak ve 200 algoritmanın yetersiz kalarak , algoritma sayılarının artacağını gözlemleyeceğiz.

Off-Page SEO Değer Kaybedecek

off-page seo

Çıkan güncellemelerden de anlaşılacağı gibi off-page seo hergeçen gün değerini yitirmeye devam ediyor. Çok değersiz bir algoritma sayılmayacak ama artık eskisi daha değeri kalmayacak. Bunun yerine sosyal medya ve on-page seo oranları,page speed oranları, Link yapıları, meta açıklamaları,özgün içerik değer kazanarak yeni sıra belirleyici faktörler olacak. Digital yani güncel haber sunan siteler değer kazanarak en populer siteler haline dönüşecek.

Peki SEO’da Neler Aynı Kalacak?

Tek değişmeyecek gerçek özgün içerik olacak ve asla değer kaybetmeyecek. Artık yazılarda yüksek oranda kalite aranacak.

Of-Link Değer kaybetmiş olsa dahi yinede belirleyici faktörler arasında yerini alacak.

Sosyal Medya , yerini sağlama alarak daha çok değer kazandı ve dahada kazanacak.

On-Page SEO, bir sitenin beyni diye adlandırabiliriz. Yapı ne kadar sağlam olursa o kadar etkili sonuçlar alacağınızı unutmamanız gerekiyor. On-page seo vazgeçilmez bir unsur olacak ve SEO Uzmanları kaliteli içeriklerle On-Page uyumunu sağlayan hizmet satan firmalar olacak.

2016 yılı ve sonrası için seo tahminlerimizi sizlerle paylaştık. Burada çıkarılacak ders özgün içerik ve on-page seo her zaman yerini koruyacak.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı. Google top contributor

RankBrain Nedir
RankBrain Nedir ve SEO Üzerindeki Etkileri Nelerdir? ...
Geri
Google Apps SERP ve Kullanıcı Deneyim Faktörü ...
İleri
Google Apps Serp
YORUM YAZIN