SEO

Search Engine Optimization

Arama Motoru Optimizasyonu

Bir SEO’ya ihtiyacınız mı var? Profesyonel arama motoru optimizasyonu hizmetlerimiz ile firmanızın daha iyi sıralamalar elde etmesine, gelirinizin artırmasına ve sürekli yeni müşteriler edinmesine yardımcı oluruz.

SEO nedir?

SEO Açılımı, Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu demektir. SEO bir web sitesinin arama motorlarında görünürlüğünü arttırmak için teknik, analitik ve yaratıcı çalışmaların bütünüdür.

Her arama motoru farklı sıralama ve kalite sinyalleri kullanmaktadır. SEO, internet sitelerinin ücretsiz SERP arama sonuçlarında daha iyi bir konumda çıkması sağlar. Bir SEO firması ile çalışmak sitenizin daha hızlı gelişmesini ve zaman kazanmanızı sağlayacaktır.

Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım SEO Eğitimi

SEO’ya nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Video Eğitimini izleyin, merak ettiğiniz soruların cevaplarına ulaşın.

SEO’nun Temellerini ve Püf Noktalarını Öğrenin!

SEO Neden Önemlidir?

SEO, bir web sitesinin arama motorlarında sürdürülebilirliğini etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Google arama motoru botlarının sitenizi sorunsuz taramsı ve oluşturması gerekmektedir. 250 den fazla bilinen sıralama sinyali ile arama sonuçları listelenmektedir. Sitenizin arama motorlarına uyumlu olması adına teknik SEO çalışmalarının yapılması görünürlüğünüzü arttırmayı sağlamaktadır. Bu yüzden bir SEO çalışmasına ihtiyacınız bulunmaktadır.

Google SEO Nedir?

Web sitelerinin Google arama motoruna uyumlu olarak optimize edilmesidir. Google Kalite yönergeleri ve Sıralama sinyalleri faktörlerine göre yapılan teknik çalışmalardır. Sitenizin taranabilir ve oluşturulabilir olması, Search console kayıdı ve site haritanızın Google’a gönderilmesi ile ilk adımları atılmaktadır.

E-Ticaret SEO ve Dijital Pazarlama Nereye Gidiyor?
2020 SEO Trendleri ve En İyi Teknikler – 1 Saat 57 dk
SEO Sorularını Cevaplıyoruz  – 1 Saat 38 dk
E-Ticaret SEO ve Dijital Pazarlama Eğitimi – 1 Saat 20 dk
MUP SEO Tekniği Eğitimi  – 52 dk
En Popüler SEO Teknikleri – 1 Saat 27 dk
En iyi 15 SEO Tekniği Eğitimi  – 1 Saat 28dk
50 SEO Tekniği İle Sitenizi Güçlendirin – 1 Saat 15 dk

SEO Blogumuzu Takip Edin

Blog yazılarımızla siz de SEO hakkında bilmediğiniz her konuyu öğrenebilirsiniz. SEO ipuçları, Teknikleri, Google Algoritmaları ve Sıralama Sinyalleri hakkında daha fazlası için blogumuzu takip ederek öğrenmeye başlayın.

Corona (Covid-19) Virüsün SEO ve Dijital Pazarlama Üzerindeki Etkisi

Bilgisayarında anti-virüs koruması olmayan yoktur herhalde diye düşünüyorum. İnternet dünyası da tıpkı içinde yaşadığımız, havasını soluduğumuz gibi bir dünya. Bizimde bu dünyaya açılan pencerelerimizi yani bilgisayarlarımızı zararlı yazılım ve virüslerden korumamız...

Varlık Tabanlı SEO: Entity Search

Google yaptığı algoritma güncellemeleriyle birlikte artık doğal dilleri anlama konusunda çok daha iyi seviyelere gelmiştir. Bu süreç adım adım yapay zekayı geliştirmekte ve ısrarla vurguladığımız gibi "kullanıcı odaklı ve alakalı" sayfaların önemini karşımıza...

SEO Nasıl Yapılır? Bizler SEO Çalışması için neler yapıyoruz?

Web sitenizin arama motorlarına uyumlu olması önemlidir. Yapısal veri hataları, UX kullanıcı deneyimi hataları ve yazılım hatalarını gidermelisiniz. Sayfalarınızın, içeriklerinizin SEO kurallarına göre optimize edilmesi daha iyi sıralamalar almanızı sağlar. Web sitenizin taranabilir bir site olduğundan emin olmalısınız.
Crawl analizleri, yol haritası ve arama motoru pazarlama stratejileri geliştiren bir ekibiz. Türkçe sitelerin Google’da ilk sayfa olmasını sağlamak için uzman kadromuz ile 12 yılı aşkın süredir seo danışmanlığı hizmeti vermekteyiz.

Anahtar Kelime Araştırması

Daha fazla trafiğe ulaşabilmeniz için hizmetleriniz, içerikleriniz için semantik, holistik anahtar kelimeler
Daha fazla bilgi edin
Web sitenizi ilk kurduğunuzda hedef anahtar kelimelerinizin belirlenmesi gerekmektedir. Tespit edilen anahtar kelimelere göre içerikler ve hizmetler ve sayfalar oluşturulmaktadır. Tek bir anahtar kelimeye dayalı olarak oluşturulan sayfalar ve içerikler çok az trafik çekecektir veya yanlış anahtar kelime seçimi yaptığınız için hiç trafik çekemeye bilirsiniz. Semantik ve holistik seo teknikleri ile daha fazla trafiğe ulaşmanız için anahtar kelime tespitleri yaparız. Bu sayede birden çok anahtar kelimeye sahip olur, daha fazla müşteriye ulaşırsınız. Ayrıca sıra konumlarınız iyileşmiş olur.

UX Kullanıcı Deneyimi

Ziyaretçileriniz için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanız için gerekli olan optimizasyonlar
Daha fazla bilgi edin
UX, Kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara daha iyi dolaşım imkanı verirseniz arama motorları tarafından ödüllendirilirsiniz. Ziyaretçilerinizin sitenize eriştiklerinde tam olarak istediklerini karşılamak kalite puanınızı yükseltecektir. Bunun için bir çok düzenleme yapılmaktadır. Kısaca şu sorulara cevap vermeniz gerekiyor; Ziyaretçi karşılaştığı sonuç karşısında memnun kaldı mı? Sayfa hızlı olarak yüklendi mi? Sayfa içerisinde size rahat ulaşma imkanı sundunuz mu? İçeriğinizi veya hizmetinizi okuyan ziyaretçi sitenizi referans olarak sunabilir mi? Menü ve sayfa dolaşımlarınız anlaşılır mı? Ziyaretçilerin hangi sayfaları daha çok ziyaret ettiğini biliyor musunuz ve buna göre düzenmeler yapıyor musunuz? Kısaca sitenizin a’dan z’ye ziyaretçiler için optimize edilmesi gerekmektedir.

Rekabet Analizi

Rakipleriniz hakkında tüm bilgileri bir araya getiriyor ve yeni stratejiler oluşturuyoruz
Daha fazla bilgi edin
Rekabet analizi sitenizin gelişim sürecini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Rakipleriniz hakkında çok fazla bilgiye ihtiyacınız olacak. Bizler rakipleriniz hakkında bilgi toplamak için bir çok online analiz programı kullanıyor ve yeni stratejiler geliştiriyoruz. Haftalık ve aylık olarak rakiplerinizin neler yaptığını sizlere raporluyoruz. Rakipleriniz hakkında yapılan bazı araştırmalar; İçerik analizi, bağlantı analizi, anahtar kelime tespiti, sosyal medya analizi, yazılım ve dijital pazarlama analizleri yer almaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu

Genel Arama Motoru Optimizasyonu teknikleri ve stratejileri ile daha iyi konumlar.
Daha fazla bilgi edin
Web sitelerini Optimize ederken izlenmesi gereken yol haritaları şu şekilde : Sıça Sorulan  Sorulara cevap;

 • Özel DNS ve Statik ip Seçimi
 • W3C standartlarına uygunluk adımları
 • İçerik kalitesi yükseltme adımları
 • Title yerleşimi ve kullanım standartları
 • Meta taglarının kullanımı
 • “404” sayfa yönlendirmelerinin yapılması ve 404 hatalarının giderilmesi
 • “Site haritası” oluşturulması
 • “Robots.txt” oluşturulması ana dizinde yapılandırılması
 • “Özgün” performası yüksek kaliteli içerikler sunma
 • “Link” yapısının oluşturulması
 • Dış backlink çalışmalarının yapılması
 • Anahtar kelime analizlerinin yapılması
 • Kullanıcıların dikkatini çekecek alanların ve anahtar kelimelerin bold , italik olarak işaretlenmesi
 • Alan adı domain seçiminin yapılması ve lokasyon domain seçimi
 • Responsive mobil uyumlu tema seçim işlemleri
 • Silinen içeriklerin 301 yönlendirmelerinin yapılması
 • SSL sertifikası https kullanımı ve yapılandırma adımları
 • Dofollow ve Nofollow Link çıkışları sunma
 • Sosyal medya çalışmalarının yapılması
 • Hosting seçimi ve optimizasyon işlemlerinin gerçekleştirilmesi
 • Logo ve favicon kullanımı
 • Kullanılan görsellerin özgün ve kaliteli olması
 • Güncel zamanlanmış içerik yayınlanması
 • Java script, CSS dosya izinleri yapılandırma
 • Tek sayfa üzerinde aşırı link çıkışı yapılmaması
 • Resim Title ve alt açıklama alanlarının doldurulması, genişlik ve yükseklik değeri verilmesi
 • Sayfa page speed optimizasyonunun yapılması
 • Ziyaretçi dostu UX çalışmalarına odaklanın
 • AMP Entegrasyonun yapılması
U

SEO Analiz

Web siteniz için tam kapsamlı, derinlemesine crawl analizlerinin yapılması.
Daha fazla bilgi edin
Web sitenizde oluşan yazılım hataları indexlenme sorunlarına neden olmaktadır. Google dizinlerine sitenizde yer alan içerik ve sayfaların sorunsuz eklendiğinden emin olmalısınız.

Sitenizde oluşan yazılım sorunlarını tespit etmek için 30 dan fazla online analiz programı kullanırız. Size en iyi seo raporunu sunacağımızdan emin olabilirsiniz.

Blog ve İçerik Optimizasyonları

Hizmet sayfalarınızın ve blog içeriklerinizin serp sonuçlarında daha iyi konumlarda çıkmasını sağlarız
Daha fazla bilgi edin
Blog içerikleriniz, hizmet sayfalarınız için optimizasyon çalışmaları. Peki, neler yapılıyor? Resim optimizasyonu, alt başlık açıklamaları ve resim sıkıştırma. Video optimizasyonu. İçerik başlık araştırmaları, alt başlık anahtar kelime tespiti ve yerleşimi. İçerik içerisinde kullanılması gereken semantik anahtar kelime dağılımı ve mobil görünüm düzenlemeleri. İçeriğinizin ayrıca hızlı yüklenir olması son derece önemlidir. Bu yüzden içerik sayfalarınız içinde pagespeed optimizasyonu çalışmaları yapılmaktadır.

Bağlantı Geliştirme

Web sitenizi referans olarak gösteren bağlantılara ihtiyacınız bulunmaktadır
Daha fazla bilgi edin
Sitenize diğer sitelerden gelen bağlantılar arama motorlarına sitenizin ne ile alakalı olduğunu veren sıralama sinyalleridir. Sitenize bir çok farklı bağlantı tipi gelmektedir. Bunlardan bazıları; Nofollow Anchor Text Bağlantılar Dofollow Anchor Text Bağlantılar Resim “Image” bağlantıları None gibi bir çok bağlantı tipi bulunmaktadır. Dikkat etmeniz gereken konu ise, sitenize gelen bağlantıların doğal bağlantılar olmasıdır. Ücretli bağlantılardan uzak durmalısınız. Bir uzman kontrolünde bağlantılarınızın düzenli aralıklarda analiz edilmesi ve varsa zararlı bağlantıların kaldırılması sağlanmalıdır.

Mobil Uyumluluk

Mobil görünürlük ve oluşturma, Masa üstü görünürlük tarama ve oluşturma optimizasyonu
Daha fazla bilgi edin
Google’ın son yaptığı güncellemelerden sonra artık sıralamalar mobil sürüme göre verilecek. Bu yüzden sitenizin mobil uyumlu “responsive” olması önemlidir. Pc sürümünüz ile mobil sürümünüz arasında büyük farklılıkların olmaması gerekiyor. Sitenizin mobil dizinlerde yer aldığından ve mobil tarama, mobil oluşturma hatalarının olmadığından emin olmalısınız. Sitenizi uzmanlarımız ile mobil uyumlu hale getirebiliriz!

Kalite Yönergelerine Uymak

Google web yönetici yönergelerine uygun olarak çalışmak son derece önemlidir.
Daha fazla bilgi edin
Google alt alanda yer alan tekniklerin yapılması durumunda, kalite yönergelerini ihlal ettiğinizi tespit etmektedir ve tüm site sahiplerinin kaçınması gereken maddelerdir.

 • Yazılımsal ve kodlamasal olarak veya botlarla çekilen otomatik içerikler
 • Yapay bağlantı yöntemleri ile bağlantı düzeni oluşturma ve bağlantı düzenlerine katılma
 • Kalitesiz içerik, toplama içerik yayınlama ve özgün içeriğin az olması
 • İçerikleri gizleme, gizli yönlendirmeler yapma, Gizli metin ve bağlantılar sunma
 • Köprü Sayfa düzenekleri oluşturma
 • Aldatmaya yönelik, satış ortaklığı programlarına katılma
 • Anahtar kelimelerin alakasız olduğu sayfalar oluşturma
 • Site içerisine kimlik avı, kötü amaçlı yazılımlar, virüs yükleme, kötü amaçlı davranış sayfaları oluşturma
 • Zengin Snippet’ler işaretlemelerini kötüye kullanım
 • Google arama motoruna tetikleyici ve otomatik sorgulamalar gönderimi

SEO çalışmaları yaparken karşınıza çıkacak olan spam siteleri google’a bildirmeniz sizlerinde aleyhine olacaktır.

Yatırım Getirisi ROI

Projeniz için gerekli yatırım bütçesinin “ROI” hesaplanması. Dijital Pazarlama “SEM” ihtiyaçları.
Daha fazla bilgi edin
Çalışmalara başlamadan önce rakiplerinizi inceler, aylık ve yıllık ne kadar trafik ve gelir elde edebileceğinizi öğreniriz. Size bir yatırım getirisi hesaplaması sunarız. Bu sayede seo çalışmalarına ne kadar yatırım yapabileceğinizi öğrenmiş olursunuz.

Rakiplerinizin dijital pazarlamaya ne kadar yatırım yaptıklarını, sosyal medya reklamları için ayırdıkları bütçeleri, görüntülü ve video reklamlar için tahmini harcama tutarlarını hesaplarız.

Adwords reklamları ile marka bilinirliğinizi arttırmak için stratejiler geliştiririz.

Size sunacağımız fiyatlar; rekabet düzeyi ve çalışma temposuna göre değişkenlik göstermektedir. Google arama motoru organik arama sonuçlarında en iyi konumlarda olmanızı sağlamak için seo uzmanlarımız ile uzun yıllardır stratejiler geliştiriyor ve kendimizi yeniliyoruz. Arama motorlarını çok yakından takip ederek, sizi tüm güncelleme ve gelişmelerden haberdar ederiz.

SEO Hizmeti Almadan Önce Sıkça Sorulan Sorular?

Bir SEO danışmanlığı hizmeti almadan önce aklınıza takılan konular olabilir, 12 yıllık süreçte tarafımıza yöneltilmiş sorulara mutlaka bakınız.
SEO Açılımı Nedir?
Search Engine Optimization, SEO kelimesinin açılımıdır. Türkçe arama motoru optimizasyonu anlamına gelir.
Neden SEO Yapmalıyız?
Web sitenizde yer alan anahtar kelimelerin, Google arama motorunda yapılan bir arama sonucunda ilk sayfada çıkması sitenize daha fazla trafik ve ziyaretçi kazandıracaktır. Bu durum gelirlerinizin ve marka bilinirliğinizin artmasını sağlayacaktır. Taranabilen ve oluşturulabilen bir site sahibi olmanız çok önemlidir. Arama motoru web yöneticisi yönergelerine sahip olmanız için SEO yapmanız gerekmektedir. Sitenizi referans eden bağlantıların olumlu ve olumsuz etkileri bulunmaktadır. Sitenizi referans eden bağlantılara hakim olmalısınız.
Ne kadar Süre SEO Yaptırmalıyım?
SEO süreklilik gerektirmektedir. Belirleyici unsurlar arasında rekabet analizi en önemli etkendir. Yani rakipleriniz optimizasyon çalışmalarına devam ettiği sürece çalışmalara devam etmelisiniz. Bizler genellikle 1 yıllık anlaşmalar yapmaktayız.
SEO Danışmanlığı Sürecinde Neler Yapılmaktadır?
Anlaşma şartlarına göre çalışma kapsamı belirlenmektedir. Genellikle tüm siteler için site içi seo çalışmaları yapılmaktadır. Danışmanlık süresince tüm anahtar kelimeleriniz için rakip analizi, düzenli raporlama, yazılım analizi desteği verilmektedir.
SEO Uyumlu Web Sitesi Nedir?
Google dizinlerinde yer alan web sitenizin, Google botları tarafından taranabilen, oluşturabilen bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Google uyumlu bir site yapısına geçmek için aşağıda yer alan teknik adımlar tamamlanmaktadır.
Neden SEO Hizmeti Almalıyım?
Google arama motorunun bilinen 250 den fazla sıralama sinyali bulunmaktadır. Alanında marka olmak isteyen bir web sitesi sahibi iseniz, tüm teknik yönergeleri ve dijital pazarlamayı tek başınıza maalesef yürütemezsiniz. Lisanslı yazılımlara, teknik optimizasyonları yapacak bir ekibe ve her şeyden önemlisi sitenizi kontrol altında tutacak bir ekibe ihtiyacınız bulunmaktadır. SEO Şefi olarak 20 den fazla lisanslı analiz programı kullanıyoruz. Her konuda uzman olamazsınız, SEO kendi içerisinde yüzlerce dala ayrılmaktadır. Dijital pazarlama içinde aynı durum söz konusudur.
SEO Fiyatları Nasıl ve Neye Göre Belirleniyor?
Fiyatların belirlenmesin deki ilk unsur müşteri talepleridir. Çalışmanın kapsamı, günlük site için ayrılacak süre, uzman sayısı, yazılım desteği ve dijital pazarlama unsurlarını kapsamaktadır. Ayrıca çalışma yapılacak olan web sitenin içerik, sayfa, ürün sayısına göre değişkenlik göstermektedir.
SEO Ajansı seçerken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?
Web sitenizi güvenilir ellere teslim etmeniz sürdürülebilirliğiniz açısından çok önemlidir. SEO Ajansı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı önemli unsurlar; Sektörde kaç yıl hizmet verdiği, bir seo kitabının olup olmadığı, destek ve eğitim videoları, referansları en önemli unsurlar arasındadır.
Site Dışı SEO Çalışması Nedir, Neleri Kapsamaktadır?
Site kalite puanınızın yükseltilmesi adına yapılan çalışmalardır. Web sitenize gelen geri bağlantıların “backlink” siteniz ile alakalı referans bağlantılar olması gerekmektedir. Sitenize gelen tüm bağlantıların, kontrol altında olması sitenizin arama motoru sonuçlarında daha iyi konumlarda yer almasını sağlamaktadır. Sitenizin organik yöntemler kullanılarak tanıtılması için yapılan teknik çalışmaları kapsamaktadır.
E-Ticaret Sitelerine SEO Çalışması Yapıyor musunuz?
E-Ticaret siteleri uzmanlık alanlarımız arasındadır. Müşteri potansiyelimizin %90’lık bölümünü e-ticaret siteleri kapsamaktadır.
Nasıl SEO Öğrenilir?
SEO öğretmek için son derece sabırlı olmalısınız. Sitemizde yer alan SEO Eğitimi sayfasından bu güne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz 100 üzerinde eğitim videosuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca SEO Rehberi kitabımıza da göz atmanızda fayda var. İyi bir SEO Uzmanı olmak istiyorsanız öncelikle arama motorlarını çok yakından takip etmelisiniz ve tüm güncellemelerini büyük bir titizlikle uygulamalısınız.
Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları sonrasında sıra garantisi veriliyor mu?
Google resmi yönergelerinde geçen ibareye kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederiz. Sizlere garanti ve süre veren firmalardan uzak durmalısınız. SEO çalışmaları genellikle uzun vadeli çalışmalardır ve web sitenizin tüm anahtar kelimelerine odaklanarak yapılmaktadır. Sadece belirli kelimeler için yapılan SEO Optimizasyonları genellikle amatör çalışmalardır. En az 6 ay ile 1 yıl arasında bir çalışma yaptırmanızı tavsiye ederiz.
Site İçi SEO Çalışması Nedir, Neleri Kapsamaktadır?
Web sitenizin iyi bir performans sergilemesi, site içi seo optimizasyonuna bağlıdır. Anahtar kelime optimizasyonu, sayfa hız optimizasyonu, title, meta, resim, video, tarama oluşturma haları, yapısal veri testleri, crawl analizleri, içerik geliştirme, kategori yapıları, sayfa optimizasyonlarını kapsamaktadır. Google analytics, Google Search console kaydının yapılması ve düzenli takibi site içi seo optimizasyonlarını tamamlayan çalışmalardır.
Kullandığınız SEO Araçları Nelerdir?
Projenin büyüklüğüne göre kullandığımız seo araçları değişkenlik göstermektedir. Tüm müşterilerimiz için standart olarak; search console, analytics, ahrefs, moz araçlarını kullanırız. Kapsamlı çalışmalar için ekstra majestic, seoprofiller, semrush, deepcrawl, ryte, screaming frog, similar web, keywords planner kullanmaktayız.
SEO Yaparken Yazılımcınız Olmalı mı?
Google bir siteyi dizinlerine eklerken sorunsuz taraması ve oluşturması gerekmektedir. Sitenizde oluşan yazılım hatalarının giderilmesi, seo’nun temelleri arasındadır. Bu yüzden çalışma süresinde bir yazılımcı desteği almanız gerekmektedir.
2020 SEO Trendleri Nelerdir?
Mobil site hızı, AMP, UX “Kullanıcı Deneyimi”, Faydalı ve sürdürülebilir zengin içerikler. Yapısal veri hataları ve çözümleri 2020 yılında en çok rastlayacağımız iyileştirmeler arasında olacaktır.
SEO Uzmanı Nedir? Neler Yapar?
SEO Uzmanı, bir web sitesinin arama motorlarında daha iyi performans sergilemesi adına teknik çalışmalarının tamamını yürüten kişidir. Genel görev tanımları arasında site analizi, arama motorlarını takip, search console, analytics, analiz programları, sosyal medya, adwords, dijital pazarlama alanlarında siteyi geliştirmek ve tanıtmaktan sorumludur.
SEO Çalışmaları Sürecinde Raporlama Sıklığı Nedir?
Tüm çalışmalarda düzenli olarak raporlamalar sunmaktayız. Anlaşma şartlarına göre haftalık, 2 haftalık ve aylık olarak raporlamalar yapılmaktadır. Detaylı seo analiz raporlarını her ay sunmaktayız.
SEO Çalışmalarının Etkisini Ne Kadar Sürede Görebilirim?
Çalışmaların etkisi tamamen rekabet analizine ve site teknik düzenleme sıklığına bağlıdır. Ajansımızın yazılım departmanınıza ilettiği sorunların giderilmesi süreci kısaltan unsurlar arasında yer almaktadır. Genellikle ilk 6 ay ve 12 aylık süreçte etkilerini gözlemleyebilirsiniz.
Sadece Türkiye için mi hizmet veriyorsunuz?
Türkiye lokasyonunda bulunan ve site dili Türkçe olan sitelere hizmet vermekteyiz. Genellikle İstanbul, Ankara, Antalya lokasyonlarında bulunan işletmeler için seo ve dijital pazarlama çözümleri sunmaktayız.