• Kurumsal SEO Danışmanlığı
  • info@seosefi.com
  • 0422-3237447
Seo ve Alan adı Kayıt Süresi

Seo ve Alan adı Kayıt Süresi Uzunluğu

Daha önceki konularımızdan hatırlarsanız domain yaşınızın seo için önemli olduğunu “Domain yaşının seo açısından etkileri” adlı yazımızda anlatmıştık. Bu konumuzda ise Seo ve alan adı kayıt süresi uzunluğunun seo açısından etkilerini anlatacağız.

Seo ve Alan adı Kayıt Süresi

Alan adı yaşının eski olması tabi ki her zaman size küçük bir avantaj sağlayacaktır ama içeriksiz ve güncel olmayan siteler için aynı durum söz konusu değildir.

Kaliteli bir içeriğe sahip eski bir alan adı, aynı kalitede bir içeriğe sahip olan alan adına göre seo avantajları sağlasa da, yeni alan adları daha iyi içerik girmeye devam ettikleri sürece bu önemini yitirecektir.

Yeni alınan alan adlarının eski alan adlarına göre avantaj kazanabilmeleri için Google kalite yönergelerini izleyebilir. Kalite yönergeleri dışında ise Google alan adını ne kadar süre için aldığınıza dikkat eder. Her yıl milyonlarca alan adı yatırım ve çeşitli sebeplerle alınıyor. Bir çok web sitesi öğrenme ya da tasarım amaçlı kurulup terk ediliyor. Google bu ve benzeri sebepler ile alan adlarının ne kadar süreliğine alındığına değerlendirme kriterleri içerisine aldı.

Google’ın alan adı kayıt süresi ile ilgili patenti

Google Patent Link: Amerikan Paten Ofisi (US Patent & Trademark Office)

[0099] Certain signals may be used to distinguish between illegitimate and legitimate domains. For example, domains can be renewed up to a period of 10 years. Valuable (legitimate) domains are often paid for several years in advance, while doorway (illegitimate) domains rarely are used for more than a year. Therefore, the date when a domain expires in the future can be used as a factor in predicting the legitimacy of a domain and, thus, the documents associated therewith.

Burada anlatılan belirli sinyallerin olumlu ya da olumsuz değerlendirilebileceği gibi bir domainin 10 yıllık alınmış olmasının olumlu olarak değerlendirme kriteri olarak kullanılabileceğidir.

Buradan çıkartacağımız sonuç alan adlarının kayıt tarihinin seo etkisi olabileceği gibi, alan adlarının alınma sürelerininde bir seo faktörü olduğu ile alakalıdır.

Seo Şefi

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı. Google top contributor

seo nedir
SEO Neden Önemlidir ...
Geri
Benzersiz içeriğin Seo’ya etkileri ...
İleri
Benzersiz içeriğin seo'ya etkileri
YORUM YAZIN