SEO Uzmanı

SEO Uzmanı Hizmetleri

SEO Uzmanı

SEO uzmanı, internetin temel iletişim aracı haline gelmesiyle beraber hemen her sektör için aralanan ilk ihtiyaçlardan olmaya başladı. Arama motoru optimizasyonu uzmanı tarafından sürdürülmeyen internet girişimleri, ne yazık ki başarılı işler çıkarmak konusunda sorun yaşamaktadır.

“SEO uzmanı” kimler için kullanılır?

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki SEO uzmanı; arama motoru optimizasyonu çalışmalarını ve işleyiş prensiplerini en iyi bilen ve dinamik değişimleri aktif olarak takip eden kimseler için kullanılan bir sıfattır.

Çok yönlülüğü ve tecrübe gereksinimi ile internet ortamının önemli kimselerinden olan SEO uzmanları, hem kurumsal hem de bireysel internet girişimlerinin başarısı için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Sadece arama motorlarının sonuçları ve işleyişleri üzerinde çalışmalar yapmakla kalmayan SEO uzmanı; Google gibi birçok önemli arama motorları tarafından sunulan bireysel ve kurumsal servislerin kullanımını da en iyi bilen kişiler olma unvanına da sahiptir.

SEO uzmanı neler yapar?

Belirtildiği gibi SEO uzmanı, özellikle arama motoru sonuçlandırma sistemini en iyi takip eden ve bilen kimselerdendir. Bununla beraber devamlı olarak yenilenen ürünlerin ve oluşturulan içeriklerin, kullanıcılara hitap etmesi gerekliliğine katkı sağmağının yanı sıra, arama motorları tarafından da “çok iyi” olarak değerlendirilmesi için de çalışmalar yapmaktadır.

Bunlara ek olarak sanal ortamdaki marka bilinirliği, sosyal medya kullanımı, Adwords ve diğer Google servislerinin kullanımı gibi adımları da en iyi şekilde tamamlama yetisine sahip olan kişiler, SEO uzmanı olarak değerlendirilebilir.

En iyi SEO uzmanı nasıl olmalıdır?

Site içi optimizasyon, içerik hazırlanması ve düzenlenmesi, site dışı çalışmalar, backlink analizleri, alan adı otoritesi artırma çalışmaları, kategorizasyon ve arama motorlarına etki eden diğer pek çok konuda SEO uzmanı, gerekli bilgiye sahip olmalı ve bu bilgileri en doğru şekilde kullanmalıdır.

Uzun yıllardır süre gelen ve etkisini kaybetmiş olan teknikleri bir kenara bırakmalı ve kendi deneyimleri neticesinde elde etiği sonuçları, üzerinde çalışacağı internet sitelerinde uygulamalıdır.

Bunların dışında rakip analizi, SEO çalışmalarının en önemli bölümlerini oluşturur. Bu bağlamda yeterli bir SEO uzmanı, rakip analizlerini de en doğru şekilde gerçekleştirmeli ve bu analizlerden yaptığı önemli çıkarımlar ile rekabeti üstlenecek çalışmalara imza atmalıdır.

Bunların dışında sosyal medyanın arama motorları üzerindeki etkisinin artması, SEO uzmanlarının bu sektörde de çalışmalar yapması gerekliliğini ortaya çıkarmış oldu. Nitekim iyi bir SEO uzmanı, bahsi geçen tüm bu detaylara ek olarak sosyal medya analizi ve etkili kullanımı noktasında da gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olmalıdır.

Tecrübeli SEO uzmanı, olmazsa olmazlardandır!

Hemen her sektörde olduğu gibi söz konusu SEO olduğu zaman, tecrübenin önemi daha da artmaktadır. Zira Google ve diğer arama motorları, uzun yıllardır sürdürdükleri kıstaslara ek olarak birçok değişim ve yenilikler geliştirmektedir. Bu değişimlerin ve yeniliklerin en doğru takibi de sadece bir tecrübenin sonucu olabilir.

Uzun yıllardır elde ettiği deneyimlerden, kitle erişimi gibi pek çok farklı tecrübesini hemen her noktada gösterebilen tecrübeli SEO uzmanları, başarıya giden yolda iyi bir yardımcı olacaktır.

SEO uzmanı neden önemli?

Üstüne basarak belirtmek gerekiyor ki günümüzde kullanıcı ve arama motoru alışkanlıkları ciddi anlamda farklılaşmaya başladı. Durumun böyle olması da hem mevcut internet girişimlerini hem de yeni internet girişimlerini de başarıya ulaştırmak için SEO çalışmalarının gerekliliğini ortaya çıkardı.

Sadece Google arama motoru sıralamalarında iyi bir yer alınması yani internet sitelerini kullanıcılar ile buluşması sürecince, ortaya çıkan bilgiye göre 300’ü aşkın sinyal bulunmaktadır. Bu sinyaller hem site içi hem de site dışı olmak üzere pek çok alanda kendini göstermektedir.

SEO uzmanı sıfatını taşıyan kimseler tarafından devamlı olarak irdelenen bu sinyaller ile Google’da iyi sıralar elde etmek ve internet ortamındaki varlığınızı en iyi şekilde devam ettirmek için SEO uzmanı eşliğindeki SEO çalışmaları, internet kapsamındaki en büyük adım olarak değerlendirilmektedir.

SEO uzmanı; Google’da en iyi sıraları almanız ve başarılarınızı daimi hale getirmeniz için size yardımcı olacak en etkili kişidir.

Başarılı internet girişimlerinin ihtiyaç dağılımı!

 • SEO uzmanı eşliğinde SEO çalışmaları
 • İçerik ve düzen kalitesi
 • Reklam

SEO uzmanı tarafından atılacak öncelikli adımlar!

SEO uzmanı tarafından gerçekleştirilecek başlıca çalışma adımları şu şekilde belirmektedir:

 • Site için optimizasyon
 • Site dışı optimizasyon
 • Rakip analizi
 • İçerik ve ürün yerleşimi analizi
 • Kullanıcı alışkanlıklarının belirlenmesi
 • En doğru ve rekabetçi anahtar kelimelerin belirlenmesi ve bu kelimelerde Google’da en iyi sırayı elde etme stratejilerinin başlatılması

SEO uzmanı ile çalışmanın getireceği öncelikli etkiler!

SEO uzmanı ile gerçekleştirilen çalışmaların daha ilk anları itibariyle, ziyaretçi ve potansiyel müşterilere erişim oranında ciddi bir artış yaşanacağını gözlemlemek mümkün olacaktır.

İlk andan itibaren artan ziyaretçi artışı ile sektörüne göre değişmekle beraber reklam gelirlerinde veya ürün-hizmet satışlarında artış yaşanmaya başlanması, işten bile değildir.

SEO uzmanları ile gerçekleştirilen çalışmaların bir bölümü de doğru bir biçimde anahtar kelime belirlenmesi ve bu belirme sonrasında söz konusu olan anahtar kelimelerde iyi sıralar elde etmektir.

Nitekim anahtar kelimelerde elde edilecek iyi sıralar, dolaylı olarak marka algısı ve kurumsal kimlik çalışmalarını da beraberinde getirmiş olacaktır.

SEO uzmanı, kaliteli içeriği veya ürünleri, kitleye eriştirmek için oldukça önemlidir!

İnternet üzerindeki web sitelerinin doğru kullanıcıya en etkili şekilde erişmesi için etkili ürün yerleşimi, kaliteli içerik ve site içi optimizasyonu kadar, bu içeriklerin arama motorları tarafından kullanıcılara gösterilmesini sağlamak da büyük önem taşımaktadır.

İnternet, diğer medya kanallarına nazaran rekabetin çok yüksek olduğu ve devamlı değişiklik gösteren bir mecradır. Bu bağlamda kaliteli içerikelerin ve iyi ürünlerin hazırlanması kadar bu içeriklerin, hizmetlerin ve ürünlerin doğru kitleye ulaşması da önemlidir. SEO uzmanları tarafından SEO çalışmaları ve kaliteli içerik üretimi, planlı olarak yönetilmektedir.

SEO uzmanları eşliğinde sürdürülen çalışmaların en yakın rakip karşısındaki örnek durumu!

 • SEO uzmanlı eşliğinde çalışma yapılan site
 • En yakın rakip

SEO Uzmanlarımızdan destek almak ister misiniz?