Seo Şefi ile merak ettiğiniz tüm seo sorularının cevabını öğrenebilirsiniz. Seo uzmanlarımız tarafından merak ettiğiniz, aklınıza takılan tüm seo sorularını cevaplıyoruz.

Sorularınızı destek seo ekibimize iletebilirsiniz, sorularınızın cevabı en geç 24 saat içerisinde verilmektedir. Yorum alanından sorularınızı sorabilirsiniz.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti Organik Seo Uzmanı , Adwords Danışmanı.

Backlink Çalışmaları Değer mi Kaybediyor
Backlink Çalışmaları Değer mi Kaybediyor! ...
Geri
Seo Rehberi 2016 ...
İleri
Seo Rehberi 2016
YORUM YAZIN
 • ★ DaVeTsİz HaYaT ★

  Yanlışlıkla sitenin veri tabanı silindiyse ne yapılması gerekir?

  • Öncelikle merhabalar, bahsetmiş olduğunuz sorunun seo alanı ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Lakin sitenin veritabanı silindi ise, sunucu firmanız ile iletişime geçerek, eski günlere ait yedeklerinizden yeniden yükleme yapmasını isteyebilirsiniz. Silinen veri tabanınız ile aynı adda bir veri tabanı oluşturup, tekrar eski yedeklerden yüklemeniz gerekmektedir.

 • Onur

  Yazılarda etiket kullanılmasi artik yararli degil mi ?
  Alt kategorilerin bir zarari var mi ?
  Wordpress ile ilgili ufak seo tuyolari var mi

  • Yazılarda etiket kullanımı doğru kullanımla zararsızdır, lakin trafik çekmek amaçlı içerikle uyumsuz olan etiketler, aşırı etiket kullanımı, anahtar kelimelerin sürekli etikette yer alması zararlı etiket kullanımıdır. Konunun arama motorlarında farklı arama seçeneklerinin etiketlere girilmesi ise doğru kullanımdır.
   Alt kategorilerin bir zararı bulunmamaktadır, lakin türetilmiş trafik çekmeye yönelik, aldatıcı içeriklerle bütünlük taşımayan kategorilerin türetilmesi zararlıdır. Aynı anahtar kelimelerle başlayan ve sonlarına takı alan, aşırı kategori kullanımı da zararlıdır.
   Wordpress seo tiyoları hakkında bilgi vermek bir makale ile ile olabilir, çok geniş kapsamlı bir konudur. WordPress kullanan sitelerin seo eklentileri için https://www.seosefi.com/wordpress-seo-eklentileri/ ve wordpress hız optimizasyonu için https://www.seosefi.com/wordpress-seo-hiz-optimizasyonu-nasil-yapilir/ yayınladığımız makaleleri okuyabilirsiniz. WordPress kullanıyor iseniz, disqus eklentisini, sitenin hizmet durumuna göre soru cevap eklentisini, yoast veya all i,n seo eklentisini kurmanızı, robots.txt ve sitemap yapılandırmalarını yapmanızı, en önemlisi amp optimizasyonunu yapmanızı, sayfa hız optimizasyonun yapılmasını, kullanılan url lerde anahtar kelimelerin yer almasını, başlık ve url uyumunu, meta açıklama alanlarının boş bırakılmamasını, mobil uyumluluk testlerine ve mobil optimizasyona önem vermenizi tavsiye ederiz.

   • Onur

    Teşekkür ederim, peki anasayfada bazı kategorilerin içeriklerini anasayfada görünmesini engellemenin bir zararı olur mu ??

    • Her hangi bir zararı olmayacaktır. Kategori içerisinde görünmesi yeterlidir. Gizlenmiş içerik olmadığı sürece sıkıntı olmayacaktır.

 • çok güzel bir soru-cevap platformu oluşturmuşsunuz teşekkürler.

  • Bizler teşekkür ederiz, beğenmeniz bizleri mutlu ediyor. Soru ve sorunlarınız için her zaman destek alabilirsiniz.

 • Deniz

  Google aramalarında alt kategorileri istediğimiz gibi oluşturabilir miyiz? Bunun için uzun zamanlı bir çalışma mı gerekli?

  • Deniz, Alt kategorilerin google aramalarında ön planda olmasını istiyor iseniz, header alanında önemli kategorileri sadece barındırmanız gerekmektedir. Yine kategoriler için seo çalışmalarına yer vermeniz gerekiyor. Çok uzun bir çalışma gerektirmez, google kategorilere girilen yazı, kategori yönlendirmelerini, dış bağlantılardan kategorilere gelen yönlendirmeleri görmeye başladığı zaman alt kategorileriniz arama sonuçların da çıkmaya başlayacaktır. Yazı içlerinde de genel kategorinin adı geçtiği zaman yönlendirme yapabilirsiniz. Hangi kategoriniz daha çok ziyaretçi çekiyor ise, en çok arama sonuçlarında sergilenen kategori hangisi ise bu kategorilere ağırlık vermeniz gerekiyor, genellikle google ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen kategorileri seçmektedir.

 • Ahmet

  Alt kategorileri buradaki gibi resimli yapmanın bir zararı olur mu ?

 • Sakıncalı bir durum yok, yapabilirsiniz.

 • Nalan Ünal

  Merhaba,
  4 gün önce Blogspot’tan yeni alan adıma taşıdığım sitemde wordpres alt yapısını kullanıyorum. Hem içerik taşıma hem de 301 yönlendirmesi yapıldı. Wordpres url yapısı ayarı blogspot üzerinde yer alan blogumun url yapısıyla aynı yapıda yapılandırıldı. site/tarih/konubasligi / html Bu aşamada url yapısını site/konubasligi ve kategori yapısını site/kategori/kategori ismi değiştirmem yönlendirme ve SEO açısından problem teşkil eder mi?

  • 301 yönlendirme yaparak, sayfanızın kalıcı olarak başka bir alan adına taşındığını belirtmiş olursunuz. Bu manada içeriklerinizi de taşımanız çok normal bir durumdur. Lakin içerikleriniz yüzünden bir manuel işlem cezası aldı iseniz, düzeltmeleri yaptıktan sonra içerikleri taşımanız daha sağlıklı olacaktır. Aynı kategori yapısında sunmanız daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır. 301 yönlendirmeler sonucunda sitenizin eski sıralarını ve değerini yakalaması biraz zaman alacaktır. Bu süreç içerisinde içerik girişlerine devam etmeniz gerekmektedir. Google 301 yönlendirme yönergelerini https://support.google.com/webmasters/answer/93633?hl=tr okumanızda fayda var. site/kategori/kategori şeklinde değil de site/kategori/ olarak olması daha doğrudur. Standart URL’leri kullanma https://support.google.com/webmasters/answer/139066?hl=tr yönergelerinde detaylı açıklamaları bulabilirsiniz. Eski kategori yapınız, tekrarlanan ve köprü sayfalar mantığını içeren kategoriler ise, yeni kategori isimleri atamanız olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

   • Nalan Ünal

    Şimdiye kadar herhangi bir manuel spam veya filtre gibi bir ceza olayı yaşamadım. Köprü sayfa vs gibi Google kalite ilkelerini ihlal edecek bir yapı bulunmuyor. Google, 2 günden itibaren anahtar kelimelerimin büyük bir bölümünü sıralamaya almaya başladı. Sizin de yazdığınız gibi tam olarak oturması için bekleyeceğim. Eğer zahmet vermeyeceksem ve vaktiniz olursa url yapım hakkındaki görüşünüzü alabilir miyim?

    • Url yapınız için bir sorun bulunmamaktadır. İçerikleriniz gayet kaliteli içerikler, özen ve büyük bir keyifle yazıldığı aşikar. Dikkat etmeniz gereken en önemli konuyu zaten yakalamış durumdasınız, seo ” ziyaretçilerin aradığı veriyi doğru sunmak” demektir. Ziyaretçilerin arama sonuçları sonrasında sitenizden kolay kolay çıkamayacağını söylemek mümkün. Çok iyi bir izlenim, öncelik ziyaretçilere değer vermek olmalı.

     • Nalan Ünal

      Düşünceleriniz beni çok mutlu etti, ilgi ve desteğiniz için çok teşekkür ederim. Başarılarınız daim olsun.

 • Nilgün ARI

  Manuel işlem görmüş bir domaini yeni domain alıp yönlendirsem cezam kalkar mı?

  • Manuel işlem görmüş bir domaini, yeni bir domaine taşımanız aynı cezayı da taşımanız anlamına gelmektedir. Bu işlem yerine manuel ceza alan domain için gerekli düzenlemeler yapılmalı ve yeniden değerlendirme https://support.google.com/webmasters/answer/35843?hl=tr talebinde bulunulması gerekmektedir. Manuel işlem gören bir domain için 301 sağlıklı bir işlem değildir.

 • Kerem bilec

  Kategori yapısı nasıl olmalıdır? Tüm kategorilerin sonuna anahtar kelime eklemek istiyorum, tavsiyeleriniz nelerdir?

  • Kerem, kategori yapılarının benzersiz olması avantaj sağlayacaktır. Google kalite yönergelerine uygun ve seo açısından kategorilerin benzersiz olması önemlidir. Tüm kategorilerinizin sonuna anahtar kelime yerleştirmek, şüpheci bir davranış sergileyecektir. İlerleyen zamanlarda ise, manuel ceza alma ihtimalide bulunmaktadır. Kategorilerinizi indexlettirmek bir avantaj saglamayacağı için kategori indexlemesini devre dışı bırakabilirsiniz robots txt veya kullandığınız seo eklentisi ile yapmanız mümkündür.

 • Hasan

  Bir tane kategori buldum yeni hocam söylemek istemiyorum makaleler 5 10 kelime olsa 2 3 anahtar kelimede yükselebilir miyim hocam zaten anahtar kelimelerim biri domain adresim hocam şimdiden teşekkürler.

  • Hasan Bey, Makalelerinizin az olmasının seo açısından çok yüksek oranda bir önemi bulunmamaktadır. Önemli olan konu ile ilgili en iyi anlatımın yapılmış olması, konu içerisinde maddeler halinde sunumların olması, özgün bir görsel taşıması, ve imkan var ise bir video ile anlatılması tek yaprak sayfa dahi olsa ilk sıralarda çıkmasını sağlayabilir, bir çok örneğine de rastlamışsınızdır. Diğer önemli olay ise, sayfanız için kaliteli dış bağlantıların artmasıdır. Sitenizi tavsiye eden yani kategorimizi veya yazınızı tavsiye eden otorite puanı yüksek olan bağlantılardan alacağınız dış bağlantılar ile ilerlemeniz evet kolay olacaktır.
   Makalelerinizin çok kısa olması maalesef google gözünde yanıltmaya yönelik içerikler anlamına gelecektir. 5,10 arası kelimeler ile yükselmeniz geçici olarak evet, ama kalıcı olarak hayır diyebiliriz. Google ani yükselişler yaşayan siteleri veya ani backlink çıkışları yaşayan siteleri manuel olarak inceleme altına almaktadır. Siteniz üzerinde çok kısa yazıların tespiti ile değer kaybetmeye veya manuel spam cezasına mazur kalacaksınız.
   Diğer önemli unsur ise, google gibi düşünmek önemlidir. Örneğin bir arama yaptığınız zaman en iyi sonucu sizler nasıl istiyorsanız, ziyaretçiler de istemektedir. Çok kısa bir örnekle açıklamak gerekir ise, seo yazıldığı zaman sadece 10 kelime yazan bir siteyi mi tavsiye edersiniz, yoksa seo hakkında detaylı makaleler ve teknik yönergeler yayınlayan bir siteyi mi tavsiye edersiniz. Aslında seo sabır işidir diyebiliriz, öncelikle kaliteli içeriklerle çalışmalar düzenlemeli ve sonra meyvesini yemeyi düşünmeniz gerekiyor. Anahtar kelimelerinizin alan adı adresiniz olması evet olumludur, lakin anahtar kelimeleriniz ile ilgili detaylı makaleler yazmanız daha iyi olacaktır.

 • Yener

  Site içi seo ayarları nasıl yapılır wordpress seo eklentilerinin faydasi varmı,yeni bir site kaç gunde indexlenir?

  • On-Page seo basıl yapılır sorunuza kısa ve net cevaplar vermek gerekirse;
   İlk öncelikle Siteniz için özel bir ip dns adresi almanız gerekmektedir. SEO ya başlamanın altın kuralıdır. Ardından ™ uptime süreli bir hosting alımı yapılır. Rekabet oranına göre keyword domain seçimi yapıldıktan sonra. On-Page seo başlar.
   WordPress On-page seoda kurulması gereken eklentiler, Yoast seo içerisinde site haritası bulunmaktadır. Meta açıklamaları ve anahtar kelimeleri için sizi uyaran bir sistemdir. Konu başlığı yazılır, anahtar kelime seçimi yapılarak H2 tag ile başlık açılır. Alt maddeleri H3 tagları ile işaretlenerek 300 kelimeyi geçen yazı yazılır, yine yazımız ile bağlantılı anahtar kelimeler seçilir. Yazı içerisinde 1 veya 1 den fazla anahtar kelimeyi barındıran görsel kullanımı yapılır.
   Öne çıkarılmış görsele anahtar kelime adı girilir , meta açıklamasına anahtar kelimeninde yer aldığı açıklama yazılarak yazı sitede yayınlanır.
   Yüklü olması gereken eklentilerin başında Super Cache vb cache sistemleri, Yorum bileşenleri. Yoast SEO seo açısından faydalı bileşenlerdir ve çok içerik yayınlayan bir site iseniz RSS olması gerekmektedir. Sitemizin fouter ve konu alanlarında Sosyal medya bileşenlerinin bulunması zorunludur.
   Yeni bir site açılır açılmaz google URL ekleden google dizinlerine gönderilir. Ardından Web Master Tools kayıdı yapılarak, site için robots.txt ve sitemap.xml yolları gösterilir. Sitenin indexlenmemiş url leri Google gibi getir ile ilk başta manuel olarak indexletilir. Yeni sitenin hızlı indexlenmesi yayınladığı yazıların özgünlük oranı, sosyal medya hareketliliği ve site içerisinde sık değişen içerik oranına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.
   Bunların haricinde sürekli page speed analizi yaparak, resimleri,jss ve css leri optimize edilmiş dosyalarla değiştirmeniz gerekmektedir.

 • Salih Yılmaz

  meta tag larda Türkçe kelime kullanabilir miyiz, özellikle anahtar kelimelerde.

  • Evet meta açıklamalarında Türkçe karakter kullanımı yapabilirsiniz. Anahtar kelimeleriniz içinde yapmanız gerekmektedir. Kullanılan eklentilerin Türkçe karakteri algılamadıklarından dolayı, hatalı puan gibi gösterdiklerine bakmayınız. Önemli olan Google’in bunu anlamasıdır. Çekinmeden Türkçe karakter kullanımı yapabilirsiniz.

 • ahmet

  Bir kategoride sürekli aynı başlığı kullanıp, içeriği birbirinden tamamen farklı ve özgün yapmak sitenin seo yapısına zarar verir mi? İlan sitelerini gezdiğimiz zaman binlerce başlık birbiri ile aynı olmakta. Bu konudaki cevaplarınızı merakla bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Aynı başlığı kullanmak dublicate dediğimiz yani çift başlık işlemidir. Google ve diğer arama motorları bu işlemi sevmezler. İlan sitelerinin bir çoğunda başlıklar maalesef dediğiniz şekildedir. Arama sonuçlarında başarılı ilan sitesi görmek oldukça zordur bu yüzden. Bu yüzden profesyonel siteler link yapısının sonuna ID kullanırlar. Başlıklar aynı olarak kalır link ve içerikler değişiktir. Bu işlemleri uzun süre tekrarlayarak maalesef önemli bir yere gelmek çok zordur. Reklamlar ve sosyal medyanın iyi kullanılması ile siteler genelde önemli yerlere gelirler. Google de aynı ilan başlığı ile arama yaptığımızda ilk başlığı sunan sitenin ön sırada çıktığını görebilirsiniz. Tabi aldığı hit, domain otoritesi vb etkenlerde sıralamayı etkilemektedir. Ama aynı site birden fazla sonuç göstermeyecektir. İlan sitelerinin fazla olmasından dolayı, genelde aynı başlıklardan dolayı farklı siteleri de sıralamalarda gösterecektir. Evet sitenin yapısına zarar verir, lakin ilan sitelerinin kaderidir diyebiliriz. Başlıkların sonuna ID eklenerek bu sorun giderilebilir vb çözümler üretilebilir.

 • sinan kuleli

  sosyal medya paylaşımlarını nasıl yapmalıyız hocam, tavsiyeleriniz nelerdir?

  • sosyal medya paylaşımları düzen gerektiren çalışmalar içerisinde yer almaktadır. Öncelikle sitenizde paylaşmış olduğunuz her konunun birebir olarak sosyal medya hesaplarınızda yer alması çok önemli değildir. Önemli olan sosyal medya sayfalarını siteniz gibi görmektir. Nasıl sitenizde özgün ve kaliteli içerikler yayınlıyor iseniz, sosyal medya sayfalarınızda da aynı şekilde özgün ve görseli özgün olan içerikler paylaşmalısınız. Konularınızın altına mutlaka ana konuya yönlendiren veya benzer içeriklere yönlendiren linkler bırakmanız sağlıklı olacaktır.
   Sosyal medya sayfalarında paylaşılan içerikler her zaman stabilize olarak paylaşılmamalıdır. Örneğin bir içeriğinizde link kısaltma servisi kullanabilir, bir içeriğiniz için direk url yi ekleyerek sosyal medya sayfalarının otomatik çektiği verileri paylaşmalı, bazı içerikleri # popüler kelimeleri kullanarak daha fazla kitleye ulaşmasını sağlamalısınız.
   Sosyal medya sayfalarınızda profil alanlarının eksiksiz olarak tamamlanmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Otoritesi en yüksek olan kanallar yani sosyal medya kanallarında, ziyaretçilerinize değer verdiğinizi yansıtmak için sorular tüm sorulara büyük bir içtenlikle cevap vermeli, yine aynı durumu sitenizde de gerçekleştirmelisiniz.
   Sosyal medya optimizasyonu olarak bahsedilen konular genellikle, özgün içeriklerin doğru zamanlarda ve doğru kanallarda paylaşılması ile oluştuğunu bilmeniz gerekmektedir. İyi bir optimizasyon için en popüler sosyal medya sayfalarını tercih etmeli ve yukarıda değindiğimiz şekilde paylaşımlar yapmaya devam etmelisiniz.
   Sosyal medya ipuçları adlı makalemizi ve sosyal medya optimizasyonu makalemizi inceleyerek daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

 • Azmic

  Merhaba ben bir sürü backlink aldım 200 den fazla .com .net .org referans domain gözüküyor fakat alexada 1 adet link gözüküyor artmıyor sebebi nedir?

  • Siteniz yenimi öncelikle bunu bilmek gerekiyor. Eğer siteniz yeni ise 1 ayı geçmektedir alexada linklerinizin görünmesi, eğer siteniz yeni değil ise, 1 haftalık alexa demo alarak, sitenizi ekleyiniz ve sitenizin altına alexa kodu bırakınız. Umarım en kısa süre içerisinde görünecektir.
   Diğer etkenler, sitenize içerik girişini kesmemeniz gerekmektedir. İçerik girişleri devam etmelidir.
   Link alımları sorunlu olabilir, doğru aldığınızı düşünebilirsiniz lakin yanlış, kodlar ile link almış olabilirsiniz.
   Alexa yorumuda önemli bir etkendir.
   Alexayı etkileyen Unsurlar arasında;

   Günlük İçerik Giriş Oranları
   Sitede Kalma Oranı
   Sayfa Görüntüleme Süreleri
   Sitenizden hemen çıkma oranları
   Sitenize yapılan yorum sayıları
   Sitenize ulaşan ziyeretçilerin sitenize erişimi nasıl sağladıkları
   Sizin sitenizle aynı kategoride olan sitelere yorum yaparak ve yorumlarda site adresinizi geçirerek alexa backlink sayınızı yükseltebilirsiniz.

 • Öncelikle etiket kullanımını hakkında biraz daha dikkatli olmalısınız, yükselmek istediğiniz anahtar kelime için etiket kullanımı son derece yanlış bir işlemdir. Bunun yerine makale içlerinde H etiketleri kullanarak veya konu içerisinde anahtar kelime yoğunluğu sağlayarak ilerlemeniz daha doğru sonuçlar almanızı sağlayacaktır.