SEO ROI Yatırım Getirisi Hesaplama

Aranma Hacmi
Ürün Fyati
Dönüşüm Oranı (%)
SıraKazanç
1. Sıra0 TL
2. Sıra0 TL
3. Sıra0 TL
4. Sıra0 TL
5. Sıra0 TL
6. Sıra0 TL
7. Sıra0 TL
8. Sıra0 TL
9. Sıra0 TL
10. Sıra0 TL
seo roi hesaplama

SEO ROI Yatırım Getirisi Hesaplama Aracı

SEO ROI, kısaca Google üzerinde elde edilen anahtar kelimelerdeki sıraların, firmalara olan maddi geri dönüşü olarak tanımlanmaktadır. Ekonomideki “Return On Investment” yani yatırımın geri dönüşü için kullanılan ifadenin çevrimiçi ortamdaki Arama Motoru Optimizasyonu ile elde edilen sıralardaki hali olarak düşünülmektedir.

SEO çalışması ile elde edilen anahtar kelimelerdeki sıralamanın, SEO çalışma maliyetlerine karşın geri dönüş sağlayacağı ciro hesaplamaları için kullanılan araca da “SEO ROI Yatırım Getirisi Hesaplama Aracı” isimlendirmesi verilmektedir.

SEO ROI aracı nasıl çalışmaktadır?

SEO ROI hesaplama aracı, belirlenen anahtar kelimelerde elde edilecek sıralamanın maliyetinin, bu sıraların elde edilmesiyle kazanım sağlanacak müşteri ve gelir karşısındaki oranın nasıl şekilleneceğini göstermektedir.

Anahtar kelimenin aranma hacmi, bu kelimede elde edilecek Google sıralaması, satışı gerçekleştirilecek ürünün fiyatı ve SEO ile gelecek müşterilerin dönüşüm oranı tahminleri ile kuvvetle muhtemel aslını yansıtacak bir değer sunmak için SEO ROI aracı, en çok kullanılan sistemler arasında kendine yer bulmaktadır.

SEO çalışması yapılmadan önce hemen her sektördeki firmalar tarafından gelen sorulara bakılacak olursa, temel olarak geri dönüşümün nasıl olacağı yönünde kendini göstermektedir. Bu sorunun cevabı ise ne yazık ki an be an değişim göstermektedir. Zira Google ve diğer arama motorlarının sıralandırma ölçütleri, kullanıcıların davranış oranları ve anahtar kelime aramaları değişkenlik gösterir. Nitekim elde edilen yatırım geri dönüş değerleri de o anki döneme göre detaylı olarak hesaplanmalıdır.

SEO ROI hangi faktörlere göre değişkenlik gösterir?

Daha önce de belirtildiği gibi hem Google hem de kullanıcı eğilimleri dinamik bir yapıdadır. Bundan dolayı yatırım geri dönüşüm bilgiler, kimi dönemlerde farklılık gösterir. Örnek vermek gerekirse yaz dönemlerinde kullanıcıların “güneş gözlüğü” arama oranları arttığı gibi, arama sonuçlarının ticaret ile sonuçlanma yüzdeleri de artmaktadır. Lakin, rekabetin artmasıyla beraber de bu dönmelerde anahtar kelimelerdeki SEO maliyetleri de artmaktadır.

Bu bağlamda SEO ROI yatırım getiri aracının verdiği sonuçlar; Google ve diğer arama motorlarının algoritma değişimleri, kullanıcı eğilimleri, anahtar kelimelerin dönüşüm oranındaki değişmeler, ROI değerlerinde de farklılık göstermektedir. Bunlarla beraber satışı gerçekleştirilecek ürünün fiyatı, kullanıcı dönüşüm oranları ile birlikte ciro bilgilerini net olarak sunacaktır.

En doğru ve net ROI bilgisi edinmek için, doğrudan bizimle iletişim kurarak SEO teklifi alabilirsiniz.