SEO Şefi Pazt- Cumt 09:00-18:00
info@seosefi.com +90 422 3237447

SEO Nasıl Yapılır? 20 Temel SEO Optimizasyonu

seo öğrenme kılavuzu

SEO (Search Engine Optimization), Türkçe anlamı arama motoru optimizasyonu’dur. Arama sonuç ekranı (SERP) sıralamalarında ilk sıralarda yer almak için yapılan çalışmaların tamamına SEO denir. Kullanılan alan adı, sunucu, temada kullanılan renklere kadar yaptığınız birçok çalışma SEO dahilindedir.

Yeni Başlayanlar için SEO Yapma Yöntemleri

SEO, tecrübe, bilgi birikimi ve deneyimle yapılır. Arama motorlarının temel istekleri ve nasıl çalışmalar yapmanız gerektiğine dair ipuçları vardır. Bu genel bilgiler standartların üzerine çıkmanızı sağlar ancak ilk sıralara çıkmanıza yardım etmez.

Alanınızda liderlik için çalışmak istiyorsanız detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir. Sizi, rakiplerinizin önüne geçirebilecek detaylara ihtiyacınız vardır. Arama motorları, arama yapan insanlara en iyi sonucu vermek için çalışır. Sizin yapmanız gerekende gerçekten en iyi sonucu sunmaktır.

Seo Nasıl Yapılır?

Bir site kurmaya karar verdiğiniz anda SEO yapmaya başlamanız gerekir. Atacağınız her adım kullanıcı deneyimiyle alakalıdır. Temelleri sağlam atmazsanız büyüme şansınızda yoktur. Doğru tercihlerle temel atmadıysanız siteniz büyüdükçe çatlaklar oluşmaya başlar büyüme sınırlı kalır ve yıkılış evresine girer ancak temelleri sağlam planlı bir başlangıç yaparsanız büyüme sürecini daha hızlı aşarsınız. En temelden başlayarak SEO nasıl yapılır anlatalım;

1.Alan Adı

Site açmak istiyorsanız öncelikle bir alan adına ihtiyacınız vardır. Alan adı sizin markanızı temsil edecektir bu nedenle projenizin büyüdüğünü düşünerek bir karar vermelisiniz. Güven vermeyen ve hatırlaması zor alan adının büyüme şansı düşüktür. Jenerik, ek almamış kelimeden oluşan bir alan adını insanlar kaliteli olarak değerlendirir. Genelde site kurarken webmasterlar uygun fiyata alabilmek için boşta olan alan adları bulmaya çalışır ancak boşta kalanlar pekte kaliteli alan adları değildir. Boşta alan adı aramak yerine satılan alan adlarını, düşecek alan adlarını veya açık artırma ile satılan alan adlarını değerlendirin. Alan adı büyümeniz ve kaliteli bir marka olmanız için önemli bir kriterdir ciddi bir proje hazırlığı yapıyorsanız alan adına yatırım yapmaktan çekinmeyin.

Alan adı uzantısı, isim seçiminin ardından uzantı belirlemeniz gerekmektedir. Büyük bir projeniz varsa “.com” dışına çıkmamanızı tavsiye ederiz. Türkiye’de bir site ismi söylendiğinde otomatik olarak uzantı .com olarak kabullenilir. İnsanların sizi bulması ve güvenilir kabul etmesi için uzantı oldukça önelidir. Ayrıca .net, .org uzantılarını değerlendirebilirsiniz.

Alan adı yaşı, geçmişi temizse yaşlı alan adı ufak avantajlar sağlayabilir ancak çok önemli değildir. Alan adının kaliteli, telaffuzu kolay, akılda kalıcı, güven ve otorite hissettiriyor olması önemlidir. Kayıt süresini yıllık yapmak yerine 4-5 yıl kayıtlı yapmak güven için avantajlar sağlayabilir.

Yıllanmış Domain (Alan adı) Nasıl Alınır ?

Yazımızı inceleyerek kaliteli alan adlarını nasıl alacağınızı öğrenebilirsiniz.

2. Sunucu seçimi

Google başta olmak üzere arama motorları sitelerin yüklenme hızını dikkate almaya başladı. Özellikle mobil site hızı artık bir SEO kriteri olarak kabul ediliyor. Eğer yavaş bir siteniz varsa sıralamalarda yükselmeyi veya kalıcı olmayı düşünmeyin.

Yaptığınız çalışmalardan verim alabilmek için sitenizin iyi bir sunucuda barınıyor olması gerekir. İyi bir sunucu kullanılan yazılım, site trafiği, içerik sayısı, sunucu optimizasyonu gibi çeşitli etkenlere bağlıdır. Dikkat etmeniz gereken sayfalarınızın 0.8 saniyenin altında yüklenebiliyor olmasıdır.

Önemli olan pahalı veya ucuz sunucu almak değil, onu optimizasyonları başarıyla yapıp en iyi verimi almaktır. Yüksek performans gösteren sunucular site hızından dolayı sıralamalarda daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olur.

3. Site Altyapısı

Sitenizin çalışmasını sağlayacak altyapı arama motorlarına uygun olmalıdır. Kullanılan yazılım dili, site içi köprüler, arama motoru botlarının anlayacağı ve tarayabileceği yapıya sahip olması gibi birçok neden sıralayabiliriz.

Site hazırlanmasında birkaç seçeneğiniz vardır. İlk olarak yazılım ve tasarım uzmanlarına sıfırdan yeni bir altyapı ve site hazırlatmak ki bu oldukça maliyetlidir. Sitenin ilerleyen dönemlerinde sürekli bir yazılım uzmanıyla çalışmanız gerekir aksi halde yaşanan değişikliklere ayak uyduramazsınız veya hataları düzenlemeniz zor olur. Sıfırdan yeni hazırlanan sistemler ise hedef odaklı yazılacağı için diğer altyapılara göre daha hızlı ve avantajlı özelliklere  sahip olabilir. Eğer büyük bir projeniz varsa yazılım ve tasarım uzmanları çalıştırarak yeni bir altyapı ve site hazırlatmak avantajlı olacaktır.

Diğer seçeneğiniz ise hazır altyapılar kullanmaktır. Envato market gibi birçok web yazılımları satan site bulunur. Daha önce site veya altyapısı yapan insanlar buralarda scriptleri satar sizin projeniz için uygun olanları bulup düşük maliyetlerle satın alabilirsiniz.

WordPress, dünyanın en fazla kullanılan altyapısıdır. Açık kaynak kodlu olması üzerine istediğiniz siteyi kurma imkanı verir. Özellikle bir yazılım ekibiniz yoksa wordpress’e yönelmeniz gerekir. WordPress sistemi için hazırlanan eklentiler kodlama bilmeden istediğiniz değişikleri yapma imkanı sunar. Hemen hemen yapılacak her şeyin bir eklentisi vardır.

Altyapının SEO için önemini kısaca hızı, güvenliği, kod yapısının arama motorlarına uygun olmasıdır.

4. Tema Tercihi

Sitenizin geleceğini belirleyecek olan şeylerden bir tanesi de kullanılan tasarımdır. Ziyaretçiler için nasıl göründüğü ve kullanım kolaylığı önemlidir. Arama motorları ise anlayabilecekleri kod yapısında olmasına dikkat eder.

Hedef kitlenizi belirledikten sonra ihtiyaç duyabilecekleri özellikleri belirlemelisiniz. Kullanılan tasarımın bu özelliklere sahip olduğundan emin olmalısınız. Renkler insanların gözünü yormayan, dikkat dağıtmayan, modernize tonlardan oluşmalıdır. Butonlar ve kategoriler insanların ulaşabileceği işlerini kolaylaştıracak şekilde yerleştirilmelidir. Ziyaretçiler için sitenin nasıl gözüktüğü çok önemli değildir. Önemli olan aradıkları bilgiyi veya ürünü bulup işlerini en kolay şekilde tamamlamalarıdır.

Arama motorlarına uygun tema kullanımı, SEO uyumlu tema kavramıyla daha önce karşılaşmışsınızdır. Google botları siteleri tarayıp dizinlere eklemeden önce ne hakkında olduklarını bilmek ister bunun için kullanılan şemalara bakarlar. Google’ın tavsiye ettiği schema.org‘da bulunan kod yapılarına uygun temalar kullanmanız büyük avantajlar sağlar.

İç SEO Nasıl Yapılır;

Şuana kadar anlattıklarımız sadece sağlam bir temel atmakla ilgiliydi. İyi bir başlangıç yapmak ileri seviyelerde daha az problemle karşılaşmanız anlamına gelir. Site açtınız şimdi sıra iç SEO ayalarını yapmaya geliyor. Popüler olduğu için wordpress sistemini örnek alarak anlatımı yapacağız. Sizde kullandığınız altyapıya uygun şekilde aşama aşama iç SEO ayarlarınızı yapabilirsiniz. Artık sitemizi açtığımızı düşünerek sonraki süreçlere geçelim;

5. Anahtar Kelime Bulmak

Site ana sayfası, sayfalar, kategoriler ve içerikler için anahtar kelime, başlıklara ihtiyacımız vardır. Arama motorlarında en fazla aranan kelimeler değerlidir. İnsanların aradığı kelimelerde ilk sıralarda olmak size daha fazla ziyaretçi ve satış imkanı sunar ancak bu kelimeler herkes tarafından hedef haline getirildiği için rekabeti yüksektir. Bu nedenle seçim yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktalar bulunmaktadır;

Aranma hacmi yüksek kelimeleri bulmak: Bu işlemi yapmak için anahtar kelime öneri araçlarını, programlar,  adwords panelini kullanabilirsiniz ancak ücretsiz ve kesin sonuçlar için çerezleri olmayan bir tarayıcı sekmesi açın, buraya sektörünüzle ilgili kelimeleri yazın, Google en çok aranan cümleleri tamamlama olarak gösterecektir. Karşınıza çıkan kelime öbeklerini sayfa ve içeriklerde hedef anahtar kelimeler olarak kullanabilirsiniz.

Örneğin, “seo n” yazdığımızda en çok arananları bize tamamlama olarak göstermektedir. Burada herhangi bir sınır yoktur harf, kelime, cümle yazarak insanların en fazla neleri, nasıl aradığını görerek hedefinizi belirleyebilirsiniz.

6. Başlık (title) Belirlemek

Anahtar kelimemizi bulduk ancak aranma hacmi yüksek olduğu için bunu doğrudan kullanmak bazen iyi sonuçlar vermez. Eğer hedef en az 3-4 kelimeden oluşuyorsa ve rekabetli kelimeler değilse doğrudan kullanabilirsiniz ancak rekabeti yüksekse ve siteniz yeterince güçlü değilse uzun kuyruk anahtar kelime haline getirerek başlık oluşturmanız gerekmektedir.

Hiç sıra alamayacağınız bir başlık oluşturmak yerine sıralama ve azda olsa ziyaretçi alabileceğiniz başlıklar belirlemek site otoritenizi artırır ve ileri seviyelerde rekabeti yüksek kelimelerde varlık göstermenize yardım eder. Ayrıca başlık belirlerken sadece arama motorlarını hedeflemeyin, sonuç ekranında insanlar yazdıklarınızı görür ve dikkatini çeken başlığa tıklar. Daha fazla insanın ilgisini çekebilmek için açıklayıcı, aradıkları bilginin yer aldığını gösteren başlıklar belirlemeniz gerekir.

İpucu: Anahtar kelimenin, cümle başında olduğu 90-99 karakterden oluşan başlıklar daha iyi sıralama alır.

7. Meta Açıklaması (meta description) Yazmak

Meta açıklaması içeriğin özetidir. Açıklamalar insanlara ön bilgi verir. Arama motorları açıklaması olan siteleri, içerikleri daha ön plana çıkartır. Kısaca, meta açıklaması kullanmak uzun vadeli çalışmalarda artı puan kazandırır.

İpucu: Meta açıklamasın ilk cümlesinde anahtar kelimenizi kullanmak artı puan kazandıracaktır.

8. URL Yapısı

İçerik ve sayfalar sabit bir URL şablonuna göre yapılandırılır. Örneğin; wordpress ilk açılan sitelerde “www.siteadresi.com/tarih/başlık/” olarak URL oluşturur. Bu yapı SEO dostu bir URL değildir! Domain yakınlık derecesi dediğimiz başlığın site adresine yakın olması kavramı vardır. Bu URL’ler daha kolay anlaşılır. Hem ziyaretçiler için hemde arama motorları için kullanmanız gereken yapı “www.siteadresi.com/baslık/” şeklinde olmalıdır.

www ve http arasında belirgin bir fark yoktur. Sitenin çalışması için seçilen bir protokolden ibarettir. Önemli olan ikisinden birini kullanmanız, kullanılmayanın diğerine yönlendiriliyor olmasıdır aksi halde yinelenen içerik sorunuyla karşı karşıya kalırsınız.

https güvenlik sertifikası kullanmanız ise küçük bir SEO avantajı kazandırır. Google başta olmak üzere arama motorları artık güvenli siteler istiyor ve bunlara öncelik veriyor. Ziyaretçilerde güvenli sitelerde gezmeyi tercih eder ve kullanıcı deneyiminin artmasını sağlar.

9. Site Haritası ve Robot.txt

Sitemizi açtık, hedef kelimeleri belirledik, başlangıç içerikleri yayınladık artık site haritası ve robot.txt dosyamızı oluşturduktan sonra arama motorlarına kayıt olabiliriz.

Site haritası, sitenin tüm içeriklerine ulaşması ve botların hızlı taraması için oluşturulan bir yol haritasıdır. İçerisinde sitenizde yer alan sayfa, kategori, içerik, resim URL’leri vb. bulunur. Botlar bu haritaya bakarak sitenizi daha hızlı indexler. WordPress kullanıcıları Yoast SEO eklentisini kurarak site haritası özelliğini aktif edebilir.

Robot.txt, arama motoru botlarına sitenin hangi bölümlerinin taramasını, hangilerini taramamasını söyleyen dosyadır. Sitenizin tamamının index alması SEO için zararlıdır. Ortalama anahtar kelime oranını düşürür ayrıca index sayısının gereksiz sayfalarla artması önemli sayfaların geri planda kalmasına neden olabilir.

10. Site Hızı

Sitemiz şekillenmeye başlamışken tüm önlemleri baştan almalısınız. Resimler sıkıştırmalarının başta yapılması artı puan kazandıracaktır. Ne kadar iyi bir sunucu kullanırsanız kullanın ziyaretçi sayısı arttığında optimize edilmeyen siteler yavaşlamaya başlar.

Resimlerin sıkıştırılması: web sayfalarını yavaşlatan en önemli kriterlerden biri resimlerdir. Özellikle .png formatları, yüksek çözünürlüğe sahip resimlerin dosya boyutu fazladır. Sitenin hızlı çalışması için .jpeg, .jpg formatlarını kullanmaya özen gösterin ayrıca görselleri sıkıştırmayı unutmayın.

Cache: Her ziyaretçi veri tabanında ayrı ayrı sorgu yaparsa sunucunuz yorulur ve düzgün çalışmamaya başlar ancak önbellek özelliği kullanırsanız yoğun trafiklerde sunucunuzun yükünü hafifletebilirsiniz. Önbellek özelliği arama motorları tarafından tavsiye edilen kullanmanız gereken bir özelliktir.

Hız testi: Google web geliştiricilerine yardımcı olmak için Pagespeed insights‘ı geliştirdi. Kapsamlı bir test yaparak rapor sunan bu araçta hatalarınızı ve eksiklerinizi görebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa burada çıkan tüm hataları gidererek 100 puana ulaşmayı deneyin.

11. Arama Motorlarına Kayıt

Sitemizi en azından beta sürümü olacak şekilde hazırladıktan sonra arama motorlarına kayıt olabilirsiniz. İlk izlenim önemlidir bu nedenle arama motorlarına kayıt olurken acele etmeyin öncelikle sitenizin hazır olduğundan emin olun.

Google Search Console: Ücretsiz kontrol paneli sitenizi Google’a tanıtmaya ayrıca site trafiği, veri yapılandırmaları, hatalar, cezalar gibi ücretli sahip olamayacağınız birçok hizmet sunmaktadır. Kontrol panelini her zaman kullanmanız gerekmektedir. Sitenizin index almasını başlatmak için, tarama > site haritaları bölümünden daha önce oluşturduğunuz haritayı gönderin bir süre sonra siteniz Google indexleri arasında gözükmeye başlayacaktır. Beklemek istemiyorsanız “Google gibi getir” alanından index almasını istediğiniz sayfayı getir yapabilirsiniz.

Yandex Webmaster: Türkiye’de en fazla kullanılan ikinci arama motorudur. Ne kadar ikinci olsa da Google’a oranla kullanım oranı oldukça düşüktür ancak diğer arama motorlarında varlık göstermeniz genel anlamda artı puan kazandıracaktır bu nedenle webmaster araçlarına kayıt olarak en azından site haritanızı göndermenizi tavsiye ederiz.

Bing WebmasterEn fazla kullanılan üçüncü arama motoru olan Bing’de benzer hizmetler sunmaktadır. Verilerden faydalanmak ve daha fazla arama motorunda yer almak için buraya da site en azından site haritanızı yollayarak kayıt olmalısınız.

Arama motorlarından Türkçe bir siteye gelen 1 milyon ziyaretçinin dağılımını yukarıdaki resimden görebilirsiniz. Bu bilgilere göre ziyaretçilerin yaklaşık %96’si Google, %3 yandex %0.5 bing kullanarak siteyi ziyaret etmiş.

12. Makale Hazırlama

Şuana kadar sitemizin verimli çalışmasını sağlayacak kriterleri yerine getirdik. Bundan sonraki süreçte sitenizin hızlı büyümesi için içeriklere odaklanmanız gerekmektedir. Ziyaretçi sayısının artması ve kalıcı olarak insanların sitenizi takip etmesi içerik kalitenize bağlıdır.

Eşsiz içerikler: Rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacak en önemli etken onlarda olmayan içeriklere sahip olmak olacaktır. Bulunduğunuz kategoriyi yakından takip ederek ortaya çıkan güncel bilgileri ilk siz yayınlayın. Rekabet olmayan yeni bilgilerde daha iyi sıra alırsınız ve insanların sizi keşfetmesi daha kolay olur. Güncel bilgilere sahip olduğunuz için ziyaretçiler ve arama motorları gözünde itibar kazanırsınız.

İpucu: Yeni gelişmekte olan sitelerin yıllara odaklanması gelişim sürecini daha hızlı geçmelerini sağlayabilir. Örneğin; “En iyi Xbox oyunları” gibi bir makale yerine yılın erken zamanlarında “En iyi Xbox oyunları 2018″gibi yeni yılda çıkacak oyunlardan oluşan içeriklere yer vermek siteye daha büyük katkılar sağlayacaktır.

Kapsamlı içerik: Güncel olmayan bilgilerde eşsiz içerik oluşturmak içinse yazdığınız içeriğin en kapsamlı halini oluşturun bunu yaparken kopya içerik kullanmaktan kaçının kendi anlatım dilinizde bilgileri şekillendirerek insanlara aktarmayı deneyin. Örneğin bir yemek tarifi yazdığınızı düşünelim, kullanılacak malzemeler, en iyi ürün markaları, hazırlama evresi, pişirme süresi, sıcaklığı, püf noktaları, nasıl servis edileceği, kullanılan malzemelerle kaç kişilik olduğu gibi tüm detayların yer aldığı içerikler üretmelisiniz. Önemli olan makaleyi okuyan kişinin başka bir bilgiye (arama yapmasına gerek kalmadan) aradığını bulmasıdır.

Makale uzunluğu burada çok önemli değildir. Önemli olan ilgili konuda tüm bilmesi gereken her şeyin yer almasıdır.

Anahtar kelime: Siz ne kadar kaliteli içerik üretirseniz üretin botlar içeriğin ne hakkında olduğunu anlamazsa sıralama alamayabilirsiniz. Botların ve ziyaretçilerin içeriği daha kolay algılaması için H tagları kullanmanız gerekmektedir. Anahtar kelime içeren başlığınız H1 tagı içinde yer almalı. İçerik içerisinde kullanılan başlıkları h2, h3 olarak işaretleyin ayrıca paragraflara dikkat edin.

Çoğu zaman H tagları tek başına yeterli olmaz bunu desteklemek için makale genelinde anahtar kelimelere yer vermeniz gerekmektedir. Google için en ideal anahtar kelime yoğunluğu %1.23’dür.

İpucu: Anahtar kelime yoğunluğu kullanım aralığı, kullanılan diğer kelimelerin farklılık sayısı ve yoğunlukları gibi birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir.

13. Rich Snippets

Arama sonuç ekranında standartların dışına çıkarak, içerik puanlaması, görsel, video, ürün gibi ek içerikleri öne çıkarabilirsiniz. Zengin kartlar sınırlı içerik türleri için geçerlidir eğer şablonlara uygun içeriğe sahipseniz kesinlikle kullanmanız gerekir.

Zengin kartla öne çıkan siteler daha fazla ziyaretçi almaktadır. Sonuç ekranında daha fazla insanın sizi tercih etmesi sıralamanızı ve site otoritesini artıracaktır.

14. İç Link Yapılandırması

Sitenin kendi içinde kendi sayfalarına verdiği iç link sayısının 40’dan fazla olmamasını tavsiye edilir. Bu rakam sitenin büyüklüğü, içerik derinliği gibi etkenlere bağlı olarak değişebilir ancak çok fazla link verilmesi genel anlamda zararlı olabilir.

İçeriklerin içinde, sitenizde bağlantılı olan diğer içerikleri iç linkle yerleştirmek ise büyük avantajlar sağlayacaktır. Sayfaların daha fazla ziyaret edilmesi ve botların ilgili sayfaların değerli olduğunu anlaması için önemlidir.

Dış SEO Nasıl Yapılır ;

Şuana kadar arama motoru dostu bir site nasıl oluşturulur kısmını anlattık, sitenizi SEO uyumlu hale getirdik temellerini attık ancak bu kadarı yeterli olmayacaktır. Özellikle rekabeti yüksek olan kelimelerde dış SEO eksik kalırsa sonuç alamazsınız.

15. Sosyal Medya Paylaşımları

Sitenizin ve içeriklerin keşfedilmesi için sadece arama motorlarından ziyaretçi gelmesini beklerseniz büyük bir hata yapmış olursunuz. İnsanlar henüz sizi tanımıyorken, ne yaptığınızı bilmiyorken sizi keşfetmesi zordur özellikle SEO çalışmalarınız yeni başladıysa ve rekabet yüksekse sosyal medyayı aktif kullanmanız gerekir.

İpucu: Sosyal medya’da yapılan paylaşımlar genellikle permalink olarak gözükür kısmı bir backlink kaynağı olabilirler. En büyük avantajlarından biri arama motoru botlarının sosyal medya sayfalarını, etiketlerini sürekli geziyor olmasıdır. Buralarda yapacağınız paylaşımlar arama motorlarının sitenizi bulmasını kolaylaştırır. Botların web’de sık karşılaştığı içerikler arama motorlarında daha üst sıralarda çıktığını unutmayın.

Facebook, site reklamını yapabileceğiniz en uygun reklam fiyatlarına sahip sosyal medya sitedir. Hali hazırda yüksek erişime sahip sayfalarınız yoksa ücretli reklamlara yönelebilirsiniz. Viral içerikler, paylaşıma uygun, insanların dikkatini çeken içerikler düşük ücretlerde yüksek trafik kazandırabilir. Buradaki asıl amaç sitenizi takip edecek kitleye ulaşmaktır. Sosyal medyada sitenizi tanıttığınız insanlar daha sonra organik aramalarla sitenizi ziyaret etmeye başlayabilir organik hiti yükselmeye başlaması site otoritesini artırarak arama motorlarında daha görünür olmanızı sağlayacaktır.

Twitter, resmi reklamlarını kullanmak oldukça maliyetlidir ancak Twitter fenomenleri aracılığıyla viral içeriklerin daha fazla insana ulaşmasını, marka bilinirliğini artırmayı deneyebilirsiniz. Twitter’ın en büyük avantajı etiketlerin arama motorları üzerinde otoriter sayfalar olmasıdır. Örneğin: “#anahtarkelime” paylaşımları otoriter bir sayfada botların site linkiyle karşılaşmasını sağlar.

Instagram, Kullanıcı sayısı oldukça yüksektir ancak doğrudan ziyaretçi çekebileceğiniz bir platform değildir. Burada site ile bağlantılı görsel içerik ve haberleri yayınlayarak insanlara ulaşabilirsiniz. Marka bilinirliği yükselir. Ayrıca bu tarz platformlarda yayınlanan haberler arama motorlarında aranır ve organik ziyaretçi kazanmanıza yardım eder.

Youtube, artık internetin büyük bir kısmını video içerikleri oluşturuyor. İnsanlar video sitelerinde daha fazla zaman geçirerek aradıkları bilgileri buralarda sorguluyor. Bu gelişim devam ediyor ve yakın bir gelecekte video içerikler daha önemli hale gelmesi bekleniyor. İnternet siteniz Youtube üzerinde varlık göstermesi orada bulunan insanlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Hatta başarılı işler ortaya çıkartabilirsiniz bir internet sitesi ile ulaşabileceğiniz insan sayısından daha fazlasına ulaşabilirsiniz. Gelecek için yatırım yapan her sitenin Youtube’da aktif olması gerekmektedir.

Diğer, sayısız sosyal medya sitesi bulunmaktadır. Bunlardan en aktif olanları kullanarak hem markanızı tanıtım hemde permalinkler kazanabilirsiniz.

16. İçerik Paylaşımı

Özgün içerikler üretip paylaştığınızda arama motorlarının bilginin doğruluğunu teyit edemez. Google içerikleri anlayan yapay zeka geliştiriyor bir takım algoritmalar oluşturuluyor ancak şuan için çalışmalar yetersiz bu nedenle bilgilerin diğer sitelerde yer almasıyla teyitler yapılıyor diyebiliriz. Yani sizin hazırladığınız bilgilerin yakın benzerleri, aynısı veya paragraflar farklı sitelerde yayınlanırsa bilginin doğruluğu kısmet teyit edilmiş sayılabiliyor.

Bundan en iyi şekilde faydalanmak için içerik sitelerini kullanabilirsiniz. Onedio, milliyet blog, hürriyet bumerang, medium gibi otoriter sitelerde içerikleri paylaşmanız artı puan sağlayacaktır. Kaynak olarak orijinal içeriğin linkini eklemeyi unutmayın.

Not: Bu işlemi her içerik için yapmayın aksi halde sitenize fayda yerine zararı olabilir. Sadece önemli içerikleriniz için uygulamanızı tavsiye ederiz.

17. Backlink

Google sıralamalarını etkileyen en önemli yöntemlerden biri olan backlinkler eski değerini kaybetti ancak hala etkisini sürdürmeye devam ediyor ancak link alırken dikkat edilmesi gereken önemli püf noktalar vardır.

Tanıtım yazısı: Sitenizin metin reklamını yapmaktır. Kesinlikle amacınız sadece link almak olmamalıdır. Siteyi, ürünü, kategoriyi anlatan anlamlı, SEO uyumlu makalelerle mümkünse kendi kategorisinde yer alan sitelerde, otoriter haber sitelerinde, güçlü blog sitelerinden almanızı tavsiye ederiz. Yazı içerisinden çıkan linkler sadece URL olarak veya site adıyla bağlanmış olması daha sağlıklı sonuçlar almanıza yardım edecektir.

Footer-header link: Modası geçmiş link yapılarından biridir. Amacı doğrudan sıralama manipülasyonu olduğu için Google footer linki fazla olan sitelere cezalar uygulamaktadır. Tavsiye etmediğimiz bir yöntemdir ancak diğer yöntemleri başarıyla uygulamanız halinde sıralamaların yükselmesine katkı sağlayabilir.

Banner link: Bu alanda alınabilecek en etkili link yapısıdır. Özellikle rekabeti düşük olan kelimelerde hızlı bir şekilde ilk sayfa ilk sıralara çıkmanıza yardım edebilir. Aslında bu bir reklam yöntemidir. Bir görsele link ve title bağlayarak başka bir sitede yayınlanan reklamdır. Verim alabilmek için otoriter, trafiği olan sitelerden almanızı tavsiye ederiz. Ne kadar fazla insan bannere tıklayarak sitenizi ziyaret ederse o kadar iyi sonuçlar verecektir.

Mobil SEO Nasıl Yapılır;

Şuana kadar birçok yöntemi anlattık hepsi birbirine bağlı bir zincir gibi ilerlemelidir halkaları ne kadar sağlam bağlarsanız kopma riski o kadar azalır ancak işin kilidi mobil SEO’dur. Diğer yöntemlerden başarı elde etmek istiyorsanız mobilde kusursuz olmalısınız.

18. Mobil uyumu

Ziyaretçilerin büyük bir kısmı akıllı cihazlar kullanarak sitenize erişmektedir. Responsive siteler kullanarak mobil uyumlu hale gelebilirsiniz ancak yeterli olmayabilir.  Google, bu kitlenin ihtiyaçlarını karşılamak için mobil uyumuna sıkı denetimler getirdi hatta AMP projesiyle hızlandırılmış mobil sayfalar hazırlanmasını istedi. Mobil uyumlu olmayan siteler ise sıralamalardan çıkartıldı. Mobilde başarılı siteler ise üst sıralara taşındı.

19. Sesli Aramalar

Mobil aramaların ne kadar fazla olduğundan bahsettik ve mobil aramaların büyük bir kısmı sesli olarak yapılıyor. Özellikle yapay zekaların gelişmesiyle bu oran her geçen gün yükseliyor. Sesli aramaların farkı ise hedef anahtar kelimelerde ortaya çıkıyor. Örneğin; yazıyla yapılan aramalarda “Ankara hava durumu” olarak yapılan aramalar siri gibi sesli asistanlar üzerinde “Ankara’da hava nasıl” olarak yapılıyor. Sesli aramalarla insanların erişmek isteyeceği içerikleriniz varsa anahtar kelime optimizasyonunu buna göre yapmanız gerekiyor.

20. Organik Büyüme

SEO çalışması yaparken uygulayabileceğiniz sayısız strateji vardır. Yukarıda belirtiğimiz temel kuralları uyguladıktan sonra organik olarak büyümek isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için marka bilinci oluşturmanız ve organik hit kazanmanız gerekmektedir.

Google, yeni sitelere büyüme fırsatı vermek için başarı-ödül sistemi kullanır. Örneğin, x sitenizi yeni açtınız ve hiçbir organik ziyaretçisi yok, gündeme dair kimsede olmayan eşsiz bir içerik hazırladınız ve insanlar arama yaparak bu bilgiye ulaşmaya başladı. Organik ziyaretçi sayınız 1000 oldu ancak haber popülerliğini kaybedince buraya gelen ziyaretçi bir anda kesildi. Google bu başarınızı ödüllendirerek sizi diğer anahtar kelimelerinizde ziyaretçi alacak şekilde yükseltir ve diğer içeriklerde 0 ziyaretçi varken 200 olur. Bu şekilde çalışmaya devam ettiğiniz sürece ödüllendirilerek büyümeye devam edersiniz. (Rakamlar temsilidir.)

Etkili bir çalışma yöntemidir ancak büyük bir araştırma ve sabır gerektirmektedir. Yaşanan yeni olayları takip edebilmeniz veya geleceği ön görmeniz gerekir oldukça zor bir iş çalışma sistemidir.

Önemli ipuçları

  • Anahtar kelime seçimi yaparken rakiplerinizle birebir aynı cümleleri kullanmamaya özen gösterin. Ek kelime ve açıklamalarla anahtar kelimeleri düzenleyin.
  • Kesinlikle H taglarını kullanın.
  • Sitenizi masaüstü yerine mobilden takip ederek olası tüm hataları düzeltin mobili asla göz ardı etmeyin.
  • Backlink alırken otoriter sitelere yönelin. Mümkün olduğunca farklı sitelerden alın.
  • Çok fazla dışarı backlink veren sitelerden kaçının.
  • Sitenizden backlink çıkışları yapın ancak otoritesi düşük sitelere link çıkışı yapmayın. Google, wikipedia, imdb gibi otoriter sitelere yapılan çıkışlar sizi güçlendirir.
  • Önemli olan çok fazla içerik yayınlamak değil kaliteli içerik yayınlamaktır. Güncel kimsede olmayan içeriklere yönelin, İngilizce kaynakları, etkinlikleri, sosyal medyayı takip ederek yenilikleri ilk siz yayınlayın.
  • Sitenize gelen ziyaretçilere eşsiz özellikler sunarak sürekli sizi takip etmelerini sağlayın içerik dışında hizmet sağlayabiliyorsanız bunlara öncelik verin.

Karşınıza Çıkabilecek SEO Terimleri

SEO yaparken karşınıza birçok terim çıkacaktır. Bunlar genellikle İngilizce hallerinin kısaltmalarıdır;

301 Redirect: 301 yönlendirmesi, bir web sayfasını başka bir sayfaya yönlendirmektir.

Adwords: Ücretli Google reklam platformunun adı.

Algorithm: Algoritma, arama motorları nasıl sıralama yapacağına karar vermek için kullandıkları bir programdır.

Anchor Text: Kullanılan linklerin neyle alakalı olduğunu anlatmak için yazılan metindir.

Backlink: Başka bir sayfadan veya siteden bir sayfaya veya siteye olan herhangi bir bağlantıdır.

Bounce Rate: Çıkma oranı, siteye giren ziyaretçilerin farklı bir sayfaya tıklamadan çıktıklarını gösteren orandır.

Canonical URL: Bazen bir içerik birden fazla sayfa URL’de gösterilir (örneğin, resim galerileri, kategori sayfaları) bu sayfaların merkezini göstermek için kullanılan URL yapısıdır.

Google Dance: Algoritma güncellemeleri sonrası SERP’de yaşanan dalgalanmalara verilen isimdir.

Headings: Başlıklar, makale içinde diğer yazılara oranla daha büyük H tagları içinde gösterilen metinlerdir.

Inbound Link: Gelen bağlantı, sitenize farklı sitelerden gelen bağlantılardır.

Internal Link: İç bağlantı, site içinde kendi sayfalarınıza verdiğiniz bağlantılardır.

Indexed Pages: Web sitenizin arama motorları tarafından taranarak, dizinlere eklenen sayfalardır.

Keyword: Anahtar kelime, bir kullanıcının arama yapmak için kullandığı kelimedir.

LSI(Latent Semantic Indexing):

Link Building: Sitenize farklı sitelerden organize şekilde link almanızdır.

Long Tail Keyword: Rekabeti azaltmak ve arama motorlarında daha iyi sonuçlar alabilmek için oluşturulan uzun kuyruk anahtar kelimelerdir.

Metadata: Arama motorlarının web siteniz hakkında topladığı verilerdir.

Meta Description: Arama motoru sonuç sayfasında gösterilen içerik özetidir.

Nofollow: Arama motoru botları için Linklere verilen takip etme komutudur.

Organik Link: Ziyaret edilen sayfanın faydalı olduğu düşünülerek ziyaretçiler tarafından farklı sitelerde paylaşılmasıdır.

PageRank: Siteniz için verilen genel otorite puanıdır. 0-10 arasında puanlama yapılır. Not: Google Pagerank sistemini uzun bir süre önce kaldırdığını söylemektedir.

ROI (Return On Investment): Yapılan yatırımın geri dönüşüm süresi.

Panda: Google sıralama algoritmasında yapılan değişikliğe verdiği isimdir.

Sandbox: Kopya içerik kullanan veya Google’ın kurallarını ihlal ettikleri için verilen cezadır. Sandbox yer alan siteler index alamaz veya sıralamalarda gösterilmez.

SEM: Arama motoru pazarlama, SERP’de ücretli reklamlar kullanılarak yapılan pazarlama yöntemidir.

SERP (Search Engine Ranking Page): Bir arama yaptığınızda karşınıza çıkan sonuç ekranıdır.

Sitemap: Bir web sitesinin sayfalarını gösteren ve arama motorlarının içerikleri kolay bulmasını, site içinde gezinmesini sağlayan belgedir.

Spider: Arama motoru botları, internette dolaşan ve web siteleri hakkında bilgi toplayan bir bilgisayar programı.

About the author

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.