SEO Nasıl Yapılır? Adım Adım SEO Optimizasyonu

seo öğrenme kılavuzu
24Mar, 2018

Sıfırdan bir site için nasıl SEO Optimizasyonu yapacağınızı anlatacağım. Arama motorlarında organik SERP sonuçlarında daha iyi bir konum elde etmemiz için gerekli olan SEO tekniklerini sırası ile uygulayacağız.

Domain Alımı

domain alma

İlk öncelikle projemiz için bir domaine sahip olmamız gerekiyor. SEO ile ilgili bir blog projem olduğu için içerisinde SEO geçen bir domain tercih ettim. Bu durum tamamen UX yani ziyaretçilerimin aklında kalan bir domain olması açısından seçilmiştir. Marka değeri taşıyan domainler seçmeniz daha sağlıklıdır. Domainimi Godaddy firmasından 40 TL civarlarına aldım, domainim için gizlilik koruması hizmetini ise 4,99$ ilk yıl için aldım. Bu adımdan sonra hemen bir logo hazırlanması gerekiyor du ve takipçilerimizden bir logo hazırlanmasını rica ettim. Artık domain ve logom hazırdı diğer adıma geçebilirdim.

Hosting Seçimi ve Alım Süreci

hosting seçimi

Hosting seçiminde son derece dikkatli olmalısınız, seçim yaparken bazı kriterleriniz olmalı.

Hosting seçerken dikkat etmeniz gereken unsurlara bakalım;

 • %99 Uptime süreli hosting seçmeye özen gösterin
 • Mutlaka bulunduğunuz ülkeden hizmet almaya çalışın, ticket sistemlerinde daha hızlı geri dönüş almanızı ve gerekirse birebir diyalog kurmanız açısından önemlidir.
 • Hosting alırken bazı kampanyalar oluyor, SSL kampanyaları gibi düşünebilirsiniz. Sitenizin SSL sertifikasının olması önemlidir. Eğer SSL alamayacak durumda iseniz, CloudFlare kullanabilir ve ücretsiz SSL sertifikasından yararlanabilirsiniz. Cloudflare kullanmak saldırılara karşı önlem almanızı da sağlayacaktır. SSL Google Adwords yönergelerinde dahi tavsiye edilmektedir. SSL’yi (https:) kullanmaya başlayın yönergesinden teknik bilgilere ulaşabilir ve önemi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yine Google Webmaster Türkiye Blogunda duyurusu yapılan Bağlantı güvenliğini artırmaya yönelik yeni adımlar adlı resmi dökümana bakabilirsiniz.
 • Cpanel kullanmanızı tavsiye ediyorum, kullanım ve özellik açısından Pleks panellerden çok daha iyidir diyebilirim. Server, VPS, VDS seçimi tamamen projenizin büyüklüğüne bağlıdır. İlk etaplarda bir VDS ile başlayabilirsiniz. Linux 2 veya 4GB ramli, Cpanel, 10GB HDD, Limitsiz trafik bir hosting seçimi yapabilirsiniz.

Hosting seçimimizi yaptıktan sonra sıra domainimizi hostumuza yönlendirmek kalıyor. Domain aldığınız firmadan DNS lerinizi size verilen NS’lere yönlendirmeniz gerekmektedir. Ben hostu Turhosttan aldım mesela. DNS hakkında bir bilgiye sahip değilseniz DNS ile ilgili temel bilgiler adlı google yönergesine bakabilirsiniz.

Yazılım ve Tema Seçimleri

yazılım ve tema seçme

Karar anı, aslında en çok düşünmeniz gereken adımlara geldik diyebilirim. Tema ve yazılım seçimi, projenizin kaderini belirleyen en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Seçim yapmadan önce mutlaka farklı alternatif ve örneklere bakmalısınız. Yazılım seçiminde PHP, Laravel, Python vb sistemleri tercih edebilirsiniz. ASP tasarımlar biraz demode oldu diyebilirim.

Yazılım ve tema seçiminde dikkat edilmesi gerekenler;

Çok alternatif var ve kafanız biraz karışık biliyorum. Hangi yazılım ve temadan başlamak gerekiyor ne kadar bütçeniz olması gerekiyor bunlara değineceğim. En ekonomik yöntemler ile bir siteye nasıl sahip olacağınızı öğreneceksiniz. Bana güvenin! sizin için harika önerilerim olacak.

 • Temanızın mobil uyumlu olmasına özen göstermelisiniz, google arama motoru mobil uyumlu olmayan siteleri pek sevmez ve rakiplerinizden çok geride başlamış olursunuz. Artık mobil hayatımızın her karesinde yer almaktadır. Mobil uyumlu bir tasarım seçerken ilk dikkat etmeniz gereken unsur, hızı olmalıdır.
 • Yüksek çözünürlüğe sahip temalardan kullanmayın, bu durum sayfanızın geç yüklenmesine neden olacaktır. Kısaca açıklamak gerekir ise, ana sayfanızı veya hizmetlerinizi oluştururken büyük görseller kullanmamaya özen göstermelisiniz. Diğer önemli unsur ise, temanızın dışarıdan yani farklı bir siteden resim ve JS,Css çağırmaması gerekmektedir. Buna detaylı olarak değineceğim ileride.
 • Çok fazla Css ve Js kullanan temaları seçmemelisiniz. Eğer tema özellikleri gerçekten çok iyi ise Minify Resources (HTML, CSS, and JavaScript)yönergelerini izleyerek optimize edebilirsiniz.
 • Blog alanı olmayan tema seçimlerinden uzak durmalısınız.
 • Tema seçimi yaparken tam sayfa slider, flash gösterimi yapan temalardan uzak durmalısınız.
 • Slider kullanıyor iseniz, load sisteminden yararlanabilirsiniz, yani resimlerin hepsinin aynı anda yüklenmemesini sağlamanız gerekiyor sırası ile yüklenmeleri gerekiyor. Bunun için lazy load gibi eklentiler kullanabilirsiniz.
 • Eğer özel yazılım planlıyor iseniz işte burayı biraz dikkatli okumaya başlamanız gerektiğinin farkına varmalısınız. SEO uzmanlığım sürecinde nerede ise 10 yıl olacak bu süreç, bir çok yazılımcı ile tanıştım ve tanışmak zorunda kaldım. Çıkardığım ders şudur diyebilirim; Kesinlikle referansı olan yazılımcılar ile çalışmalısınız ve sözleşme yapmalısınız. Yazılım sürecinden sonra size yazılım hakkında detaylı bilgi vermesini isteyiniz. Çok sık rastlarım genellikle SEO Optimizasyon sürecine geçildiğinde tarafımca yazılımcılardan eksiklerin düzeltilmesini istediğim de yani genellikle kaçarlar. Sizi yarı yolda bırakmayacak yazılımcılar ile çalışmaya özen göstermelisiniz. Her 10 projenin nerede ise 7 tanesinde bu duruma rastlarız. Yazılımcınızın bilgilerini sınamalı ve örnek çalışmalar istemelisiniz.
 • Yazılım olarak genellikle WordPress tercih ediliyor ki, bir çok SEO çalışmasında buna sık rastlarız. E-ticaret siteleri haricinde nerede ise seo yaptırmak isteyen her 10 siteden 8’i wordpress çıkar. Neden WordPress? Bir çok eklenti ücretsizdir, güvenlik açıkları düzenli olarak update edilmektedir. Dünyanın en çok kullanılan sistemidir. O kadar çok neden var ki, Google güncellemelerinden sonra, yazılımsal olarak her zaman çözüm bulacağınız bir sistemdir ve her yazılımcı ile rahatlıkla çalışabilirsiniz.

Sistemimizi wordpress olarak tercih ettik ve kurulum adımlarına wordpress seo ile devam edeceğim.

WordPress Kurulumu ve SEO Ayarları

wordpress kurma

WordPress olmazsa olmazlardan diyebilirim. Bir çok başarılı seo çalışmasının altın anahtarıdır. Şimdi nasıl wordpress kuracağınıza gelelim.

Hostumuza bağlanıyoruz, FTP bilgileriniz gerekiyor tabi bunun için, artık bir çok cpanel’de wordpress hazır kurulum var. Yinede olmadığını düşünerek WordPress adresinden, https://tr.wordpress.org/wordpress-4.9.4-tr_TR.zip indiriyoruz. indirdiğimiz dosyaları açmadan Publich_Html klasörüne atıyor ve Cpanelden Dosya yöneticisine giderek > Publich_Html yi seçiyoruz. Ardından wordpress zip dosyasını seçip çıkar butonuna basıyoruz. Eğer bu işlemi bilmiyor iseniz, zip dosyasını açarak Publich_Html klasörüne atmanız gerekmektedir. Bu işlemin ardından kuruluma başlayabilmek için, Cpanelden yeni bir SQL oluşturmanız gerekmektedir. Yeni SQL i oluşturduktan sonra, kurulum adımına geçerek tamamlıyoruz.

Lisanslı olarak aldığımız temayı aktif ettikten sonra asıl işimiz başlıyor, SEO ayarlarını yapmaya başlayabiliriz. Ben genellikle Yooast SEO’yu tercih ediyorum daha fazla ayarı olduğu için ve karışık olduğu için diyebilirim. Şimdi yoast seo’nun nasıl kurulacağını anlatacağım.

YOAST SEO Kurulumu ve Ayarları

Yoast SEO kurmak için Eklentiler Sekmesini tıklamalı ve yeni eklenti kısmına YOAST Seo yazmalısınız. Karşınıza çıkacak ekrandan yükle ve etkinleştiri tıkladıktan sonra default olarak restore etmeniz gerekiyor. Default olarak gelen yoast’ı nasıl optimize edeceğinizi anlatacağım ve yoast ile birlikte sayfa, içerik ve kategorilerimi oluşturacağım. Eğer yoast seo’yu kendiniz indirmek isterseniz https://yoast.com/wordpress/plugins/seo/ adresinden indirebilir ve Publich_html > Wp Content > Plugins > içerisine yükleyerek aktif edebilirsiniz.

İlk olarak Yazı Tipleri alanını düzenlememiz gerekiyor;

yazı tipleri alanı

Resimde de göreceğiniz gibi, yazılarımın indexlenmesini istedim ve meta alanlarının görünmesini ve düzenleme yapabilmemi sağlamış oldum. Ardından sayfalarım için aynı ayarı yaptım, görsellerim için indexe izin verdim lakin meta alanlarının ayarlarının açık kalmasını istemedim, görseller ile trafik çekme gibi bir amacımız olmadığı için genellikle kapalı tutmanız gerekiyor, tutmaz iseniz her görsel için metada doldurmanız gerekiyor.

Yoast Ketegori Alanları ve Etiketler için SEO Ayarı

Sıra kategori alanlarını düzenlemeye geldi, burada biraz dikkatli olmanız gerekiyor.

yoast kategori alanları

Kategorilerimin index almasını istedim ve meta alanlarının doldurulmasını tabi ki, bu önemlidir. Etiketlerin “noindex” olmasını istedim, ben genellikle etiket kullanmam ve kullanılmasını da tavsiye etmem, kullanmak istiyorsanız noindex kullanabilir ve olmayan alt kategoriler için tercih edebilirsiniz. Doğal olarak indexlenmesini istemediğim için meta alanlarınında gizlenmesini istedim. Kullanacak iseniz, etiketlerinizin de meta alanlarını doldurmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Biçim post_format alanını noindex yapmalısınız tamamen gereksiz bir alandır.

Yoast SEO Yazarlar ve Arşivler Ayarları

Bu bölümü bir çok kişi karıştırıyor, özellikle bu alana dikkat ediyorum ben;

yoast arşiv ayarı

Yazarlarımın idnexlenmemesini istedim neden birden çok yazar kullanıyorum ve indexlenmesinin sitem için hiç bir artısı yok, yine aynı durum tarih arşivleri içinde geçerlidir. İki bölümüde etkisiz yaparak kaydet diyoruz.

Site Genelinde Meta ayarları arşivlerin alt sayfaları

Çok sık rastladığım hatalardan biridir, genellike bu bölüm aktif olarak gelir bizlere ve ilk yaptığım işlerden birisi direk etkisiz yapmaktır.

arşiv alt sayfa

Alt sayfalarınızın indexlenmesi durumunda duplicate sorunları ile karşı karşıya kalırsınız bu yüzden, sayfa 1 / sayfa2 veya page1 / page2 gibi webmasster search console de sık sık karşınıza çıkan yinelenen başlıklar ve metalar soruunundan kurtulmuş olursunuz. İlk alanımız bitti şimdi diğer bölüme geçmemiz gerekiyor yani XML Site haritaları alanına ayar yapacağız.

WordPress Kategori Uzantılarını Değiştirme

Bu adımdan önce kategori URL’lerimin farklı görünmesini istediğim için Category kısımlarını kaldırmayı planlıyorum. Bunun için eklentiler alanından;

kategorileri kaldırma

No Category Base (WPML) eklentisini kullanıyorum. Bu sayede seousta.com / category / seo kategorimin seousta.com/seo/ olarak kullanılmasını sağlamış olacağım. Bu sayede iç link yönlendirmelerinde rahatlık, kısa URL ve tam hedef kelimeye iç link yönlendirmesi yapmış olacağım. Domaine anahtar kelimem ne kadar yakın ise o kadar iyidir diyebilirim. Bir örnekle göstermek gerekir ise SEO , için yönlendirmeye bakabilirsiniz.

XML site haritaları – Yoast SEO Düzenleme

Site haritamız içerisinde olması gerekenleri ve ayarlarını yapacağımız bölüm. Gereksiz öğelerin site haritamızda olmaması gerekmektedir. Bunun için bazı ayarlar yapmamız gerekiyor.

İlk olarak Site haritası başına en fazla girdi: sayını 1000 olarak ayarlamanız gerekiyor. Default yani fabrika ayarında zaten gelmektedir.

Yazı Tipleri Yoast SEO Ayarı

Yazılar, Sayfalar ve Ortamlar için ayar yapacağımız bölüm;

yazı tipleri seçimi

Yazılarımın site haritasında olması gerekiyor. Aynı durum sayfalar içinde geçerlidir. Burada dikkat etmeniz gereken konu sayfalar kısmındadır. E-ticaret sitelerinde özellikle çok sık rastlanılan bir durumdur sepet, giriş gibi alanların robots.txt ile taranmamasını sağlamak gerekmektedir. Bunun için gereksiz sayfalarınızı noindex yapabilirsiniz. Ortam site haritamın içerisinde olmasını istemiyorum, çünkü resimler ile trafik çekme gibi bir amacım yok ve özgün resimler değiller. Ek olarak hariç tutulan sayfalar alanından da yapabilirsiniz.

Kategoriler ve Etiketler Yoast Sitemap Ayarı

Site haritası içerisinde kategori ve etiketlerin olup olmamasına karar vereceğimiz bölüm;

kategori ayarları

Kategorilerimin site haritası içerisinde olması gerekmektedir. Bu yüzden site haritası içerisinde olarak seçiyorum. Etiketler siteme değer katan öğeler değiller bu yüzden site haritam da olmaması gerekiyor ve işlem bitmiş oluyor kaydet dedikten sonra daha ince ayarlara geçebilirsiniz.

Google Seach Console Kayıt Adımı

seach console kayıt

Google Search Console her web sitesi sahibinin zorunlu olarak eklemesi gereken alandır. Search console sitenizi ekleyebilmek için gmail hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Gmail hesabı açtıktan sonra Google Search Console giriş yapmanız gerekiyor.

Mülk ekleme işlemi

Sitenizi search console’a eklemeniz gerekiyor;

ozellik ekleme

Özellik ekle sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekrana, resimde gördüğünüz gibi sitenizi ekleyebilirsiniz. Ben ssl sertifikası kullandığım için https olarak ekledim, eğer ssl sertifikanız yok ise, http olarak eklemeniz gerekmektedir. Ekle sekmesine bastıktan sonra sizden site doğrulaması yapmanızı isteyecektir. Doğrulama işlemi için size verilen dosyayı Publich_Html içerisine atmanız ve ardından doğrula demeniz gerekmektedir. Devam et sekmesi tıklanarak işlem sonlandırılır.

Search Console Site Haritasını Gönderme

Site haritamız yani yoast seo ile yaptığımız içeriklerimiz, sayfalarımızı search console bildirerek Google dizinlerine eklenmesini sağlayacağız.

site haritası gönderme

Tarama sekmesine girdikten sonra > Site Haritaları tıklanır ve site haritası ekleme test etme sekmesi tıklanarak. Site haritası yazılır ben bu alana yoast kullandığım için sitemap_index.xml yazdım, all in seo veya farklı site haritası kullanıyorsanız sitemap.xml ve benzer formatlarda olan haritanızı eklemeniz gerekmektedir.