• SEO Şefi
  • +90 422 323 74 47
  • info@seosefi.com
Seo Çalışması Yaptırmanın Faydaları

Seo Çalışması Yaptırmanın Faydaları

İnternet pazarlama stratejisinin en etkili yöntemi olarak SEO kullanılmaktadır. SEO’nun doğrudan veya dolaylı olarak sayısız faydası vardır. Bu etkileri 5 ana madde halinde sıralayabiliriz.

Trafiği Artırır

Bir web sitesi arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alarak tıklama ve gösterimlerin keyfini çıkartır. Arama motorları günde milyonlarca insanın bir şeyler aradığı büyük platformlardır buralarda ilk sıralarda yer almak elde edilecek önemli bir başarıdır. Optimize edilmiş anahtar kelimeler ve içerikleri sizi üst sıralara taşıyıp ticaret yapabileceğiniz insanlara ulaşmanızı sağlar.

Geri Dönüşüm Oranı

Doğal sonuçlarla elde edilen ziyaretçilerin geri dönüşüm oranı çok yüksektir. Ziyaretçi bir ürünü aradığında o anda almasa bile bir sonraki aramalarında alır. Eğer organik sıralamalarda üst sıralarda yer alırsanız bu müşteriye yeniden maliyetsiz bir şekilde ulaşırsınız. Ajanslar bu kullanıcıların demografik bilgilerini ve gelişmiş analizleri yaparak sitenizi bu kullanıcıların ilgisini çekecek bir hale getirir böyle zaten var olan trafiğinizi en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlar.

Maliyet düşürme

Doğal sonuçlarda yer almak reklam maliyetlerini ortadan kaldırır.Yer aldığınız sonuçlarda elde edilen doğal sonuçlarla ziyaretçilerinize ürün satma şansınız daha yüksektir. Diğer yöntemlere oranla ertelenmiş alışverişlerde daha ön planda kalırsınız. Arama sonuçlarında yer alamayan siteler ise sürekli reklam vermek zorunda kalmaktadır. Müşterilerin birçoğu alışverişini ilk tıklamada gerçekleştirmez yaptıkları her tıklamada maliyetleri artırır. Organik sıralaması olan siteler ise sıralamada daha kolay bulunur ve reklam maliyetleri yoktur.

Artan alan kullanımı

Seo çalışmaları tek bir kelime üzerinden yapılan çalışmalar değildir. Öncelikli olarak site içinde düzenlemeler ve sistematik bir mimari oluşturulur. Tüm sayfalar arama motorlarına uygun bir hale getirilerek alabileceği sıralamalar iyileştirilir. Ana hedefler üzerinde yükselirken alt sayfalarda sıralamalarda üst sıralara çıkar. Reklamlarla belli hedefler belirlenirken, SEO çalışmasıyla tüm sayfa ve ürünlerinizden trafik elde ederek satışlarınızı artırırsınız.

Marka Bilinirliği

Bir sitenin üst sıralara yerleşmesi demek önemli derece gösterim yapması anlamına gelir. Çıkan sonuçlar üzerinden tıklanma almasa dahi potansiyel müşterilere markalarını gösterir. Bilinirliğin artması ise markaya karşı olan güveni artırır. İlk sıralarda yer alan site her zaman müşteri gözünde güvenilir olarak kabul edilir. Arka sayfalarda yer alanlar ise yeterli görülmez ve güven kaybetmesine neden olur. Eğer marka bilinirliği ve güveni artırırsanız kullandığınız reklamlardan da yüksek geri dönüşüm elde edersiniz.

 

Kısaca, SEO ticaretin temelini oluşturur. Üst sıralarda yer almayan sitelerin satış yapma ve marka olma şansları çok düşüktür. Üst sıralarda yer alan siteler ise her açıdan artı puan kazanarak büyümeye devam eder.

Hakkında

Hilal Akgüneş

SEO Expert, SEM, SMM Uzmanı.

SEO Ajansıyla Çalışmanın Faydaları Nelerdir? ...
Geri
SEO için önemli 10 WordPress Eklentisi ...
İleri
YORUM YAZIN