• SEO Şefi
  • Seo Danışmanlığı
  • Optimizasyon Çözümleri

SEO Başlangıç Rehberi

SEO Başlangıç ​​Kılavuzu (Arama Motoru Optimizasyonu) rehberi

SEO başlangıç klavuzu ile arama motorlarında görünür olmak mümkün. Arama motorlarının sıralama kriterleri ve kalite yönergelerine uyarak adım adım Seo’ya başlayın. SEO Çalışmalarında yeni iseniz, rehberimiz ile arama motorlarını çok yakından tanıyabilir ve harika bir başlangıç yapabilirsiniz.

seo

Seo Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) Arama Motoru Optimizasyonu ve çalışmaları ile tüm detaylara ulaşın.

google zengin kartlar

Google Zengin Kartlar

Google Zengin Kartlar hakkında bilgi alın ve nasıl kullanıldığını öğrenin.

Search Console Kullanımı

Search Console Kullanımı

Search Console kullanımı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşın.

seo nedir

Google Analytics Kullanımı

Google Analytics aracını nasıl daha verimli kullanacağınızı öğrenin.

anahtar kelime

Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar Kelime Planlayıcı sisteminin nasıl çalıştığını keşfedin.

google güncellemeleri

Google Güncellemeleri

En son Google güncellemeleri ve yapılan değişikliklerin detaylarına erişin.

seo kriterleri

SEO Kriterleri

Arama motorlarının tüm SEO kriterleri ile ilgili detaylı bilgilere ulaşın.

seo kitap

SEO Teknikleri Kitabı

SEO Teknikleri kitabı ile ilgili detaylı bilgi alın ve kitaba erişim sağlayın.

AMP Kurulum

AMP (Accelerated Mobile Pages) kurulumunu nasıl yapacağınızı öğrenin.

seo eklentileri

SEO Eklentileri

WordPress SEO eklentileri ile web sitesinizin arama sonuçlarını nasıl iyileştireceğinizi öğrenin.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO, Doğal arama sonuçlarında “ücretsiz” yani reklamlar altında yer alan sıralamalar için yapılan teknik çalışmalardır. Her arama motoru kendine ait bir çok sinyal ve değerlendirme kriteri bulundurmaktadır. Dünyanın en büyük arama motoru Google, için ilk öncelik bir sitenin taranabilir ve kullanıcı deneyiminin yüksek olmasıdır. Arama motorları botları sayesinde sitenize erişir ve daha önce dataların da olmayan veriler ile karşılaşır ise, dizinlere eklerler. Ekleme süreci içerisinde bir çok değerlendirme kriteri kullanarak sıralama verirler. SEO Klavuzu ile bu değerlendirme kriterlerini yakından tanıyabilirsiniz. Daha basit olarak ifade etmek gerekir ise, sitenizin arama motorları tarafından daha anlaşılır hale getirilmesine ve düzenlenmesine SEO denilmektedir. İngilizce Search engine optimization kelimesinin baş harflerinin kısaltması olarak bilinir ve Türkçe olarak Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir.

Neden web sitenizin SEO’ya ihtiyacı var?

Web sitenize trafik arama motorları sayesinde gelmektedir. Bilinen ve en yaygın kullanılan arama motorları Google, Bing, Yahoo, Yandex  arama motorlarıdır. Sitenizde yer alan içerik ve sayfalar arama motorlarında organik arama sonuçlarında iyi sıralarda çıktıklarında sitenize trafik gelmektedir. Elde etmiş olduğunuz trafik ile daha fazla ziyaretçi ve müşteriye ulaşırsınız. Ürünlerinizi satabilmek ve daha fazla kitleye ulaşmak için sitenizin arama motorlarının isteklerine ve yönergelerine göre düzenlenmesi gerekmektedir.

SEO Optimizasyonu yapmaz iseniz, arama motorları sitenizi tarayamaz ve anlayamaz bununla birlikte sitenize gelecek olan trafik ve satış kaçacaktır. Her arama motoru seo klavuzu yayınlamaktadır. Google arama motoru dünya genelinde bir çok webmaster ve site sahibine ücretsiz olarak SEO klavuzu sunmaktadır. Arama motorları sitenizde yer alan içerikleri ve ürünleri bulmak zorundadır, sitenizde yer alan ürünler ve içerikler için benzersiz başlık ve kaliteli içerik yazısı ile arama motorlarının istediği şeyi yapmış olursunuz. Google arama motoru, botlar vasıtası ile siteden siteye gezmekte ve indexlerine eklemek için yeni, daha önce olmayan içerikler aramaktadır.

Arama işlemi ara”search” alanına yazılan anahtar kelime, terimler kimi zaman görseller ve harita üzerinde yapılmaktadır. Sitenizi belirlenmiş anahtar kelimeler için organize ve optimize etmeniz sonucunda aramalarda görünür olursunuz. Seo çalışmaları uzun vadeli çalışmalardır ve sabır gerektirmektedir.

Arama Motorları Sitenizi SEO Yapmadan Anlayabilir mi?

Arama motorları sitenizi seo yapmadan tabi ki anlayabilir. Günümüzde çok gelişmiş arama motorları olduğu için, sitenizi mutlaka bulacak ve dizinlere ekleyecektir. Lakin, bu sürecin kısa olması için sitenizi arama motorlarının dizinlerine eklemeniz gerekmektedir. Tarama denilen işlem çok önemlidir. Sitenizin rahat taranan ve anlaşılır bir site olması için Seo yapmanız gerekmektedir. SEO yapmak aslında sitenizi arama motorlarına uyumlu hale getirmek demektir.

İçeriklerinizin sırasını arttırma konusunda Seo’nun önemli bir rolü vardır. İçerik başlık seçimlerinden, meta açıklamalarına kadar yapılan düzenlemeler ile arama motorlarının içeriğinizi daha rahat anlamasını sağlayabilirsiniz. Bir sitenin temelidir demek daha doğru olacaktır.

SEO Çalışmalarını Kendim Yapabilir miyim?

SEO her ne kadar karışık görünse de, başlangıç düzeyini anlamak ve uygulamak son derece basittir. Yüksek rekabetli kelimeler için yeni başladı iseniz, zorlanabilirsiniz. Bu noktada bir uzman yardımı alabilir ve tüm arama motorlarını yakından takip edebilirsiniz. Her arama motorunun önemli bilgileri paylaştıkları blogları bulunmaktadır. En önemli ve takip edilmesi gereken blog ise Google Webmaster Central Blog dur.

Arama motorları klavuzlar sunmaktadır ve bu pdf klavuzları dikkatlice okuyarak ilk adımı atabilirsiniz. Seo bir bütünsellik çalışması olduğu için, bazı teknik adımlarda zorlanabilirsiniz. Bir anda öğrenmeniz çok zordur. Zamanla çeşitli denemeler yaparak, en doğru seo’yu bulacaksınız.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.

etiket ve kategoriler seo için nasıl optimize edilir
Etiket ve Kategori Kullanımının SEO Etkisi ...
Geri
Benzersiz Başlıklar ile SEO Çalışmalarında Başarıyı Yakalayın ...
İleri
benzersiz başlık kullanmak
YORUM YAZIN