• Türkiye'nin En Güncel SEO Ajansı
  • info@seosefi.com
  • 0543-5675850

Seo Analizi

 

Seo analizi, SEO teklifi isteyen her müşterimiz için ücretsiz olarak sektör ve hedef kelime analizleri yapılmaktadır. Çalışmalarımız %100 müşteri memnuniyeti hedeflenerek yapılır. Birçok firmanın aksine gerçekçi olmayan garantiler sunmayız. Öncelikle analiz çalışmalarımızı tamamlarız ve müşterilerimizin hangi zaman diliminde hangi sıralara ulaşabileceğini belirleyerek gerçekçi garantiler veririz.

Seo Analizleri Nedir?

SEO çalışmaları 150+ kriter göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Bu kriterleri site içi analiz, site dışı analiz ve sektör analizi olarak 3 ana başlık altında değerlendiririz.

Sektör Analizi

Hizmet verdiğiniz sektör araştırmaları yapılarak en uygun hedef kelimeler belirlenmelidir. Eğer yeni ve daha önce seo çalışmaları yapılmamış bir siteye sahipseniz, rekabet oranı düşük kelimelerle giriş yapmanız gerekmektedir.

Sektör analizinde rakip sitelerin iç ve dış seo çalışmalarını analiz ederek en fazla ziyaretçi aldıkları hedeflerdeki otoriteleri belirlenir. Bu kelimeden doğrudan rakiplerinizi geçmeniz çok zordur. Bunun yerine alternatif kelimeler belirlenerek rakiplerinize adım adım yaklaşmanız hedeflenir.

Site içi analiz

Web siteniz ne SEO çalışmalarına uygun mu ? İlk olarak site içi analiz yaparız. Çalışmalardan verim almak için sitenizin seo uyumlu olması gerekmektedir. Buna karar vermek için incelenmesi gereken en önemli kriterler;

Anahtar kelime yoğunluğu

Hedeflenen anahtar kelimenin sitenizde kullanım oranını belirleriz. Çok fazla anahtar kelime kullanımı sitenizi riske atacağı gibi düşük seviyelerde kalması yükselmenizi engelleyebilir. En ideal oran olan tüm site gelinde %2-4 oranında olmasıdır. Bu oran kullanılan diğer kelimelerin yoğunluğuna göre değişebilir. Önemli olan orantılı bir şekilde sitede dağılmasıdır.

Mobil Uyumluluk

Arama motorlarının olmazsa olmazı haline gelen mobil uyumluluk testleri yapılır. Uyum sadece ana sayfanızda değilde içerk sayfaları, kategoriler, iletişim gibi tüm site içinde yapılır.

Sayfa Analizleri

Sayfa analizleri yaparken içerik içinde kullanılan kelimeler, anlatım akışı, anahtar kelime içermesi, alternatif anahtar kelimelerin kullanılması, kelimelerin yoğunlu, sayfadan dışarı ve site içine giden linkler, H etiketleri, kullanılan görsel etiketleri başta olmak üzeri birçok kriter değerlendirilerek analizleri yapılır.

Başlık ve açıklamalar

Site içinde kullanılan başlık ve arama motoru açıklamaları kontrol edilerek seo uyumluluk analizi yapılır. Başlıkların genellikle bir kez anahtar kelime içeren 50-65 karakter aralığında olması, açıklama metnin ise 140-160 karakterden oluşması gerekir.  Açıklama metnin anahtar kelime ile başlıyor olması büyük bir artı kazandıracaktır.

Teknik Detaylar

SEO Analizi yaparken birçok teknik detaya dikkat edilmesi gerekir. Özellikle site içi yapılandırmada büyük önem taşırlar. Robots.txt, site haritaları, içerik-kod oranı, yapılandırma verileri, dosya ve resim sıkıştırmaları, hız optimizasyonu, yazılım dili, stil dosyaları, meta etiketleri, sosyal ağ etiketleri, favicon, protokol geçişleri, site IP kontrolü, zararlı kod ve yazılım içermemesi gibi birçok kriter değerlendirilir.

Site içi Link Yapısı

Site içi link yapısı botlara yol göstermek ve hedef kelimelerle ilgili sinyal yollamak için kullanılan önemli bir unsurdur. Site genelinde yaptığımız analizlerle doğru link ağı kullandığınızdan emin olmalısınız.

Site Dışı Analiz

Site içinde yapılandırmadan maksimum verimi alabilmeniz için dış seo yapılandırması büyük önem taşımaktadır. Bu işlemde iki önemi unsuru göz önünde bulundururuz.

Marka yönetimi (itibar yönetimi)

Markanızın sosyal medya ve diğer sitelerde aldığı yorumları inceleriz. Özellikle insanlar alışveriş yapacağı sitelerin güvenilirliğine diğer insanların yorumlarına bakarak karar vermektedir. Bu kapsamda hakkınızda yazılmış olan forum siteleri, sözlük siteleri ve blog sitelerini araştırarak hakkınızda olumlu yorumlar yapıldığından emin oluruz. Varsa olumsuzluklar düzeltilir. Ayrıca gazete, dergi, televizyon gibi daha büyük kitlelere hitap eden medya analizleriyle site itibarının korunmasını sağlarız. Olumsuz yorumlar ve görüşler trafik kaybetmenize neden olacağı için seo’da olumsuz etkiler oluşturmaktadır.

Sitenize gelen bağlantılar

Haber siteleri, bloglar, sektörel siteler, forumlar ve daha fazlası sitenize verdiği linkler olumlu ve yardımcı olacak türdense arama motorlarında yükselmenize yardımcı olur. Hedef kelimeyi saptıracak, kalitesiz sitelerden verilen linklerde sıralamaları olumsuz etkiler. Link analizleri yaparak zararlı olanlar temizlenmelidir.

SEO Analizi Yaptırmak İstiyorum?

Profesyonel olarak SEO Analizi yaptırmak istiyorsanız aşağıdaki iletişim formunu doldurarak, tarafımıza bildiriniz. SEO Uzmanlarımız siteniz için analiz raporlarını tarafınıza gönderecektir.