Seo Analiz

seo analiz tespit ve sorun giderme

SEO analiz, arama motoru optimizasyonu çalışmasının ilk ve en önemli adımı olarak değerlendirilebilir. SEO analizi kapsamında birçok farklı adım bulunmaktadır ve bu adımlar tecrübeli SEO uzmanları tarafından gerçekleştirilmelidir. Zira ilk ve en önemli adımın sağlam atılması, bir nevi güçlü bir temel atılması anlamı taşımaktadır.

SEO analiz nedir?

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki SEO analiz yani arama motoru optimizasyon analizi, iki farklı amaç için kullanılır ve bu amaçlar doğrultusunda yapılacak seçimlerle beraber devam ettirilir. Bu adımlar, hata-sorun tespiti veya güçlendirme çalışmaları olarak ayrıştırılabilir.

SEO analizi kapsamında sitenin durumu ve nasıl bir noktaya ulaşması gerektiğinin kararı verilmektedir. Site içi düzenleme, sitenin mevcut değerleri, sahip olduğu backlink’leri, rakipleri karşısındaki durumu, anahtar kelime analizi, potansiyel kitle eğilimlerinin desteklenmesi ve internet dünyasında SEO çalışması yapılacak sitenin hangi şartlarda yer aldığı gibi pek çok adım göz önünde bulundurulur.

Bunlara ek olarak SEO analizlerinde, rakip analizi de büyük bir öneme sahiptir. SEO analizi gerçekleştirilecek sitenin aktivite göstereceği sektördeki tüm rakipler çok yönlü olarak ele alınır, bu rakiplerin SEO çalışmaları analiz edilir ve tüm arama motorlarında olacağı gibi Google’da ilk sayfada çıkılması için gerekli olan çalışmaların çetelesi hazırlanır.

Arama motorlarının web sitelerini değerlendirdiği yüzlerce etmen hedef olarak görülür ve bu hedeflerin tek tek yerine getirilmesi için çalışma planlaması hazırlanır.

SEO analiz neden önemlidir?

Daha önce de belirtildiği gibi SEO analiz büyük bir öneme sahiptir. Zira bu analiz sürecinde çıkartılacak yol haritası üzerinden çalışmalar başlatılır ve uzun süre boyunca alınacak tepkilere göre genel anlamda devam ettirilir.

Bu bağlamda SEO analizi, çok doğru bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Zira unutulmamalıdır ki analiz sürecinde kararı alınacak yanlış bir çalışmanın etkisi; zaman, maliyet ve itibar kaybı olarak geri dönüş sağlayacaktır. Yanlış yapılan arama motoru optimizasyonu analizi sonuçları mevcut siteyi, hiç çalışma yapılmamış bir siteden bile daha zor konuma sürükleyebilir.

Dolayısıyla uzun yıllar sürdürdüğü çalışmalar ve özgün analizlerle elde ettiği tecrübeye sahip SEO uzmanları tarafından, SEO analiz gerçekleştirilmelidir.

SEO analiz raporu, başarının cevap anahtarı niteliğindedir!

Daha önce de dile getirildiği gibi SEO analiz süreci, çalışmanın kendisi değil, SEO çalışması için yol haritası niteliğindedir. Bu bağlamda uzman görüşü ile birlikte SEO analiz raporu oluşturulması, web girişiminin istenildiği yere gelmesi ve uzun yıllar devam edecek başarısını elde etmesi için altın değerindedir.

Rakip analiz sonuçlarından anahtar kelime belirlenmesi kadar birçok farklı madde, SEO analiz raporu kapsamında müşterilere sunulur ve ortak bir karar neticesinde arama motoru optimizasyon çalışması başlatılmış olur.

Unutulmamalıdır ki çoğu zaman yapılan çalışmalardan daha çok ne yapıldığının bilinmesi ve amacının açık olması daha önemlidir ve başarının net gerekliliklerini ortaya koymaktadır.

SEO analizi hangi adımlardan oluşur?

SEO analiz, iç ve dışta gerçekleştirilecek birçok farklı adımdan meydana gelmektedir. Bu adımlar daha önce de belirtildiği gibi hata belirleme ve giderimi adına olmakla beraber, geliştirme için de sürdürülebilir. Kısaca SEO analiz adımlarından bazıları şunlardır:

 • Site link düzeni çalışması
 • İçerik giriş standartları oluşturulması ve düzenlenmesi
 • Kategorizasyon standartları oluşturulması-düzenlenmesi
 • Alt yapı düzenlemeleri
 • Doğru site haritası oluşturulması ve düzenlenmesi
 • Sosyal medya varlığı oluşturulması veya iyileştirilmesi
 • “Backlink” analizi ve anahtar kelime araştırması-belirlenmesi
 • SEO analiz sonuçlandırma sürecindeki site
 • En yakın rakip

SEO analiz ile hangi kazanımlar elde edilir?

En iyi SEO analiz işlemi, kalıcı başarı anlamına gelir!

Uzun vadede devam edecek kalıcı bir başarı için SEO analiz işlemi yapılması, büyük önem taşımaktadır. Tüm SEO çalışmalarının yol haritasını oluşturacak bu çalışma, arama motorlarının siteye vereceği kalıcı önemi oluşturacaktır.

SEO analiz hizmeti ile güven inşaası başlamış olur!

Doğru bir SEO analiz sonucu neticesinde ortaya koyulan çalışmalar, sitenin güvenilirliğini hem kullanıcı hem de arama motorlarının gözünde artırmış olacaktır.

Kurumsal kimlik ve marka bilinci, kendini başarılı SEO analiz ile gösterir!

Kurumsal kimlik ve marka algısı oluşumu süreçleri, SEO analiz kapsamında karar verilen bir detaydır. Bu nedenle SEO analiz çalışmalarının sonucu olarak itibar yönetimi ve marka bilinirliği, kendini dolaylı olarak gösterebilir.

Doğru olmayan SEO analiz raporlaması, yanlış adrese ulaştırır!

Üstüne basarak belirtildiği üzere SEO analiz işlemi, başarıya giden sürecin yol haritası anlamına gelir. Bu bağlamda uzman kişiler tarafından çok detaylı bir site analiz işlemi yapılmalıdır. Aksi takdirde kazanım bir yana dursun, büyük zararlar dahi kendini gösterebilir.

Uzman dokunuşuyla oluşturulan SEO analiz, kurumsal kimlik başarısı anlamına gelir!

SEO danışmanlığı öncesinde gerçekleştirilen SEO analiz, doğru bir şekilde yapıldığı ve buna uygun çalışmalar üstlenildiği takdirde, arama motorları tarafından saygınlık elde edilebilir.

Hem gelirler hem de satışlarda ciddi artış yaşanır!

Başarılı bir SEO analiz çetelesi ile çıkılan arama motoru optimizasyonu yolunda, daha ilk andan itibaren ziyaretçi ve potansiyel müşteri kazanımı gözlemlenir. Dolayısıyla hem satışlarda hem de reklam gelirlerinde gözle görülür bir biçimde artan grafik ile karşılaşılır.

SEO analizi gerçekleştirilen hizmetler!

Kurumsal SEO

Kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti kapsamında, SEO analiz raporu da hazırlanmaktadır.

Kurumsal SEO

SEO Danışmanlığı

SEO danışanlığı hizmeti süreci öncesinde, SEO analiz çalışması tamamlanır ve yol haritası çıkarılmış olur.

SEO Danışmanlığı

SEO Uzmanı

SEO uzmanı, SEO analiz raporu oluşturabilen en doğru kişidir ve bu hizmet SEO uzmanları tarafından sağlanmaktadır.

SEO Uzmanı

SEO analiz işleminin doğru veya yanlış yapılmasının etkileri!

 • Doğru SEO analizi
 • Yanlış SEO analizi

Doğru SEO analiz hizmeti neler gerektirir?

Tecrübe

Söz konusu SEO olduğu vakit, tecrübe olmazsa olmazlar arasındadır. Unutulmamalıdır ki en doğru SEO analiz yeteneği, sadece tecrübeli kadroların ürünü olabilir.

Rakip analiz yeteneği

SEO çalışmalarında rakip analizi çok daha ayrı bir özen ve uzmanlık gerektirir. Bu bağlamda SEO analiz raporları, mutlak suretle iyi bir rakip analizine de dayandırılmalıdır.

Referans

Aslında temel olarak referans, tecrübe anlamına gelebilir. Ancak başarı ile sonuçlanan referansların olması ise tam anlamıyla uzman kişiler tarafından elde edilebilir. Bu bağlamda iyi bir SEO analiz işlemi için iyi referanslar, bir nevi başarının öngörüsü olarak değerlendirilebilir.

Güncellik

Başta Google olmak üzere tüm arama motorları, dinamik bir yapıdadır. Dolayısıyla geçmiş dönemde yapılan bir SEO çalışması adımı, günümüzde geçerliliğini korumuyor olabilir. Bu bağlamda SEO analiz raporlarının da güncel geçerliliklere dayandırılarak hazırlanması gerekmektedir.