• SEO Şefi
 • +90 422 323 74 47
 • info@seosefi.com
Penguin 4.0 güncelleme şüphesi

Penguin 4.0 güncelleme şüphesi

Penguin 4.0 güncelleme şüpheleri halen devam etmekte 10.01.2016 tarihinde gerçekleştiği düşündüğümüz güncelleme halen netlik kazanmış durumda değil. Günlerdir tahminlerimizi sunduğumuz algoritmanın yayınlanması ile birlikte seo gündeminin çok değişeceğini düşünmekteyim.

 Penguin 4.0 güncelleme ile neler değişecek

Güncelemenin etkileri zaman aralıkları ile netleşmiş olacak. Şüpheli Penguin 4 devam ediyor ve henüz bitmiş değil. Algoroo grafiklerinden güncelleme analizlerini inceleyebilirsiniz.

penguin 4

Penguin güncellemesi haksız rekabet ortamlarına son vereceğe benziyor. Sadece backlinkler üzerine yapılmış bir güncelleme değil, Youtube linklerinin ve sosyal medya linklerinin daha ön planda çıktığı gözlemlerim arasında yer almaktadır. Şuanda bir çok site hitlenmiş olarak görünebilir, bu durum yerlerinde sabit kalacağı anlamına gelmemektedir. Geçiş sürecinde değerlendirmelerin ve algoritmanın oturma süresi 15 gün civarı sürecektir. Asıl sıralar ilerleyen dönemlerde netlik kazanacağa benziyor. Penguin güncellemesi olarak tahmin edilen güncellemede aslında kalite güncellemesi izlenimleride bulunmakta, google kalite yönergelerini de güncelliyor olabilir.

Güncellemeden önce 5 haber yayınladık, link analizlerinin yapılması konusunda. Şuanda yapılacak en sağlıklı işlem zararlı backlink ve link analizleri yapmak olacaktır. Organik seo döneminin başladığının işaretçisi olan bu güncelleme ile içerik kalitesi döneminin başladığı söylemek mümkün.

Haksız rekabet ortamları ile gelişmiş sitelerden alınan ücretli bağlantı tipleri, site içerikleri örtüşmeyen sitelerden alınan link alımlarının değer kaybettiği görünmektedir. Doğal backlink yapısına sahip olan siteler daha ön planda çıkmaktadır.

Güncelleme sonrasında link, title, özellikle meta açıklama alanları hakkındaki değer, içerikle kıyaslanmış durumda görünüyor. Sosyal medya çalışmalarının ağırlıkta geçeceği ve doğal backlinkler, içerik uzmanlığı, üst düzey içerik sunumlarının yaşanacağı bir yıl bizleri bekliyor demek, artık mümkün.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.

Google ürünleri
Google ürünleri işletme çözümleri ...
Geri
CMO Chief Marketing Officer SEO ...
İleri
CMO Chief Marketing Officer
YORUM YAZIN
 1. Eren Bilek dedi ki:

  Türkiyede seo denen kelimenin karşısına ismini yazmak lazım büyük usta. Aylardır takip ediyorum, kalite, gerçekçilik anlık bilgi akışı her yönü ile övgüyü hakediyorsunuz.

 2. Gökhan dedi ki:

  Müslüm Bey,

  Alıştığımızın dışında harika bir metot izleyerek adeta günlük SEO haberleri veriyorsunuz. Bu bakımdan kendisine SEO’cu diyen ve yaşanan gelişmeleri 2-3 hafta sonra bildirenlerin aksine artık takip ettiğim tek kaynağın siz olduğunuzu söyleyebilirim.

  Son güncelleme ile birlikte sitenizin de sıralamalarda hak ettiği yere yavaş yavaş geldiğini görüyoruz. Umarım daha iyi noktalarda görürüz sizi.