• Kurumsal SEO Danışmanlığı
  • info@seosefi.com
  • 0422-3237447
Off-Page Seo

Off-Page Seo’nun Geleceği

Konumuzu Seo’nun geleceği başlığı ile açmamamızın bir nedeni var. On-page Seo arama motorları tarafından desteklenmektedir. off-page seo‘nun giderek önemini yitirmekte olduğu düşünülmesinden dolayı konumuzda off-page seo’ya ağırlık verdik. Off-page seo şu an için tamamen yok olacaktır demek yanlış olacaktır. Yeni çıkan rank brain ve iki ay içerisinde çıkacağını düşündüğümüz penguen 4.0 algoritmaları ile ağırlıklı olarak off-page seo çalışmaları hedef alınmış olsa da on-page site denetimleriniz de buna paralel artış gösterebilir.

Google anahtar kelime tekrarları ve backlink spamları ile başarı elde eden içerikleri ve kötü siteler için önlemlerini iyice sertleştiriyor.

Google uyumlu seo nasıl yapılır?

Bu konuda aslında Google ve dünyanın en iyi seo uzmanlarının hepsi aynı cümlede birleşiyor;

“Anahtar kelimelerden önce insanları düşünün.”

Evet yapılan en büyük yanlış bu. Bir backlink paketi alıp sonun da sitenizin hit kaybettiğini görüyorsanız eğer, kolaycı ve amatör bir yaklaşım içindesiniz demektir. Seo uzmanlarının yaptığı en büyük yanlış, Google bir algoritma ürettiği zaman ona karşı teknikler üretmeye çalışmalarıdır. Bu çalışmaların başarısız olduğunu söylemiyorum. Fakat şöyle bir değerlendirecek olursak, çok iyi organik search alan bir internet siteniz varsa ve google algoritmalarına karşı çözümler üretirseniz, her güncellemede uykularınız kaçabilir.

İster kolay yolları tercih edin, isterse içerik araştırmaları için günlerinizi harcayın, emek emektir ve bu emeklerinizin boşa gitmemesi için seo çalışmalarınızı google’ın istediği gibi yapıp, içerikleri nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi düşünmelisiniz.

Backlink nasıl çalışılmalı ?

İçeriğiniz doğru girildiği ve on-page seo işlemleriniz %100 olmasa bile iyi bir düzeyde olduktan sonra, içeriğinizin tanıtımını yapmanız en doğal hakkınız. Böyle bir durumda içeriklerinizi para ile ya da ücretsiz yayınlamanız google’ın gözünde değer kaybetmenize yol açmaz. Bunun da çeşitli aşamaları var. Eğer bir gün içerisinde 10 backlink sahibi iken 1000 backlink elde edip 2 ay boyunca da içerik girmez ve backlinklerinizde bir artış olmazsa, bu durumda google spam yaptığınızı anlar. İçeriğiniz kalitesiz ve her gün backlink arttırımı yapıyorsanız, bu işlem spam işlemidir.

Bildiğimiz spam işlemleri bu şekilde olmasına rağmen, artık spam işlemleri için uygulanan ceza şartları daha ağır olacak.

Site Dışı Seo’nun Geleceği

Google rankbrain sisteminin yeni penguen güncelleştirmesi öncesi devreye sokması aklımızda çeşitli soru işaretlerine yol açıyor. Muhtemelen eşsiz bir içerik girdiniz ve bunu binlerce insan sosyal medya ve forumlarda paylaştı. Sosyal medya sistemlerinden bu paylaşılan içeriğin organik paylaşım ve beğeni analizlerini çıkartabilecek bir sistem kullanılıyorsa, siteniz ani bir backlink artışından etkilenmeyip aksine yükselişe dahi geçebilir. Ama standart ya da kötü bir içerik ile ani paylaşım ve backlink yükselişlerinede olumsuz tepkiler olacaktır.

Google algoritmalarını her gün geliştiriyor ve daha iyi bir intenet için geliştirmek zorunda. Buradan çıkartacağımız sonuç şu:

İçerik kalitesine daha fazla önem verilecek, on-page seo’nun önemi artacak ve seo uzmanları olarak şirketlerle daha fazla iletişim içerisinde olup, internet üzerinden link satan değil, ürün ve içerik tanıtan pazarlamacılar gibi davranmak zorunda kalacak. Backlink gerektiğinde ise bu iş abartılmadan doğru şekilde, google sonuçları takip edilerek minimum düzeyde yapılacak.

Konu backlinklerin değer kaybetmesi ama Off-page seo değerini kaybetmiyor, aslında spamların azalması, sosyal medyanın önemi ve bu analizleri daha iyi yapan algoritmalar ile site dışı seo’nun şu an önemi artıyor. Spam oluşturmayan kalıcı ve değerli bazı sitelerden backlink alımlarında sakınca görmüyoruz. Tamamen backlink paketlerine yüklenmemeli ve içerikte girmelisiniz. Aldığınız backlinkler en iyi sitelerden bile olsa site içeriğinizde bir hareket yoksa spam işlemine tabi olacağını unutmayın. Her şey belirli bir prosedür ve denge içerisin de olmak zorunda.

Seo Şefi

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı. Google top contributor

Google Penguen 4.0
Google Penguen 4.0 Yolda ...
Geri
Spam Backlinkler Nasıl Temizlenir ? ...
İleri
YORUM YAZIN
  1. hikmet dedi ki:

    Seo sefi son zamanların en iyi seo uzmanları diyebiliriz sizler için. Tüm yazılarınızı pür dikkat okudum. Tebrik ediyorum siz bu işi çok iyi biliyorsunuz.