• SEO'yu Sevdiriyoruz
  • +90 422 323 74 47
  • info@seosefi.com
Noydir Noodp Nedir? Nasıl Kullanılır?

Noydir Noodp Nedir? Nasıl Kullanılır?

Noydir ve Noodp, meta etiketi olup Yahoo, Google ve MSN arama motoru botlarına bazı sınırlamalar getirmek adına kullanılır. Noydir meta etiketi Yahoo, Noodp meta etiketi Google örümcekleriyle ilişkilendirilmektedir.

Noodp ayrıca DMOZ ile ilişkilidir ancak DMOZ sistemi kaldırıldığından dolayı bu meta etiketinin artık DMOZ ile herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır.

Noydir Meta Etiketi Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Noydir meta etiketi

Noydir meta etiketi Yahoo dizininde yer alan indexleri kontrol etmek adına kullanılır. Yahoo örümcekleri bir web siteyi indekslerken makale içerisinde yer alan belirli bir kısmı meta açıklama olarak çekmektedir. Ayrıca başlıkları da yapılan aramalara göre düzenleyebilir. İlgili durum manüel olarak girilmiş olan başlık ve meta açıklamaların geçersiz olmasına neden olmaktadır.

Bu tip bir durumla karşılaşmamak için “Noydir” meta etiketi kullanılır. Noydir meta etiketi sayesinde, Yahoo serp sonuçlarında yer alan makaleyle ilişkilendirilmiş rich snippet özelliklerinin kontrolü web site sahibinde olur. Yani Noydir meta etiketi sayesinde, örümceklerin kafasına göre başlık ve meta açıklama çekmesi önlenir.

Web site sahibinin girmiş olduğu başlıkların ve meta açıklamaların serp sonuçlarında yer alması sağlanır. Yahoo’dan gelen yüksek bir trafiğiniz varsa ve serp sonuçlarının hakimiyetinin sizde olmasını istiyorsanız

Noydir meta etiketini aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz.

<meta name = "robots" content = "noydir" />

Noodp Meta Etiketi Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Noodp meta etiketi

Noodp meta etiketinin işlevleri Noydir meta etiketiyle aynıdır. Farklı olan tek şey Noodp meta etiketinin Google örümcekleri için kullanılıyor olmasıdır. DMOZ örümcekleri tarafından makaleler indekslenince, çekilen başlık ve meta açıklamalar birebir olacak şekilde Google örümcekleri tarafından alınarak serp sonuçlarında listelenir.

DMOZ örümcekleri manüel olarak girilen başlık ve meta açıklamalara bağlı kalmadan, uygun metinsel verileri rich snippet olarak alabilir. Bu durum da web site sahibinin rich snippet üzerindeki kontrolünü kaybetmesine neden olur. “Noodp” meta etiketi kullanılarak arama motoru örümceklerinin manüel olarak girilen başlık ve meta açıklamaları alarak indeksleme yapması sağlanmaktadır.

DMOZ sistemi kapandığı için artık Google Noodp meta etiketinin işlevselliğini ortadan kaldırdığını açıkladı. Buna rağmen bu meta etiketi kullanmak isterseniz aşağıdaki şekilde kullanmanız mümkündür.

<meta name="robots" content="noodp " />

Noydir Noodp Uygun Uygulama Şekilleri

Noydir ve Noodp meta etiketlerinin ayrı bir şekilde kullanılması mümkün olduğu gibi birlikte de kullanılmaları mümkündür. Yazılım uzmanları her ikisinin ortak bir şekilde kullanılmasının daha uygun olduğunu belirtmektedir.

<meta name=”robots” content=”noydir,noodp” />

Tabi ki ilgili meta etiketleri ayrı bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrı bir şekilde kullanmak için web sitenizin header kısmına aşağıdaki kodları eklemeniz yeterli olacaktır.

<meta name=”robots” content=”noydir” />
<meta name=”robots” content=”noodp” />

Bu meta etiketlerin belirli arama motorlarına göre düzenlenmesi de mümkündür. Eğer arama motorlarına özel olarak bu meta etiketleri girmek istiyorsanız aşağıdaki örnek kodlama size kılavuzluk edecektir.

<meta name=”googlebot” content=”noodp” />
<meta name=”slurp” content=”noydir” />

Bilgi 1: Web sitenizde birden fazla arama motoru örümcekleri için girilmiş olan meta etiket varsa bu durum HTML oranının artmasına neden olacaktır. Bu tip durumlarda aynı Noydir ve Noodp sisteminde olduğu gibi meta etiketlerin ortak kullanılması mümkündür. Aşağıdaki örnek kodlama durumu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

<meta name="robots" content="noindex, nofollow" />

Bilgi 2: Meta etiketleri bazı durumlarda çakışabilir. Örneğin index ve noindex etiketleri aynı anda kullanılabilir. Bu durumla karşılaşılması halinde ilk olarak hangi meta etiket girildiyse örümcekler o etikete göre hareket edecektir.

Durumu örnekle açıklamamız gerekirse;

<meta name="robots" content="noindex" />
<meta name="robots" content="index" />

Noindex meta etiketi index meta etiketinden önce girildiği için örümcekler ilgili web sayfayı indexlemeyecektir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için meta etiketlerin çakışmamasına özen göstermelisiniz.

Bilgi 3: Meta etiketinde yer alan Robots etiketi tüm arama motorlarına sınırlama getirmek için kullanılır.

Bu kısma belirli arama motorlarına has olan bilgileri girerek sadece bazı arama motorlarına sınırlama getirmeniz de mümkündür. Robots kısmı için aşağıda yer alan arama motorlarına has açıklamaları kullanabilirsiniz.

  • Google: GOOGLEBOT
  • Yahoo: SLURP
  • MSN: MSNBOT
  • ASK: TEOMA

Bu durumu örnek bir kodlamayla açıklamak daha doğru olacaktır. Örneğin sadece Google arama motoru örümceklerine sayfanın indexlenmesini kapatalım. Bunun için aşağıda yer alan meta etiketini kullanabilirsiniz.

Bu uygulamayı diğer arama motorları için çeşitlendirmek de mümkündür.

<meta name="Googlebot" content="noindex" />

Bilgi 4: Arama motoru örümceklerini eğer robots.txt tarafından engellerseniz web sitenizde yer alan hiçbir meta etiket örümcekler tarafından okunmaz. Bunun tam tersi olarak meta etiketlerle sınırlama getirirseniz örümcekler meta etiketleri okur ve buna göre davranır. Bu durumdan dolayı robots.txt yerine meta etiketleri kullanarak sınırlama getirilmesi daha uygun olacaktır.

Meta etiketler sayesinde web sitenizde yer alan sınırlı sayıdaki makaleye müdahale edebileceğiniz gibi aynı robots.txt sisteminde olduğu gibi makalelerin tamamına da müdahale etmeniz mümkündür.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.

işletmeler için seo ipuçları
Küçük İşletmeler İçin SEO Kontrol Listesi: Sıralama İyileştirmenin 10 Yolu ...
Geri
Noarchive Nedir? Neden ve Nasıl Kullanılır? ...
İleri
Noarchive nedir nasıl kullanılmalıdır
YORUM YAZIN