• SEO'yu Sevdiriyoruz
  • +90 422 323 74 47
  • info@seosefi.com
Noarchive Nedir? Neden ve Nasıl Kullanılır?

Noarchive Nedir? Neden ve Nasıl Kullanılır?

Arama motorları, bir web sayfasını taradığı zaman ilgili içerikleri önbelleğe alır. Google, Bing ve Yandex gibi bilinen arama motorlarının tamamı taradıkları içerikleri ön belleğe alır. Eğer arama motorlarının içeriklerinizi önbelleğe almasını engellemek istiyorsanız bunun için “Noarchive” meta etiketini kullanabilirsiniz.

Dünya devi olarak görülen Google, taramış olduğu içeriklerin tamamının anlık görüntüsünü alır ve arşivler. Önbelleğe almanın amacı sunucuya ulaşılamadığı zaman ilgili web sayfasının son halinin kullanıcılara sunulabilmesidir. Önbelleğe alınan sayfanın üst kısmında önbelleğe alma işleminin ne zaman gerçekleştiğine dair tarih yer alır. Bu tarih sayesinde önbelleğin yeni ya da eski olduğuna bakılarak bilgilerin tazeliği teyit edilir.

Dünya genelindeki arama motorlarının neredeyse tamamı önbelleğe alma işlemini yapar. Tabi ki bu önbelleğe alma işlemini engellemek mümkündür. Arama motorlarının içeriklerinizi önbelleğe almasını engellemek istiyorsanız bunun için Noarchive meta etiketini kullanmanız yeterli olacaktır. İlgili meta etiketin kullanımı şu şekildedir.

Tüm arama motorlarına arşivlemeyi engellemek için;

<meta name=”robots” content=”noarchive”>

Google botlarına arşivlemeyi önlemek için;

<meta name=”googlebot” content=”noarchive”>

Noarchive Ne Zaman ve Neden Kullanılır?

  • Arama motoru dizininde site içeriklerinin sonsuza dek kalmaması için.
  • E-ticaret sitelerinde ürün fiyatlarının zaman içerisinde değişmesinden dolayı.
  • Ücretli üyeliğe sahip olan web siteler için.

Yukarıda yer alan nedenlerden dolayı kimi zaman içeriklerin bir kısmının ya da web sitede yer alan içeriklerin tamamının önbelleğe alınması istenmeyebilir. Sizin de bu tarz çalışmalarınız varsa önbellekleme işlemini “Noarchive” meta etiketi sayesinde engelleyebilirsiniz.

Noarchive Ceza Almaya Neden Olur mu?

Noarchive ceza almaya neden olur mu?

Noarchive meta etiketinin kullanılması, herhangi bir cezanın alınmasına neden olmaz. Bu meta etiket sadece önbelleğe alınmış bağlantısının kalkmasını sağlar. Yani arama motoru örümcekleri ilgili içerikleri ve rich snippet özelliklerini tarayarak indekslemeye devam eder. Eğer ceza alırım korkusunuz varsa hiç çekinmeden Noarchive meta etiketini kullanabilirsiniz.

Webmasterlar arasında Noarchive kullanımının sakıncalı olduğuna dair şehir efsaneleri vardır. Efsanelere göre eğer bir web site Noarchive etiketini kullanıyorsa kendisini gizlemeye çalışıyordur yönünde yanlış bir kanı vardır. Eğer bu meta etiketin bir zararı olsaydı arama motorlarının özelliklerinden çıkarılırdı.

İçeriklerin Önbelleğe Alınmasının Faydaları Nedir?

  • Sunucu sorunlarından dolayı web site kapalı olsa dahi kullanıcılar ilgili sayfaya ulaşabilir.
  • Önbellekleme işleminde sadece metinsel kısım görüntülenerek sayfa açılış hızının artmasını sağlanır.

Sayfaların Önbelleğe Alınmış Haline Nasıl Bakılır?

Sayfaların önbelleğine nasıl bakılır

Sayfaların ön belleğe alınmış haline iki farklı şekilde bakılabilir. Bunlardan birisi Google arama sonuçlarında yer alan önbellek butonudur. İlgili web sitenin indeksinin yanında yer alan ok işaretine basınca önbellek ve benzer butonları açılır. Benzer butonuna tıklayınca ilgili içeriğin önbelleğe alınmış haline görülür.

Arama dizinini kullanmadan da bir içeriğin önbelleğe alınmış haline bakmak mümkündür. Aşağıda yer alan kodu ilgili içerik URL’sine göre düzenleyerek içeriklerin önbelleğe alınmış haline bakabilirsiniz.

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache: https://www.seosefi.com/

Özel bir durum söz konusu değilse web sitelerinizde Noarchive meta etiketini kullanmamanızı tavsiye ederiz. Bu sistem sayesinde web sitenize ulaşabilirlik daimi olacaktır.

Hakkında

SEO Şefi

SEO Şefi - Kurumsal ve Bireysel SEO ve SEM Ajansı

Noydir ve Noodp Nedir
Noydir Noodp Nedir? Nasıl Kullanılır? ...
Geri
2018 Yılının En Popüler 18 SEO Tekniği ...
İleri
popüler seo teknikleri
YORUM YAZIN