• SEO Şefi
  • Seo Danışmanlığı
  • Optimizasyon Çözümleri
Mobil Sitelerde Sıkça Yapılan Seo Hataları

Mobil Sitelerde Sıkça Yapılan Seo Hataları

Mobil Sitelerde Sıkça Yapılan Seo Hataları

Mobil sitelerine olan ilgi ve yoğunluk Google algoritmalarının güncellenmesiyle birlikte çok önemli bir yere sahip olmuştur.

Google önergelerine uyumsuz olan hatalar mobil sitelerde meydana gelebilmektedir. Mobil hatalarla oluşan ve site yapısıyla ortaya çıkan Seo gerekliliklerini de olumsuz yönde etkileyen kriterler bulunmaktadır.

Ortaya çıkan olumsuz kriterler hakkında Google Developers’e bilgi verilmiştir. Google tarafından ziyaretçilere uygun siteler oluşturulması istenmektedir. Ancak bu sitelerin oluşturulabilmesi için web sitesinin mobil yapılandırmaya uygun olması da çok önemli bir yere sahiptir.

Mobil Sitelerde Gerçekleştirilen Seo Hataları Nelerdir?

Mobil sitelerde en çok karşılaşılan seo hataları aşağıda listelenmiştir.

  • Engellenen JavaScript, CSS ve resim dosyaları (tarama engeli (robots.txt – .htaccess))
  • Oynatılamayan içerikler (Flash Player, Flash Görseller, Düzgün yapılandırılmamış gif görseller ve mobil kullanıcılara engellenmiş videolar)
  • Hatalı yönlendirmeler (Mobil için oluşturulmamış sayfalar, bu sayfalara verilen bağlantılar)
  • Mobil cihazlar için oluşturulan 404 sayfası
  • Uygulama indirme ya da reklamlarda zorunlu tıklamaya sebep oluşturan reklamlar
  • Birbiriyle alakası olmayan çapraz bağlantılar (Tıklandığında başlıkla ilişkisiz sayfa)
  • Mobil sayfaların çok yavaş olması

Engellenen Javascript, Css Ve Resim Dosyaları

Mobil sitelerde sıkça yapılan seo hatalarından biri de Engellenen JavaScript, CSS ve resim dosyalarıdır. Bu durumda başlık tüm içeriği aktarabilmektedir. Ancak mobil sitelerde kullanıcılar web sitesinin hızlı bir şekilde açılmasını istemektedir.

Bu durumda mobil sitelerde dosyalar açılırken kullanıcılara engelleme sorunu ortaya çıkmaktadır. Engellenmiş olan bu görsel dosyalar kişilerin hem akıllarını karıştırmakta hem de Google dizininde ekleme sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Ortaya çıkan engelleme sorunu neticesinde kullanıcılar kötü bir deneyim geçirmektedir. Oluşan bu olumsuzluklar kullanıcılar tarafından olumsuz bir şekilde karşılanmaktadır.

Oynatılamayan İçerikler

Mobil sitelerde gerçekleşen seo hatalarından biri de oynatılamayan içeriklerdir. Web sitesine giriş yapan ziyaretçiler için oynatılamayan içerikler hoş karşılanmamaktadır.

Flash’dan yaratılan web siteleri, flash görseller ve ziyaretçilere kapatılmış olan resim dosyaları kullanıcılar tarafından olumuz bir tepkimeye neden olmaktadır.

Flash içerik görselleri görüntüleyebilmek için HTLM5’e çevrilerek kullanıcıların hizmetine sunulması mümkündür. Bu uygulama neticesinde engellemeler ziyaretçilere açık bir hale gelecektir.

Hatalı Yönlendirmeler

Google ve kullanıcıların yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri de hatalı yönlendirmelerdir.   Mobil sayfası bulunmayan veya mobil temalar sayfalara verilip masaüstü görünüme dönülmesi siteler içi hoş karşılaşılmayan bir durumdur.

Bu durum mobil sitelerde gerçekleştirilen en büyük site hataları olarak tanımlanmaktadır. Hatalı yönlendirme sorununu ortadan kaldırabilmek için kullanıcı deneyimi ile arama motoru kalitesi arttırılmalıdır.

Ardından tüm sayfalara özel sayfa oluşturulmalı ve hatalı, eksik sayfaların olmaması gerekmektedir.  Bu tarz hatalara sahip olan sayfaları görebilmek için arama/URL hataları sekmesinin hatalı yönlendirmeler adıyla Google WebMaster Tools içerisinde göründüğü bilinmektedir.

Mobil Cihazlar İçin Oluşturulan 404 Sayfası

Mobil sitelerin Seo hataları içerisinde sıkça karşılaşılan problemlerden birisi de Mobil cihazlar için oluşturulan 404 sayfası hatasıdır. Mobil sitelerin uyumlu 404 sayfası olmaması nedeniyle böyle bir hatayla karşı karşıya kalınmaktadır.

Ayrıca masaüstü görünüme sahip 404 sayfasının olmaması böyle bir hatanın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum mobil site ziyaretçilerine kötü bir deneyim yaşatmaktadır.

Bu sorunun aşılabilmesi için Google tarafından düzenlenmesi gereken bir içerik gerekmektedir. Mobil cihazlar için oluşturulan 404 sayfası hatasını tespit edebilmek için mobil üzerinden giriş yaparak rastgele bir URL araması gerçekleştirerek kontrol edebilmeniz mümkündür.

Uygulama İndirme Ya Da Reklamlarda Zorunlu Tıklamaya Sebep Oluşturan Reklamlar

Mobil sitelerin önemli seo hatalarından biri de uygulama indirme ya da reklamlarda zorunlu tıklamaya sebep oluşturan reklamlardır. Mobil sitelerin kullanılmasını engelleyen bu uygulama neticesinde kullanıcı tarafından olumsu bir deneyim ortaya çıkmaktadır.

Kullanıcı  ve arama motoru istediği hedeflere erişemediği zaman sayfadan çıkış oranı bir hayli hızlı olmaktadır. Bu durum ise siteni geneline zarar vermektedir. Hem siteye hem de kullanıcılara zarar veren bu uygulama yerine içeriklerin doğru bir şekilde gösterilmesi çok önemlidir.

Birbiriyle Alakası Olmayan Çapraz Bağlantılar

Birbiriyle alakalı olmayan çapraz bağlantılar nedeniyle kullanıcılar tarafından olumsuz bir etki oluşturulmaktadır.

Mobil sitelerin önemli seo hatalarından biri olan Birbiriyle alakası olmayan çapraz bağlantılar neticesinde birbirinden alakası bağlantılar kurulması söz konusudur.

Mobil Sayfaların Çok Yavaş Olması

Hem ziyaretçilerin hem de arama motorlarının en çok sorun yaşadığı problemlerden biri de mobil sayfaların çok yavaş olması sorunudur. Mobil sitelerin yavaş olması kullanıcılar için büyük bir olumsuzluk yaratmaktadır.

Ziyaretçiler sitelerin hızlı bir şekilde açılmasını istemektedir. Sayfa hızları yüksek olması halinde hem Google hem de kullanıcılar olumlu bir görüş ortaya koymaktadır. Site hızının yüksek olması ziyaretçiler için faydalı bir site olduğunun göstergesidir.

Hızlı web sayfalarının arama sonuçlarına olan etkisi de bir hayli yüksektir. Bu nedenle sayfaların hızlı olmaması halinde sayfaların hızlandırılması ziyaretçiler açısından büyük öneme sahiptir.

Aksi halde kullanıcılar sayfadan hızlı bir çıkış sağlayacak ve site ile kullanıcı için kötü bir durum ortaya çıkacaktır.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.

Link Research Tools İle İşlemlerimi Nasıl 4 Kat Hızlandırdım
Link Research Tools İle İşlemlerimi Nasıl 4 Kat Hızlandırdım ...
Geri
Google Sıralamalarında Değer Kaybetme Nedenleri ...
İleri
siralamalar
YORUM YAZIN