Mobil SEO dönemi giderek önem kazanıyor

Mobil SEO dönemi giderek önem kazanıyor. 2017 yılında mobil SEO çalışmalarını daha aktif olarak göreceğimizi şimdiden söylemek mümkün.

Son yıllarda bilgisayarlar yerini akıllı telefonlara bırakmaya başladı ve akıllı telefon kitlesi giderek büyüyor. Fiyat olarak karşılaştırmak isterseniz neredeyse bir telefon ile bilgisayarın aynı fiyatlarda olduğu görebilirsiniz. Buda demek oluyor ki artık gelişen teknoloji ile bilgisayar üzerinden yapılan işlemler telefon üzerinden de yapılabiliyor. Bu sayede insanlar bilgisayarlarını açmak için uğraşmadan direkt telefonları üzerinden aramalar yapıyorlar. Bilindiği gibi Google üzerinde birçok algoritma olduğu için bilgisayar ve mobil cihazlardan yapılan aynı kelime sorguları için sıralamalar farklı oluyor. Bunun birinci nedeni mobil uyumlu web siteleri olsa da daha birçok etken bulunuyor. Biz bu etkenleri Mobil SEO başlığı altında inceleyeceğiz.

Mobil SEO Özellikleri

  1. Duyarlı Web Tasarım: Mobil uyumlu bir web sitesi anlamına geliyor ve iki bölüme ayrılıyor. Birinci seçenek ayrı bir mobil tasarım iken ikinci seçenek ise responsive tasarımdır. Yalnız dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta birinci seçenekte bulunan mobil tasarım için URL yapısının bozulmamasıdır.
  2. Dinamik Sunum: Güncellenebilir içerik ve yayımları sunmalısınız.
  3. Aynı URL’ler: Sitenize giren bir ziyaretçinin masaüstü cihaz kullanarak giriş yaptığında bağlanılan URL ile mobil cihaz kullanan bir kişinin bağlandığı URL aynı olmalıdır. Yani kısaca m.example.com şeklinde bir alt alan adı kullanmak yerine URL yapısını bozmadan example.com üzerinden mobil uyumluluk sağlamak daha faydalı olacaktır.

Mobil SEO kavramı sadece cep telefonları için değil ekran boyutu düşük olan tüm cihazlar için geçerlidir. Örnek vermek gerekirse Mobil SEO tablet cihazlara da etki etmektedir.

Mobil tasarım oluştururken dikkat etmeniz gerekenler

  • Aşırı reklam kullanımından kaçının ve ziyaretçilere bir reklamı içerik şeklinde göstermeyin.
  • Kesinlikle yönlendirme reklam, popup reklam ve splash reklam türlerini kullanmayın. Bunlar reklam firmalarının ziyaretçilerinizi çalmak için yaptığı oyunlardır.
  • Nesneleri dokunulabilir şekilde ayarlayın. Mobil kullanım genel olarak ortalama 5″ ekranlı cihazlardan yapıldığı için ekran normal bir siteye göre çok küçük kalacaktır. Bunun için oluşturduğunuz nesneleri birbirine yapıştırmadan ve gerekli olduğu kadar büyüterek siteye konumlandırın. Bu şekilde kullanım kolaylığını arttıracak ve ziyaretçilerin memnuniyetini kazanacaksınız.
  • Sitenizin boyutunu olduğunda düşürmeye ve hızınızı maksimum hıza ulaşacak şekilde optimize edin. Mobil aramalar sadece wi-fi kullanılarak değil şebeke kullanılarak da yapılmaktadır. Bu yüzden ziyaretçiler hızlı açılan siteleri ve az internet harcayan siteleri tercih ederler.

Sitenizi hızlandırmak ve sayfa boyutunu düşürmek için daha önce paylaşmış olduğumuz Site Hızlandırma Teknikleri isimli yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca mobil ziyaretçiler için daha hızlı bir ağ hazırlamak istiyorsanız mutlaka AMP Kurulum Rehberini okuyun ve uygulayın.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti Organik Seo Uzmanı , Adwords Danışmanı.

Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanımı
Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanımı ...
Geri
Yeni Nesil SEO Çalışmaları Nasıl Olmalı? ...
İleri
Yeni Nesil SEO Çalışmaları Nasıl Olmalı?
YORUM YAZIN