• Kurumsal SEO Danışmanlığı
  • info@seosefi.com
  • 0422-3237447
Link Building Yöntemleri Nelerdir

Link Building Yöntemleri Nelerdir?

Link Building Yöntemleri Nelerdir?

Link building sitemizin üst sıralarda görünmesi için en önemli faktörlerden biridir. Bunu yapabilmek için önce SEO çalışmalarımız için bir proje tasarlamamız iyi olur. Hatta bu, link buildingimizi iyi bir şekilde yapabilmek için en önemli unsur sayılabilir.

Öncelikle kısa ve uzun vadeli hedeflerimizi net olarak planlamalı, sonra bu planı uygulayabilmek için elimizdekileri değerlendirmeli ve uygulamak için gideceğimiz yolu analiz etmeliyiz. Link building planlamasını 3 adımda yapacağız.

Kampanyayı Planlamak

Planlama yapmak için yapacağımız ilk işlem web sitemizin hangi sayfası için bu işlemi yapacağımızı belirlemeliyiz. Sonrasında hedeflediğimiz anahtar kelimeleri tespit etmeliyiz. Unutmayın planlama kısmının en önemli bölümü hedeflerimizi net olarak belirlememizdir.

Hedefimiz olmazsa ve gelişi güzel link building yaparsak Google bunu fark edecektir ve sonu sitemiz için felaket olacaktır. Hedeflerimizi tespit ederken, hedeflerimizi yüzeysel olarak değil net bir şekilde belirlemeliyiz. Burada 10 tane link alacağım şeklinde bir hedef uygun değildir. Uygun hedef, sitemizin verilerine göre belirlenmelidir.

Sitenin verilerini de SEO araçları kullanarak edinebiliriz. Örneğin voleybol kelimesinde 4. sayfada yer almak istiyorum. Voleybol kelimesini aratıp çıkan bütün siteleri, SEO araçları ile aratıyorum.

En düşük ve en yüksek değerlere sahip 2 sitenin ortalamasını alıyorum. Buna göre alacağım kaç domainden kaç link alacağıma karar veriyorum ve Google’ın gazabına uğramamak için alabileceğim linkten fazlasını almıyorum. Artık bir sonraki adıma geçebiliriz.

Planı Uygulamak Ve Yönetmek

Planı tasarladığımıza göre artık uygulama kısmına geçebiliriz:

-Öncelikle paylaşabilir ve linklenebilir içeriğimizi kullanıcılarımıza hızla ulaştırmamız gerek. Bu süreç için sosyal medyayı sonuna kadar kullanabilirsiniz. Gerekli paylaşımları yaptıktan sonra…

-Reklamımızı iyi yapıyoruz. Bloglarda, içerik paylaşım sitelerinde ve sözlüklerde adımıza başlıklar açıyoruz. Bildiğimiz gibi Türkiye’de sözlük kültürü çok fazla. Bunun için sözlüklerde adımızı unutturmazsak kısa sürede başarıya ulaşabiliriz.

E-mail marketing ile alacağımız e-mail adres listesi ile içeriklerimizi ve link planlamalarımızı duyuruyoruz. Özellikle e-mailler çok fazla geri dönüş vaad eder.

– Hedef kitlemize uygun blog yazarlarına ulaşım içeriklerimizi sayfalarında paylaşıyoruz. Tabi kaliteli içerikler yayınlıyoruz ve zaman adımızdan sıkça söz ettirmeye başlıyoruz. Bize uygun blog bulabilmek için anahtar kelimemizi Google’da aratıyoruz ve ilk 100 sayfadan çıkan çıkan sonuçlarda sitemizin seviyesine uygun bir blog seçiyoruz.

– Hedef kitlemize uygun paylaşımlar yapıyoruz. Eğer doktorların bulunduğu bir ortamda barolarla ilgili bir paylaşım yaparsanız bu onları hiç etkilemeyeceği gibi, bizim de hedef kitlemizi ilgilendirmeyen konular hedef kitlemizi hiç etkilemeyecektir.

– Rakiplerimizin backlink sağladığı yerleri araştırarak oralarla içeriklerimizi paylaşabiliriz. Tabi ki içeriklerimiz düzgünse, kaliteden anlayacaklardır ve bizi seçeceklerdir.

– Metinsel içeriklerimiz haber değeri taşıyor ise basınla ya da daha kısa yoldan çeşitli ajanslarla paylaşabiliriz.

Planı Tamamlamak Ve Sonuçları Değerlendirmek

Link building planlamamızı belirlediğimiz süre sonunda bitirmiş olabiliriz fakat link building işlemimiz henüz bitmedi. Şimdi sonuçları değerlendirmeli ve hedeflerimize ulaşmış mıyız diye karşılaştırmalıyız.

Hangi içeriğimiz bize link kazandırmış, linke hangi kanaldan ulaşmışız vb.. Bu tarz veriler sonrasında başarılı olmak için hangi kanallara yönelmemiz konusunda bir fikir sahibi olabiliriz.

Peki, bizim için diğer her şeyden önemli olan Google’da sıra durumumuz ne olmuş? Üzerinde çalıştığımız anahtar kelimelerin hepsini teker teker kontrol ediyoruz ve hangisinde ne kadar yükseldiğimiz hakkında bir rapor oluşturuyoruz. Hatalarımızı tespit ediyoruz ve  bir daha bu hataları yapmamak için link building planlamamızı daha doğru yapıyoruz. Siz de Link Buildinglerinizi daha iyi planlamak için bu anlattıklarımızı yaparsanız, hızla yükselmeniz de büyük faydası olur.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı. Google top contributor

SEO Analiz Araçları Kullanmanın Faydaları
SEO Analiz Araçları Kullanmanın Faydaları ...
Geri
Google Adsense Nedir? ...
İleri
Google Adsense Nedir
YORUM YAZIN