SEO Şefi Pazt- Cumt 09:00-18:00
info@seosefi.com +90 422 3237447

Keyword Planner Anahtar Kelime Analizi

Keyword Planner Anahtar Kelime Analizi

Google Keyword Planner genellikle adwords reklam verenler için yardımcı bir kılavuz olarak hazırlanmış olsa da kelime analizi yapmanıza yardımcı olacak en iyi webmaster aracıdır. Rekabet oranı düşük anahtar kelimeleri tespit edebilirsiniz. Kullanmak için öncelikle adwords hesabınız olması gerekmektedir. Ücretsiz olarak hesap oluşturmak için Keyword Planner adresine girip sağ üst alandan gmail adresinizle kolayca yeni bir hesap açabilirsiniz.

Keyword Planner Kullanımı

Giriş yaptığınızda yeni anahtar kelimeler bulup rekabet oranlarını karşılaştırabileceğiniz İKİ farklı arayüz ile karşılaşırsınız. Yardımcı bu araçlar sizlere aranma hacmi, alternatif kelimeler, sektörünüzle bağlantılı kullanılacak kelime önerileri gibi çeşitli analizler sunmaktadır.

Yeni anahtar kelimeler arayın

Sektörünüzde yeni anahtar kelimeler bulmakta zorlanıyorsanız kullanmanız gereken özelliklerden bir tanesidir. İlgili site hedef kelimeniz veya sunduğunuz hizmeti yazarak sizinle alakalı aranma hacmi yüksek, rekabet oranı düşük kelimeleri sunmaktadır.
anahtar kelime analizi

Bilgileri doldururken hedefleri doğru seçmeniz gerekmektedir. Bölgesel istatistikler yer aldığı için konumu hizmet verdiğiniz ülke “Türkiye” arama yapılan dil ” Türkçe” olarak belirlemeniz hedef kitleye daha kolay erişmenize yardımcı olur. Açılış sayfası olarak hedef kelimenin yer aldığı site, kategori, içerik adresini yazdığınızda sitenizde taranarak size yardımcı olarak diğer alternatiflerde listelenmiş olur. Eğer tavsiye edilecek kelimeler arasında kullanmak istemedikleriniz veya sitenizde yer alan kelimeleri filtrelemek için aramanızı özelleştirin seçeneğinden kullanmak istemediğiniz kelimeleri çıkartabilirsiniz.
anahtar kelime

Yaptığımız arama sonunda içinde SEO kelimesi geçen birçok kelimeyi çıkarttı ancak bu kelimelere alternatif kelime öbekleri de ayrıca listelendi. Yani “SEO” kelimesi ile ilgili 77 alternatif kelime önerirken bunlar arasında en popüleri “Kurumsal SEO” olarak gözüküyor. Ancak rekabet oranında oldukça yüksek olduğu bir kelime, merak edenler için önerilen teklif kısmındaki fiyatlandırmayı açıklayacak olursak; “Reklam veren ve reklamların yayınlanacağı site, kelimelerde adwords reklam ile Google sıralamalarında yer alan site sayısı gibi etkenlere bağlı olarak hazırlanmış reklam maliyet oranlarıdır.

anahtar kelime

Daha detaylı öneriler için karşınıza çıkan kelimelere tıklayarak diğer alternatif anahtar kelimeleri, aylık ortalama aranma hacimleri, rekabet oranlarını görüntüleyebilirsiniz. Bu anahtar kelimeler arasından rekabet oranı düşük olanları seçerek sitenizde kategori, içerik oluşturup site trafiğini artıracak alternatif kelimeler bulmanıza yardımcı olur. Eğer bir reklam veren iseniz maliyet oranlarını düşürüp daha fazla kullanıcıya erişmek için yine bu aracı kullanabilir rekabet oranı düşük kelimeler üzerinden az bütçeyle daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.

Arama hacmi verileri ve trentleri

Bu alan mevcut anahtar kelimelerinizi analiz etmenize yardımcı olur. Hedefinizin hangi aylarda yaklaşık kaç kullanıcı tarafından arama motorları üzerinde kullanıldığınız göstermektedir. Ülke ve dil seçeneklerini kullanarak bölgesel hedeflemeler yapmanıza yardımcı olur.
anahtar kelime analizi

Örneğin “Tatil” kelimesini inceledik, ortalama aranma hacmi 90.000 ancak rekabet oranı yüksek yani normal bir sitenin bu kelime üzerinde ilk sayfaya gelmesi yaklaşık 6-12 aylık bir SEO çalışması istemektedir. Ayrıca rekabet oranın yüksek olması yapılacak çalışmanın düzenli olarak devam etmesi gerektiği anlamına gelir. Sektörel bir kelime olduğu için aylık oranları’da ciddi farklılıklar gösterir. En kısa yoldan ilk sırada yer almak istiyorsanız Adwords reklamlarını kullanmanız gerekmektedir. Önerilen teklifi aranma hacminin yanında görüntüleyebilirsiniz. Bunun anlamı alacağınız tıklama başına ödeme yapmanız gereken maliyettir. Yani günde 100 tıklama alıyorsanız ödemeniz gereken yaklaşık maliyet 114 TL olur. Ancak profesyonel bir SEO çalışması bu sıralamaları doğal yollardan elde etmenizi sağlayarak reklam maliyetlerinden kurtulmanıza yardımcı olacağını unutmayın.

About the author

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.

Cevap Yaz