• SEO Şefi
  • Seo Danışmanlığı
  • Optimizasyon Çözümleri
Google mobil yönlendirme cezaları

Google Trafik Satan Mobil Siteleri Cezalandırıyor

Google trafik satan mobil siteleri cezalandırmaya başladı. Google bir internet sitesine mobil girişlerde .htaccess benzeri farklı reklam sitelerine yönlendirilerek yapılan kazançlar için siteleri cezalandıracağını söylemişti. Özellikle gösterim ve tıklama başına ödeme yapan, reklam sitesi ağlarına zorla yönlendirmelere Çok ağır cezalar gelmiş bulunuyor. Diğer taraftan site açılışlarında gösterilen tam sayfa reklamlar ise bir çok kaliteli internet sitesi tarafından sayfanın üst ya da alt kısımlarına bırakılan küçük reklamlara dönüştürülmüş.

Google’ın Uyarı Haberini daha önce duyurmuştuk

Google mobil yönlendirmeler için uyardı ve Google mobil algoritma güncellemesi haberlerimiz ile daha önceden Google’ın mobil bağlantılar için yeni prosedürler uygulayacağını ve algoritmaların da değişikliklere gideceğini söylemiştik.

Bu konu hakkında Google arama kalitesi strateji uzmanlarının konuşmalarında “Cep telefonu kullanıcılarının oradan oraya yönlendirilmesi ve böyle bir konuyla uğraşmak zorunda kalmamız üzücü.” şeklinde açıklamalar yer alıyor.

Bu tarz yönlendirme bağlantılar cep kullanıcıları için büyük sorunlar çıkartıyor. Rastgele yönlendirilen bağlantılarda zararlı yazılımların telefonlara yüklenmeye çalışılması, kapatılamadığı için cep telefonunun kapatılıp açılmasına mecbur bırakılan bağlantılar ve ekranı tamamen kapatan tam sayfa reklamlar, cep telefonları ile internette gezinmede can sıkıcı unsurlardandır.

Bu tarz yönlendirmelerden para kazanabilmek için yüksek trafikli internet siteleri tercih edilmesi, yönlendirme mağdurları sayısını daha da yukarılara çektiği bir gerçek. Genel olarak Google algoritma değişikliklerini önceden bildirmez. Bu tarz bir değişiklik yaparken önceden uyarması, haksız bağlantı kullanan sitelerin ne kadar yaygın olduğunun bir kanıtıdır.

Bütün bu uyarılara rağmen reklamlarını sürdüren siteler için ise Google yaptırımlarına artık başladı ve yavaş yavaş cezalar hit kaybederek gelmeye başladı. Cezaların boyutu kullanıcı haklarını ihlal derecesine göre Google dizininden silmeye kadar varabiliyor.

Ceza Aldıysam ne yapmalıyım ?

Bir reklam ağı yönlendirmesi kullanıyorsanız yönlendirmelere veda etmeli ve ana sayfada tam sayfa açılan reklamları sayfanın alt ya da üst kısmında küçük ebatlar vermelisiniz. Google Search Console sayfasına girip uyarı mesajlarınızı kontrol etmenizde sizin için iyi olacaktır. Sayfalarınızı mutlaka mobil uyumluluk testlerinden geçirerek kontrol edin. Gerekli düzenlemeleri yaparak cezalardan kurtulabilirsiniz.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.

Google Apps Serp
Google Apps SERP ve Kullanıcı Deneyim Faktörü ...
Geri
Google penguen 4 güncellemesi yeni yıldan sonra ...
İleri
Google Penguen 4
YORUM YAZIN
  1. bülent dedi ki:

    Google işini biliyor, çok iyi yapmış.