Google Adwords kullanıcıları için yeni bir reklam modülü getirmeyi planlıyor. Yeni reklam modülüne göre reklam veren ana bağlantısına ek olarak daha küçük yazı fontunda 4 link daha ekleyebilecek. Geçtiğimiz ay sonunda gündeme gelen reklam birimleri Temmuz sonlarına doğru test edilmeye başlandı. Şuan Google ilgili reklam birimlerinin verimliliğini ölçüyor.

Reklamlar sadece masaüstü kullanıcılarında çalışacağı açıklanırken testleri farklı türlerde devam edeceği eğer beklenen verimlilik elde edilirse genel adwords kullanıcılarına açılacağı belirtildi. Sonuçlar “patagonia” aramasında gösterildiği gibi gözükecektir.

Reklam verilen bağlantının altında iki stun olarak 4 link daha ekleyebilirsiniz. Geliştirilebilir site bağlantıları olarak gelen yeni özellikle hedef kelime üzerinde daha fazla alanda reklam gösterimi yapabileceksiniz. Bu linklere alt sayfalarınızı veya farklı açıklama ve başlıklarla aynı linkleri kullanabileceksiniz.

Reklam modülü kendi içerisinde farklı özellikler barındıracak, yayıncı ister 2 stun halinde daha büyük yazılarla reklam yayınlayabileceği gibi isterse daha küçük yazı biçiminde alt alta sıralayabilecek. Eğer test sonucunda insanlar reklam birimine daha fazla tıklayıp sonuçlar olumlu olursa yayına geçilebileceği söylenirken birçok marka aramasında yeni reklam modülü kullanıma başlandı. İlk adımda reklamlar marka aramalarında aktif olacak, yani bir ziyaretçi “Nike” araması yaptığında Nike orijinal sitesinin 4 bağlantı birimli reklamları gösterilecek, hedef odakla kelimelerde yani “erkek ayakkabısı” gibi arama sonuçlarında şimdilik kullanılamayacak. Eğer testi geçerse, gelecek dönemlerde alternatif anahtar kelimelere ve mobil sonuçlara gelmesi bekleniyor.