• SEO'yu Sevdiriyoruz
 • +90 422 323 74 47
 • info@seosefi.com
Google Görsel Aramalara Yeni Filtreler Ekledi

Google Görsel Aramalara Yeni Filtreler Ekledi

Mobile cihazlarda görsel arama yaptığınızda Google daha iyi sonuçlar sunabilmek için yeni filtreler getirdi. Seçenekleri daraltarak hedefi kolaylaştırmayı hedefleyen araçlar birçok sitenin trafiğini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyecek gibi duruyor.

Mobil cihazlara gelen yeni özellikle “En yeni”, “GıF(Hareketli resim)” ve “Renk” seçenekleri getirildi. Görsel aramalara sunulan değişikliğin görüntüsü şu şekilde:

“En Yeni” özelliği tamamen zamanlamaya göre sıralamıyor. Son 4 gün içinde yayınlanmış (Görsel yoğunluğu, yayınlanan siteler, alaka düzeyi gibi seçeneklere bağlı olarak zamanda değişiklik olabilir.) resimlerle karşılıyoruz. İlk sırada 4 gün önce yayınlanan bir resim varken 2. sırada 2. gün öncesine ait bir görsel bulmak mümkün buna göre en yeni kısmında Google’un kronolojik ve algoritma yoluyla filtrelenmiş sıralama sunduğunu söyleyebiliriz.

“Renk Seçeneği” bu özellik e-ticaret siteleri için çok büyük bir önem taşıyor. İnternet aramalarının neredeyse %20-25’lik kısmı görsel aramalardan oluşuyor yani göz ardı edemeyeceğimiz bir kitleyi barındırıyor. Yeni özellik de ise ürünleri renk seçeneklerine göre sıralama özelliği geldi. Kullanılan görsellerde bulunan renk yoğunluklarına sıralamalarda filtre alabiliyor. “Çanta, ayakkabı, mont” gibi birçok ürün aramalarında artık kolayca renk seçenekleri filtrelenebilecek, ayrıca bir ürünün renk seçeneğini arayan kişilerde bu alanı kullanacaktır. Örneğin; HP Pavilion bilgisayarı aramasında gri, beyaz, turuncu aramaları yapan bir müşteriye ulaşmanız için ürün sayfanızda bu ürüne ait renk seçeneklerini gösteren, alt etiket ve açıklaması da bulunan görsellere yer vermeniz hiç beklemediğiniz bir alandan müşteri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Yeni görsel filtrenin SEO etkisi;

SEO açısından bu özelliği kısaca değerlendirecek olursak, görsellerden hit alarak sıralamalarda yükselen siteler düşüşe geçecektir. İçeriklerinde görsellere önem veren ve sürekli içerik üreten siteler kazançlı çıkacaktır.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.

App Store Optimizasyon
App Store Optimizasyonu Nedir, Nasıl Yapılır? ...
Geri
Etiket ve Kategori Kullanımının SEO Etkisi ...
İleri
etiket ve kategoriler seo için nasıl optimize edilir
YORUM YAZIN
 1. Ali Tascı dedi ki:

  Güncelleme öncesinde de Google görsellerin önemi siteler için çok büyüktü. Her zaman yazılarım da görsel kullanmaya ozen göstererek meta etiketlerini tam olarak doldururum. Çogu arama sonuçlarım da kendi gorsellerimi bulabiliyorum.
  Bu guncellemenin yayın tarihine bağlı olmaktan ziyade kullanıcı odaklı çalışması aslında isimizi kolaylaştıracak gibi. Filtreleme sayesinde de kullanıcı gereksiz resimlerden sıyrılarak doğru sonuçlara ulaşacaktır.
  Site sahiplerinin belirleyeceği hedef çizelgesinde görsellerin önemi bir kat daha artmisa benziyor.
  Hepimize iyi çalışmalar diliyorum. Ayrıca bilgilendirme ve degerlendirmeniz için ayrıca teşekkür ederim. Başarılar.

 2. Okan dedi ki:

  Harika olmuş, aradığını direk bulabiliyorsun. özellikle ben çok arıyordum bu sayede direk ulaşabileceğim.