• SEO'yu Sevdiriyoruz
 • info@seosefi.com
 • 0422-3237447

Google Fred Güncellemesi Hakkında Bilgi Paylaşmayacak

Google, Şubat ayının ortalarında Fred güncellemesi yaparak tüm dengeleri değiştirmişti. Sıralamaları büyük ölçüde değiştiren yeni algoritma hakkında ise bilgi paylaşmayacağı açıklandı yani Google resmi olarak bu değişikliği duyurmayacağını ve hakkında konuşmayacağını ifade etti.

SMX konferasında konuşuna Google analisti Gary Illyes, Fred güncellemesi yapıldığını ancak konu hakkında bilgi verilmeyeceğini söyledi. Yeni algoritmanın doğrudan Web yöneticisi Yönerleri‘nde yer alan daha öncede anlattıkları bazı teknikleri hedef aldığını açıkladı.

Açıklamalara göre, Google Fred güncellemesine henüz güvenmiyor ve test aşamasında bu kararsız atmosferde konuyu resmileştirmek istemiyor veya manipülasyonların çok olabileceğinden endişe ediliyor bu nedenden dolayıda algoritmanın detayları hakkında bilgi vermek istemiyor.

Gary Illyes ayrıca “mobile-First indexing” düzenlemelerinin hala test aşamasında olduğunu ve henüz aktif olarak kullanılmadığını tam olarak kullanıma başlanmasının aylar alabileceğini söyledi.

Web Yöneticisi Yönergelerinde Neler Var ?

Gary Illyes’ın Fred güncellemesi için yaptığı açıklamasında web yöneticisi yönergelerini hedef göstererek webmasterlara burada yer alan bilgilerle hareket edin mesajı verdi. Buna göre yönergeleri incelediğimizde;

 • Temel Düzey

Site haritası oluşturun, robots.txt dosyası oluşturun,  sitenizi Google’a kaydedin

 • Orta Düzey

Title kullanın, resim, video ve yapısal veri işaretlemelerini yapın. Sitenizin Google botlarına açık olduğundan emin olun.

 • İleri Düzey

Site hızınızı artırın, kullanıcılara dönük içerikler oluşturun, site içerisinde gezinmeyi kolaylaştırın, mobil uyumlu olun.

Kısaca orta düzey bir webmaster’ın zaten bildiği ve uyguladığı tekniklerden bahsediliyor.  Yeni algoritmada yapılan değişikliklere yönelik net bir cevap barındırmıyor. Sıralama değişimi yaşayan sitelere ve sektörlere yönelik analizlerle Google Fred Güncellemesi hakkında ön rapor hazırlamıştık ilgili makaleye göz atarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hakkında

Hilal Akgüneş

SEO Expert, SEM, SMM Uzmanı.

Neden SEO Eğitimi Almanız Gerekir ? ...
Geri
İçeriklerde Kullanılan Resimlerin SEO’ya Etkisi ...
İleri
YORUM YAZIN
 1. Ersin dedi ki:

  Google webmaster forumda google calisani bir guncelleme olmadigini ama google un her gun bir seyleri iyilestirmek icin testler yaptigini yazmisti

  Aslinda google her zaman biseyleri degistiriyor ama webmaster buna yonelik bir hamle yapmasin diye aciklamiyor

  Aciklaman guncelleme sayisi bir elin parmagini gecmez

  O yuzden fred icin en fazla evet guncelleme yapildi denebilir. Ne yapildigi soylenmez

  Ne yapildigini bulmakta seo uzmanlarina kaliyor.