• SEO Şefi
 • +90 422 323 74 47
 • info@seosefi.com
Google Backlinkler için Resmi Uyarıda Bulundu

Google Backlinkler için Resmi Uyarıda Bulundu

Google sıralamaların manipülasyonu engellemek için Backlinkleri devre dışı bırakmayı ve etkisini azaltmayı denedi ancak başarılı olamadı. Her koşulda algoritma backlinklerin etkisine göre çalışmaya devam ediyor ve sıralamaları etkileyen bir faktör olmaya devam ediyor.

Google’dan link Uyarısı

Google blog sitesinde yayınladığı haberde yapay linklerin ceza alınmasına neden olabileceğini hatırlattı. Yapılan açıklamada;

Linklerini takip et! Mesajıyla içerik reklamcılığının link olmadığı vurgusu yapıldı. Farklı sitelerden alınan reklamların amacının sitelerin, indirimlerin, sitenizin işleyiş sistemini anlatmanız bu makaleler içinde link alma amacı olmamasının altı çizildi. Özellikle ücretli bağlantılar satın alınarak ağ oluşturan sitelere uyarı yapıldığını ve caza alabilecekleri duyuruldu.

Spam link alanlar dikkat, içerik içinden alınan linklerin yanı sıra spam link olarak ziyaretçi postları, iş ortağı postları, yorum linkleri spam link olarak algıladıklarını bunların yapılmaması gerektiği vurgulandı. Google’a göre spam olarak algılanan linkler;

 • Sitenize anahtar kelime olarak zengin bağlantılar verilmesi. (tam anahtar kelime linkler, bir makaleden çoklu link alınması)
 • Aynı makalenin ve linklerin birden fazla sitede yayınlanması
 • Yanlış bilgilendirme yaparak yayınlanan makaleler
 • Kendi sitenizde bulunan bir makaleyi başka sitelerde yayınlarken (  rel = “canonical” ve rel = “nofollow” ) kullanılmadan doğrudan kendi linkinizi vererek yaptığınız paylaşımlar

Spam link olarak algılanmaktadır. Yapay bağlantı oluşturmak sıralama kalitesini düşürdüğü için Google ciddi şekilde bu siteleri cezalandırmayı planladığını ve bunun önüne geçmek istediğini vurguluyor. Eğer rakipleriniz bu işlemlerle sizden daha üst sıralara geldiğinizi düşünüyorsanız ve haksız bir sıralama elde ediyorlarsa buradan spam link yaptıkları hakkında şikayette bulunabilirsiniz.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.

benzersiz başlık kullanmak
Benzersiz Başlıklar ile SEO Çalışmalarında Başarıyı Yakalayın ...
Geri
Zengin Kartlar Kullanmaya Başlayın ...
İleri
Zengin Kartlar Kullanmaya Başlayın
YORUM YAZIN
 1. Can dedi ki:

  Ömrümü yedin google ömrümü yorum backlink kesin spam mi oluyor şimdi

  • admin dedi ki:

   Can Bey selamlar,
   Yorum backlinklerde anahtar kelime ile yapılan bağlantılar spam olarak değerlendiriliyor. Lakin, bir soru sorulmuş ve siz bir kaynağa açık link ile yönlendirme yapmış iseniz, bunda her hangi bir sıkıntı yok. Alakalı bir soruya alakalı bir kaynak göstermek kadar doğal bir hareket yok.

 2. Kemal dedi ki:

  Google arama motoru en kötüsü. Berbat sonuçlar çıkarıyor. İyice şımardı. Üstelik paralı oldu. Parayı verenin sitesini ön sıralarda çıkarıyor. Aradığım konuyla alakalı siteleri 5. Sayfadan sonra buluyorum.

 3. Ali Hıdır dedi ki:

  Merhaba, bilgilendirme için teşekkürler.
  Daha önce Müslüm hocamın videolarında ; tam anahtar kelimeden alt sayfaya, site adıyla sadece anasayfaya link çıkışı yapın uyarısını dinledim. Bir makaleden tek link çıkışı sitemize bir de referans bir siteye link verin demişti.
  Şimdi biz daha önce yapmış olduğumuz bu tarz çalışmaları hemen mi düzenleyelim yoksa bundan sonraki çalışmalarda mı buna dikkat edelim?
  Teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Siteniz için ani değişiklikler yapmamaya özen göstermeniz gerekiyor, bundan sonraki yapacağınız çalışmalarda daha dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Dış bağlantılarınız içerisinde anahtar kelime barındıran linkleri kontrol etmeli, eğer gerileme görüyor iseniz, ücretli ve yanıltma yöntemleri ile alınan bağlantıları zaman aralıkları ile a,b testleri yaparak kaldırabilir, nofollow yapabilirsiniz.

 4. Deniz Işık dedi ki:

  Google algoritma düzenleyim derken illegal tıklamalara izin veriyor

 5. Bülent akcol dedi ki:

  Google bu kadar abartmaya devam ederse kullanılmaz bir arama motoru haline dönecek. Türkçe aramalarda yabancı sonuçlar veriyor. Umarım bir an önce toparlar.