• Kurumsal SEO Danışmanlığı
  • info@seosefi.com
  • 0422-3237447
Google adwords ipuçları

Google adwords ipuçları

Seo çalışmaları arama motoru optimizasyonu anlamına geldiğini biliyorsunuz, on-page ve off-page olarak yapılan çalışma prosedürü olarak bilinmektedir. Off-page dış seo çalışmaları aslında kendi arasında dallanmaktadır. Sadece sosyal medya çalışmaları ve dış backlink çalışmaları olarak değerlendirilmemelidir. Adwords reklamlarını doğru kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Google adwords ipuçları

Adwords reklamının doğru kullanımı ile büyük başarılara imza atabilirsiniz, seo çalışmaları yapıldığı zaman google reklamı verilmez diye bir kayide yoktur. Mantıklı bir seo uzmanı siteye trafik çekmek ve tanıtmak adına tüm metaryalleri kullanmalıdır. Neden reklama ihtiyacınız var kısaca değinelim.

Planlama ve bütçe oluşturma, anahtar kelimelerin seçimi

Reklam vermek aslında düşünüldüğü kadar kolay değildir. Planlı ve projeli bütçe oluşturmak gerekiyor. Bu süreç içerisinde kelimeleri belirlemek ilk işimiz olacaktır. Kelimeler site içerisinde bulunan kategorilere veya sitenin kuruluş ve hizmet amacına göre verilmelidir.

Kelime trendlerini ölçerek işe başlayalım Google Trendler sayfasından üst arama alanında bulunan bölüme anahtar kelimeyi yazalım. Dünya genelinde yazan yerden Türkiyeyi seçelim.

Kelimemiz örneğin seo olsun. Seo kelimesinde en çok aranan kelimeleri tespit edelim. Tarih aralığını 2004 yılından bugüne seçebilirsiniz.

seo analiz

Yukarıdaki tabloda en çok aranan kelimeleri görebilirsiniz, reklam verileceği zaman bütçe oranlarını biraz yüksek tutarak google seo, seo nedir, wordpress seo, seo analiz, seo ayarları kelimelerini anahtar kelimeler olarak seçebiliriz.

Sıra hangi saat dilimlerinde yayınlayacağız soruna geliyor. Öncelikle kurumsal bir firma olduğumuz için işletme açılış saatleri ile kapanış saatlerini seçmek hem bütçe hemde reklam tıklayanlarla görüşme olasılığını arttırmaktadır. Sabah 09.00 ile 18.00 arasını seçtiğimizi düşünelim. 24 saat dilimi bırakmak bütçemizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Bölgesel seçim yapma zamanı

Püf noktaları aslın bu alanda başlamaktadır. Projenizi bölgesel lokasyon bazlı yürüterek, sonradan tüm Türkiye geneline açılmasını sağlamak bütçesel ve site tanınırlığı açısından çok sağlıklıdır.

bölgesel seo

Seo kelimesini en çok arayan illeri tespit edelim, istanbul, sakarya,kocaeli,tekirdağ,muğla,konya,antalya illeri olduğu görebilirsiniz. Çalışma süreçlerinde istanbul seo, sakarya seo, kocaeli seo gibi kelimelerede reklam vermek çok mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Bu süreçten sonra diğer anahtar kelimeler içinde aynı işlem uygulanabilir. Yine aynı süreç içerisinde en çok arama yapılan illerdeki firmalara teklifler ulaştırılması ilerleme açısından mantıklı bir hareket olacaktır. Seo alanında bir çok anahtar kelimeyi en çok arayan il İstanbul olduğunu görebilirsiniz, seo çalışmalarında İstanbul alanındaki kelimelere ağırlık vermek ihtimalleri dahada çoğaltacaktır. Şunu unutmamak gerekiyor, siteler için verilen tanıtım yazıları, sosyal medya çalışmalarıda seo içerisinde yer almaktadır ve bu alanlar içinde bir bütçe ayırılmaktadır. Bir çok seo paketinde gereksiz çalışmalar bulunmaktadır. Bunun yerine adwords reklamı vermek daha mantıklı bir seçimdir.

2015 seo analiz

Sıra yıl içerisindeki aranma hacimlerini ölçmeye geldi, evet genel aranma hacimleri önemlidir. Yıllar arasında aranma hacimleri değişiklik gösterebilir. Bu süreç içerisinde zaman bölümünden yıl seçimi yapılır. İnceleme yaptığımızda 2015 yılında seo için en çok arama yapan illerin İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara olduğu görüyoruz. Reklam çalışmamızda bu defa değişiklik yapmamız gerektiğinin farkına vararak istanbul seo, bursa seo, izmir seo, ankara seo olarak değişiklik yapıp işlemi tamamlıyoruz.

Seçilen kelimeleri Google Adwords sayfanızda anahtar kelimeler alanına bıraktıktan sonra reklamı yayına alıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken konu, öncelikle reklam bütçesini google’a bırakmak olacaktır. Çünki hangi kelimeden ne kadar tık geleceğini kestirmek çok zor olacaktır. İlk gün sadece gözlem yapıyoruz. İkinci gün ise anahtar kelimelerden gelen tık oranlarına bakarak, yan alanlarında yazan tık başı maliyetlere göre günlük bütçemizi hesaplayıp reklamı tekrar yayına alıyoruz. Bir sonraki gün belirtmiş olduğumuz bütçe ile ne kadar tık alacağımızı bildiğimiz için iş planını yapmak daha kolay olacaktır. Yine anahtar kelime seçimleri yaparken adwords sizlere en çok aranan kelimeleri sunacaktır.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı. Google top contributor

soru cevap
Robots Txt Dosyası ...
Geri
Rakip site analizi ...
İleri
soru cevap
YORUM YAZIN