• SEO Şefi
  • Seo Danışmanlığı
  • Optimizasyon Çözümleri
Google Adsense Nedir

Google Adsense Nedir?

Google Adsense Nedir?

Google Adsense web site yayıncılarının sayfalarında bulunan konuyla ilgili Google reklamları gösterme ve para kazanmanın en etkili ve kolay yolu olarak adlandırılmaktadır. Reklamlar sitenizin içeriğiyle uyumlu olmaktadır. Bu sayede içeriklerinizi geliştirme fırsatı bulacak ve para kazanmış olacaksınız.

Web site yayıncıları tarafından Google arama sonuçlarını site kullanıcılarına sunmak ve sonuç sayfasında Google reklamları gösterip para kazanmak bir diğer yol olarak görülmektedir.

Google Adsense web sitesi sahiplerine Google tarafından sunulan önemli bir reklamcılık hizmeti olarak bilinmektedir. Ücretsiz olarak başvurulabilen Google Adsense‘ye kaydınız onaylandığı takdirde Google yayıncısı olma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Sitenizi ziyaret eden kişiler sayesinde gelir elde etme şansına ulaşmış olursunuz.  Dünya üzerinde on binlerce web sitesi tarafından kullanılan Google Adsense uygulaması  sayesinde çok iyi paralar kazanan siteler bulunduğu da unutulmamalıdır.

Web sitelerine büyük bir gelir kazanma imkanı sunması bakımından Google Adsense çok kullanılan ve çok tercih edilen programlardan biri olma özelliğine sahiptir.

Google Adsense Programına Nasıl Kayıt Yapılır?

Google Adsense programı web sitesi sahipleri tarafından çok takip edilen uygulamalardan biridir. Web sitesi sahiplerine Google tarafından sunulan reklamcılık hizmeti sayesinde önemli bir gelir kaynağı elde edilmektedir.

Google Adsense programı sayesinde hem  web sitesinin içeriği geliştirilir hem de ara kazanma fırsatına sahip olabilirsiniz. Google Adsense programı ücretsizdir. Bu program Google sitenizdeki ve arama sonuç sayfalarınızda her geçerli tıklama için bir ödeme yapmaktadır.

Başvuru formunu doldurduktan sonra içerik sayfaları için içerik sayfaları  Adsense veya arama sonuçları için arama sayfaları Adsense’yi seçebilirsiniz

İsteyen kişiler her ikisini de seçme fırsatına sahiptir.  Başvuru sonrasında hem içerik Adsense hem de arama için Adsense uygulamasına onay alabilirsiniz.

Google Adsense Uygulamasının Tercih Edilme Sebepleri

Çağın en büyük firmalarından biri olan Google’in hizmetleri saymakla bitmez. İnternet sitesi sahiplerinin yakından tanıdığı bir uygulama olan Google Adsense hem Türkiye’de hem de dünyada büyük bir kazanç sağlamaktadır.

Google Adsense bazı site sahipleri için gelir kaynağı olurken bazıları için yan gelir niteliğindedir. Google Adsense internetin en büyük firması olan Google’ın bir hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnternet sitesi sahiplerine ziyaretçileri aracılığı ile para kazandırmayı hedefleyen bu sistemde sitenizin niteliğine göre kazanacağız para miktarı değişiklikler göstermektedir. Google Adsense üzerinden kazanılacak en düşük rakam 0,01 dolar iken üst limit bulunmamaktadır.

Google Adsense Ne İşe Yarar?

Google Adsense sayesinde para kazanabilmek için bir internet sitenizin bulunması gerekmektedir. Son zamanlarda Facebook gibi uygulama sayfalarında da sık sık kullanılmaya başlanılan Google Adsense genel olarak web sayfalarında sık sık kullanılmaktadır.

Bu avantajlardan faydalanabilmek için Google Adsense sayfasına giriş yapıp istenilen bilgileri girmeniz yeterlidir. Ardından başvurunuzu hazırlamanız gerekmektedir. Google çalışanları tarafından gerekli incelemeler yapılır. İnceleme süresi başvuru yoğunluğu, sitenizin popülerliği ve farklı değişkenlere göre farklılık gösterebilmektedir.

Google Adsense’nin başvuruyu değerlendirme süresi 1 aydır. Değerlendirme sonucunda e-posta adresinize bilgilendirme mesajı yollanmaktadır.

Google Adsense Tarafından Kabul Edilmeyen Web Siteleri

Google Adsense uygulaması her siteyi kabul etmemektedir. Google Adsense’ye kabul edilmeyen siteler arasında;

  • Yasa dışı içerik bulunduran internet sayfaları
  • Yanıcı, patlayıcı maddeler hakkında içerik bulunduran internet sayfaları
  • Özgün olmayan internet sayfaları
  • Spam sayfa dediğimiz sayfalar
  • Sadece gelire yönelik sayfalar bulunmaktadır.

Google Adsense sayfasına ulaşarak kabul edilecek ve kabul edilmeyecek sitelerin içerikleri hakkında ön bir bilgi edinebilirsiniz. Kendi web sitenizin yukarıda sayılan sitelerle alakası olmaması halinde Google Adsense sizi uygulamasına kabul etmektedir.

Google Adsense uygulamasına kabul edilmeniz yeni bir başlangıç yapmanızı sağlıyor. Google Adsense hesabınıza giriş yaparak para kazanmak için gereken işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Adsense kurulum bölümü üzerinden kendi sitenize ve içeriğine en uygun reklam programları seçerek sitenize verilen kodları belirlemeniz gerekmektedir. Ziyaretçilerinizin bu reklamlara her tıklamasının size gelir kazandıracağını unutmamalısınız.

Google Adsense tarafından ödeme yapılabilmesi için ödeme tutarının 10 doları geçmesi gerekmektedir. Ödemeniz 10 doları geçtikten sonra banka hesabınıza ödemeniz Google tarafından yatırılacaktır.

Google Adsense site yönetimleri tarafından çok tercih edilen ve çok kullanılan uygulamalardan biri olduğu için bir hayli popüler hale gelmiştir.

Google Adsense Nasıl Çalışmaktadır?

Google Adsense’ye üyeliğinizin onaylanması halinde ödeme alacağınız yöntemi belirlemeniz gerekmektedir. Ödeme alacağınız hesap yöntemini belirlerken hesap ayarlarından faydalanmanız önemlidir.

Çek veya banka havalesi yöntemlerinden hangisi ile ödeme alacağınızı belirlemeniz önemlidir. Hesap ayarları üzerinden çeşitli boyutlarda reklam birimleri oluşturup ilgili kodu web sitenizin istediğiniz yerine yapıştırma fırsatına sahip olabilirsiniz. Birkaç dakika içerisinde sitenizdeki içerik ile alakalı reklamların gözükmeye başladığını görebilirsiniz.

Google Adsense Programında Reklamlar Neye Göre Çıkmaktadır?

Reklam veren kişiler Google Adwors ile kampanyalarını oluşturmaktadır. Bu aşamada sadece arama ağı değil yayıncı siteleri de hedeflediği durumda reklamlar Adsense havuzunda toplanmaktadır.

Bu havuzda toplanan reklamlar ve reklam ile benzer içerikler barındıran sitelerde reklamlarınız görüntülenmeye başlayacaktır. Google tarafından siteniz sürekli indekslenir.

Ardından sitenize ait içeriğin kategorisi belirlenir ve sitenizin içeriği ile uyumlu reklamlar koyulmasına özen gösterilir.

Reklamların içeriğe uygun olarak yayınlanmasının faydası ise tıklanma oranının arttırılmasıdır. Yayınlanan reklamlar neticesinde hem yayıncı hem de Google gelir etmiş olacaktır.

Google Adsense’den Para Kazanma Yolları

Google Adsense yardımıyla sitenizde reklam yayınlanması suretiyle gelir elde edebilirsiniz. Görüntülenen reklamların tıklanması halinde Google tarafından site sahibine belirli bir komisyon vermektedir.

Reklam verenlerin bütçesi sitenin Google Adsene gelirini etkilemektedir. Kullandığınız anahtar kelimelerin doğru olması halinde gelirleriniz artacaktır. Google Adsense gelirlerinizi arttırabilmek için anahtar kelime seçimlerinizi faaliyetinize uygun olarak seçmeniz gerekmektedir.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.

siralamalar
Google Sıralamalarında Değer Kaybetme Nedenleri ...
Geri
Google Analytics Nedir? ...
İleri
Google Analytics Nedir
YORUM YAZIN