• Kurumsal SEO Danışmanlığı
 • info@seosefi.com
 • 0422-3237447
Google Ads & Analytics Yenilik Konferansı

Google Ads & Analytics Yenilik Konferansı Tamamlandı

Google Ads & Analytics alanında yaptığı yeniliklerle yayıncılarının nasıl daha fazla ve daha kolay müşterilerine ulaşacaklarını anlatan bir konferans düzenledi. Yeni gelen reklam modülleri, haritalar üzerinde düzenlemeler, daha fazla veri sunumu gibi birçok yeniliği açıklarken mobil trafiğin önemi bir kez daha vurgulandı.

Konferans’tan başlıca notlar;

 • Google Now, yapılan soru aramalarına artık cevap veriyor. Bu özellik diğer mobil arama uygulamalarına yansıtılarak artık yapılan aramalar otomatik olarak cevaplanacak. (yanıtlar hızlı olması için Google arayüzünde veriliyor.) Ayrıca ürün aramaları, bölgesel aramalar yine görsellerle beraber yeni reklam modülünde görüntülenebiliyor. Daha detaylı bilgi için Yeni reklam modelleri makalemizi inceleyebilirsiniz.
 • Google üzerinde yıllık 2 trilyon üzerinde arama yapılıyor. Bu oran dünya genelinde yapılan aramaların yaklaşık %63.8’lik dilimini oluşturuyor. Google rakip olarak kullanılan diğer arama motorları ise Çin (Baidu), Rusya (Yandex), Kore (Naver) ve Çek Cumhuriyeti (Seznam) Global yüzdesinin düşmesinde en etkili arama motoru ise Baidu Çin nufusunun 1 Milyar’ın üzerinde olması sayısal değerlerin düşmesini etkileyen en büyük faktör.
 • Mobilden yapılan aramalar genellikle insanların çevresinde gördüğü şeyleri anlık olarak yapmasından kaynaklanıyor. Örnek olarak bir kadın başka bir kadının ayağında gördüğü bir ayakkabıyı arıyor. Bu noktada bu ayakkabıyı bulabileceği en yakın mağazayı gösteriyor. Yeni stok ürün reklam modelinde bölgesel aramalarda büyük bir öneme ulaşıyor.
 • Google haritalarına tanıtım kartları ekleniyor. Günümüzde 1 milyon üzerinde insan haritaları kullanıyor. İnsanlar etrafındaki restoran ve mağazaların tanıtımlarını görerek beğendiği yerleri ziyaret etmek istiyor. Bu yüzden firmaların kendilerini tanıtabileceği yeni özellikler Google maps’e geliyor.
 • Haritalarda işaretlenen bölgeler daha büyük bir önem kazandı. Arama yapan kişilere en yakın sonuçlar gösteriliyor. Örneğin telefonumun şarjı bitmek üzere en yakın şarj merkezine bakarak telefonumu şarj edebilirim veya taksi durağı aradığımda bana yakın en yakın taksiye ulaşabilirim. Bu yöntemle hedefimiz hem arama yapan kişilere en hızlı sonuçları sunmak hemde Google maps kullanan iş yerlerine daha fazla müşteri yönlendirmek.
 • Google reklamları geçtiğimiz 2 yılda 1 Milyar insanı mağazalara yönlendirdi. Google ads kullanıcıları milyonlarca insana ulaşırken insanlar araştırmalarını online olarak yaptı bunların bir kısmı alışverişlerini online olarak tamamlarken birçoğu da gerçek zamanlı olarak alışverişlerini yaptı. Yani reklam kullanan firmalar kendilerini daha ön plana çıkartarak satışlarını %50 oranında artırdı.
 • Analytics raporlarında sunulacak veriler anahtar kelime ve yaş oran istatistiklerini daha detaylı gösterecek ayrıca kullanıcıların ilgi alanları gibi birçok faktörü reklamlarınıza ekleyerek kısıtlamalar yapacaksınız. Yani müşterini olabilecek yaş oranı, kelime ve ilgi alanları ekleyerek doğru kişilere reklam yapabileceksiniz. Yeniliklerle beraber %5 daha fazla tıklanma alırken %14 satış performansınızı artırabilirsiniz.
 • Yeni Google Adwords son iki yıldır dünya gelinde büyük ve küçük markalar için ne yapıyoruz ve daha fazla ne yapabiliriz diye çalıştık artık Google Adwords internette yapılan reklam dönüşümleri, aramalar, en verimli kelimeler, sizin ürününüzü öne çıkartacak reklam türleri gibi birçok özelliğe sahip yeni bir adwords aracı ortaya çıktı.
 • yeni adwords paneli
 •  Google Analytics 360 Suite, ekiplerinize yardımcı olacak yeni bir araç istemiştiniz. Site verileriniz ve Adwords verilerinin bir araya gelerek müşterilerinize nasıl ulaştığınızı, site içinde davranışlarını, ilgi alanları gibi detayları sunan yeni bir araç geliştirdik.

Google Analytics 360 Suite

 • Data asistan, Analytics eklenen yeni asistan sorularınıza yanıt vererek verilerinizi sizin için yorumlayacak, karmaşık sorulara dahi cevap verebilecek bir şekilde hazırlandı.

Yenilikler SEM alanında büyük değişimler yapılacağını gösterirken bu özellikler üzerinde hala çalışmaların devam ettiği ve 2016 yılının sonlarında veya 2017 yılının başında kullanılmaya başlayacağı açıklandı.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı. Google top contributor

Arama konsolu entegre
Arama konsolu Google analytics’e entegre edildi ...
Geri
Google Search Analytics’e Karşılaştırma Özelliği Ekledi ...
İleri
Google Search Analytics’e Karşılaştırma Özelliği Ekledi
YORUM YAZIN
 1. Vedat dedi ki:

  Haber çok iyi teşekkürler.