SEO Şefi Pazt- Cumt 09:00-18:00
info@seosefi.com +90 422 3237447

Facebook ve Google içerik anlaşması yaptı

facebook google

Facebook, Google’a herkese açık olarak paylaşılmış bütün içeriklerin indekslenmesi için izin verdi. Arama motorlarının içeriklerini kopyalamasına izin vermeyen Facebook, Google üzerinden gelen trafiğini arttırmak için Google ile anlaşmaya vardı.

Facebook anlaşmadan ne kazanacak?

Facebook herkese açık olarak paylaşılmış içerikleri Google’a açarken en büyük kazancı arama sonuçlarının mobil uygulamasına yönlendirmesi olacak. Mobil telefonlar içerisinde yapılan Google aramalarında çıkan Facebook sonuçlarına bakıldığı zaman Facebook mobile application (mobil uygulama) açılacak, arama sonuç içerikleri uygulama içerisinden gösterilecek ve arama sonuçlarından daha fazla trafik elde edilecek. Burada ki amacın sosyal medyayı fazla kullanmayan insanları kendi bünyelerine çekmek olduğunu düşünüyoruz.

Wall Street Journal’ın haberi ile ilk doğrulayıp ve yayınlayan oldu.

Google hız kesmiyor

Google’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı Yahoo anlaşması ile arama sonuçlarını yahoo’ya dahil etmişti.Herhangi bir başarı kaygısı olmadan akılcı her projeyi destekleyen bir yapıda kuruluş örneği sergilerken, rakipleri ile de ortak çıkar yolları bulmaya devam ediyor. Şimdi tam tersini yaparak Facebook içeriklerini kendi bünyesine dahil etti. Seo uzmanları içinde yeni sosyal çalışmalarının önü açılmış oluyor. Sosyal medyanın sitelerimiz üzerindeki etkilerini görmemezlikten gelemeyiz.

Sadece arama motoru olarak düşündüğümüz Google dünyada sağlıktan teknolojiye bir çok alana yatırım yapıyor. Yapılan bir çok proje girişimi başarılı olurken birçoğu ise başarısız oluyor ama projelerin devamının ardı arkası kesilmiyor. Yine bu ilginç projelerden bir tanesini örnek verelim:

Cardboard mobil telefonlar için üretilen ve telefonunuzu 3 boyutlu bir cihaza dönüştüren kağıt ve merceklerden oluşan ucuz ve kar amacı düşünülmeden üretilmiş bir üründür. Sadece merceklerini ve mıknatısını sipariş edip, karton kısmını internete ki şablonlara göre kendiniz hazırlayabileceğiniz Cardboard’u çeşitli üreticilerden temin edebilirsiniz. Üretici firmalar ürün kalitesine göre belirli bir kar koyarak satmaktadırlar.

google cardboard

Facebook girişimleri

Facebook’ta ilginç girişimler yapıyor. Bunlardan bir tanesi Google’ın cardboard örneğine benzer Oculus Rift sanal gözlüğüdür. 4 milyar dolar yatırım ile satın alınan Oculus Rift, bir Kick Starter projesi olarak başlamıştı ve gelecekte sosyal medyanın 3 boyutlu olacağını bu projeler ıspatlamaktadır.

Facebook Oculus Rift

About the author

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.
3 Yorumlar

Cevap Yaz