• Kurumsal SEO Danışmanlığı
  • info@seosefi.com
  • 0422-3237447
Doğru anahtar kelimeleri bulmak

Doğru anahtar kelimeleri araştırmak

Bir içeriği oluşturduktan sonra SEO için belkide en önemli faktör doğru anahtar kelimeleri bulmaktır.

Arama kelimeleri seçiminde sadece hit alan belirli kelimelerle çalışma mantığı genellikle yanlıştır.

Şöyle ki; Arama motorlarının insanların sayfada kalma sürelerini değerlendirme yolları olduğu için, hit alan kelimelerde üst sıralara çıkmak kalıcılığı garantilemez.

Örnek:

Kullanıcı “Haber” kelimesinde bir arama yaptığı zaman.

1. sıra site (kelime haber)
https:// www .google .com. tr /url?sa= 1.sira-haber-sitesi-linki .com/

google seo haber sitesi 1

2. sıra site (kelime haber)
https:// www .google .com. tr /url?sa= 2.sira-haber-sitesi-linki .com/

Google seo haber sitesi 2
3. sıra site (kelime haber)
https:// www .google .com. tr /url?sa= 3.sira-haber-sitesi-linki .com/

Google seo haber sitesi 2

Google’nin sitelere doğrudan link vermemesinin bir sebebi var. Google kendi link yönlendirmeleri ile (bkz:yukarıdaki örnek linkler) kullanıcıların sayfada kalma süresini öğrenebilir.

100 kişi 1. linki tıkladı diyelim. Google’a geri dönüp 2. bir linki seçtiler ve seçtikleri 2. linkten 3. bir linke geçmeleri daha uzun bir süre alıyor ya da başka bir linke geçmiyorlarsa aranma kelimesi olarak 2. link daha doğru sonuçlar içeren bir analiz sonucu ortaya koyabilir. Uzun süreli bir analiz sonucu 2. sıradaki sitenin daha doğru sonuçlar verdiği kabul edilip, birinci sıraya yükselebilir.

Burada yapılması gereken nedir ? Yüksek ranklı bir anahtar kelime için ne kadar backlink yaparsanız yapın, konu içeriği ve sayfa kalitesi (site tasarımınız da kullanıcılarınızın sayfada kalma süresini etkileyebilir) aranma kelimeleri ile doğru orantılı değilse eğer ilk sıralarda kalmanız geçici olacaktır.

İçerikteki konuyu doğru anlatan bir anahtar kelimeler ile sitenize kalıcı kullanıcı kitlesi çeker ve doğru hedef kitleye ulaşmanızı sağlar.

Örnek:

Futbol haberleri

İçeriğiniz futbol haberleri olduğu için gelen kullanıcıların sayfanızda kalma süresi daha uzun süre olacaktır.

Yine haber sitesinden örnek vermek gerekirse, haber sitenizde her sayfa için farklı açıklama yazıları, farklı anahtar kelimeler kullanmanız, yaptığınız SEO’nun hem haber kelimesinde güvenilir olduğunu arama motorlarına gösterecek, hem de kaliteli ve doğru bir hedef kitleye ulaşacaksınız.

Farklı bir daha örnek verelim: Sağlıkla alakalı bir web siteniz var. “influenza” veya “enflüanza” arama kelimelerini kullanıdınız diyelim.

Bu kelimeler çok bilindik bir hastalık olmasına rağmen, konu içerisinde “grip” ya da “grip hastalığı” gibi kelimeler kullanmadığınız taktirde, griple ilgili makale arayan bir çok insan sitenize arama motorlarından ulaşamayacaktır. Buna benzer bazı durumlarda kelime zorluğu ne kadar önemli olursa olsun, kelime zorluğuna kolay diye insanların kullanmadığı kelimeleri kullanmakta yanlıştır. Bu gibi durumlarda sadece terim kullanmak yerine, kullanıcıların arama yaparken kullandığı basit ve doğru kelimeleride içeriklerinizde kullanın.

Arama motorları başarı faktörleri ana konumuza dönmek için tıklayınız…

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı. Google top contributor

Sayfa içeriği
Sayfa içeriğinin özgün ve kaliteli olması ...
Geri
Anahtar kelimeler ve doğru ifade kullanımı ...
İleri
anahtar kelimeler ve doğru ifade kullanımı
YORUM YAZIN