Nofollow ve Dofollow Link Nedir?

Site analizlerinde ve müşterilerden gelen en çok sorulan sorulardan biri dofollow ve nofollow linkin ne anlama geldiğidir.

Uzun uzun yazılarla açıklamaya gerek dahi olmayan iki maddeden oluşan ibarelerdir. Seo çalışmalarına başlamadan önce ilk bilinmesi gerekenlerdendir.

Nofollow Nedir?

Sitenizde yayınlanan linkin takip edilmemesi anlamına gelir.
Arama motorlarına bu siteyi bağlantımın devamı olarak takip etme demektir. Özellikle yorumlara girilen istemediğiniz linkler için kullanılabilir. Arama motorları değerlendirme yaparken nofollow bir linke denk geldiklerinde, o linkin sahibi URL sizin sitenizin itibarını kullanarak sıralama artışı yaşamaz.
Örnek kullanım biçimleri:

Linki takip etme

< a href=”http://www.siteadi.com/” rel=”nofollow”><em>Site Adı</em></a>

robotlar sitedeki hiçbir linki takip etmesin

<meta name=”robots” content=”nofollow” />

Farklı sitelerde bulunan bağlantılarınız nofollow etiketi taşıyorlarsa eğer, siteniz o sitenin itibarından hiçbir şekilde olumlu ya da olumsuz etkilenmez.

Nofollow etiketi meta tag yerine link içerisinde kullanmanız seo açısından daha iyidir.

Arama motorunun site içi bağlantıda bir kullanıcı hesabı panelini takip etmesi anlamsızdır.
<a href=”kullanicihesabi.php” rel=”nofollow”>Hesap Sayfam</a>

Sitenizden çıkış yapan dış linkleri, alaka düzeyi ve güvenilirliklerini kontrol ettikten sonra nofollow yapıp yapmayacağınıza karar verebilir ya da sadece yorum bölümlerindeki link girişlerini no follow yapabilirsiniz.

No follow için şu makaleyi okuyabilirsiniz:

https://support.google.com/webmasters/answer/96569?hl=tr

Dofollow Nedir?

Sunulan linkin güvenilir bir link olduğu anlamına gelir. Arama motoru örümcekleride bu linkleri takip eder. Eklenen linkin siteside arama sonuçları arama motoru kriterlerine uygunsa eğer, daha iyi yerlere gelir, web yönergelerine aykırı ise spam link olarak algılanırlar.

Eğer sitenizde rel=”nofollow” ya da meta nofollow işaretleyicileri yoksa, bütün linkleriniz dofollow sayılacaktır.

Sayfa içeriğinizde dofollow linklerin olması faydalı olabileceği gibi zararlıda olabilir. Aynı bağlantıya aynı içerik ya da anahtar kelimeler ile çok sık link çıkışı yapmanız durumunda, bağlantı verilen site spam yapmış durumuna düşecektir. Yine farklı bir internet sitesinden aynı içerik ve anahtar kelimelere çok sık bağlantı aldıysanız yine spam işlemi görecektir.

Aynı sayfa içerisinde bir çok farklı internet sitesine dofollow vermenizide önermiyoruz. Sadece güvenilir kaynaklarda dofollow linkleriniz olmalı ve sadece güvenilir bağlantılara dofollow link gönderimi yapmalısınız. İyi bir dofollow link takibi sitenizi daha iyi yerlere getirmeniz için sizin en büyük adımınızdır.

Sayfanızdaki dofollow linkleri öğrenmek için Dofollow link nasıl bulunur? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Seo Şefi

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti Organik Seo Uzmanı , Adwords Danışmanı.

Dofollow Link Nasıl Bulunur ? ...
İleri
dofollow link nasıl bulunur
YORUM YAZIN
  • ziyaretci

    şuan nofollow linklerde gayet başarılı