• Kurumsal SEO Danışmanlığı
  • info@seosefi.com
  • 0422-3237447
soru cevap

Dış Kaynakların Etkisini Yok Etmek

Soru: Dış Kaynakların Etkisini Yok Etmek

PageSpeed Insights ile yaptığım analiz sonucu Masaüstü puanım 85/100 çıkıyor. Bu değeri daha fazla yükseltmek istiyorum ama dış etkenlere takılıyorum. Örneğin;

  • “Tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın: www. gstatic .com / pagead2. googlesyndication .com / mc. yandex .ru/metrika
  • JavaScript’i küçültün:
    www.gstatic.com / pagead2.googlesyndication.com

Hele GTMetrix’de analiz ettiğim zaman ise 90/100 çıkıyor ama bir sürü dış link mevcut.

Birde Yaptığımız testte, sunucunuz 0,43 saniye içinde yanıt verdi diyor Google. Sunucu yanıt sürenizi 200 ms’nin altına indirmeniz gerekir diyor. Bu nasıl mümkün olabilir?

Teşekkürler. (Site: www. yes****  . com)

Cevap

Öncelikle pagespeed insights sitenizin dışarıdan çektiği javascript ve css dosyalarını da hesaplamada kullanıyor. Buraya kadar bir yanlış yok ve endişelenmenizi gerektirecek bir durumda yok. Pagespeed insights ile sitenizi analiz ettiğinizde bu sonuçları almanızın nedeni, mümkün olduğunca site dışından çekilen sabit dosyaları kendi dahili sunucunuz üzerinde barındırmanız gerektiği için uyarmaktadır.
Fakat sürekli değişkenlik gösteren analiz aracı javascript dosyalarını kendi sunucunuz üzerinde barındırılmayacağından bu dosyaların puanınızı düşük göstermesi normaldir. Aynı şekilde arama sonuçlarında site dışından çektiğiniz bu dosyaların kaynakları güvenilir olduğu sürece, sıralamalarda bir düşüş yaşamazsınız.
Bunun haricinde sunucunuzun geç yanıt vermesinin bir kaç sebebi olabilir. Bunlardan ilki paylaşımlı web alanı kullanmanızdan dolayı olabilir. Bir diğeri sunucunu yapılandırması ya da sunucunuzun kullandığı bağlantıdan kaynaklı bir yavaşlık olabilir.
Sunucunuz yetersiz kalıyorsa sisteminizin tam yedeğini alıp, wordpress cache plug-in yazılımları ile sunucu yanıt süresini daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı. Google top contributor

SMO seo optimizasyonu
SMO seo optimizasyon ...
Geri
Hit Sorunu ...
İleri
soru cevap
YORUM YAZIN