• SEO Şefi
  • +90 422 323 74 47
  • info@seosefi.com
Dalgalanma süreci başladı

Dalgalanma süreci başladı

Google dalgalanmalı bir haftalık süreç ardından belirgin olarak devam etmeye başladı. Penguin denemelerinin yapıldığını tahmin etmekteyim. Dalgalanma ile bir çok site gözle görülür düzeyde gerilemeye başladı. Yaptığım analizler sonucunda doğal backlink’e sahip olan sitelerin ilerlediğini gördüm. Mart ayında olmasını beklediğimiz, penguin 4.0 güncellemesi devreye girmiş olabilir veya testleri yapılmaya başlanmış olabilir.

Dalgalanma süreci neleri değiştirdi

Son 24 saat içerisinde dalgalanma oranının arttığı görülmektedir. 23 Ekim tarihinde bir haber yayınlamıştım, dalgalanma etkileri görebiliriz başlığı altında. Bu süreç içerisinde 100 civarı site üzerinde yapmış olduğum analizler sonucunda, tamamında doğal backlink yapısının olduğunu tespit ettim, spam backlink çalışan sitelere google penaltı vermeye başladı. Haksız rekabet ortamının giderek arttığı günlerde, google güncellemesi ile rahat bir nefes alma vakti geldi diye düşünüyorum. Peki bu süreç içerisinde yanlış backlink çalışmaları yapan sitelere ne olacak, anlık penaltı cezalarına maruz kalan sitelerin, bir an önce zararlı ve spam backlink analizleri yapması gerekmektedir. Moz veya farklı backlink analiz programları ile spam derecesi yüksek olan backlinklerin, reddedilme işlemleri gerçekleştirilmelidir. Dalgalanma analizlerini kontrol edebilirsiniz.

dalgalanma

Hoşgeldin Organik Seo – Hoşgeldin Anlık Değerlendirme sistemi

Google bağlantı reddet yönergelerini izleyerek gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Yapılacak işlem aslında son derece basittir, zararlı backlink analizi yapıldıktan sonra, bir txt dosyası oluşturularak, zararlı linkler kaydedilmeli ve dosya seç alanından txt dosya google’a gönderilmelidir. Tabi bu işlemleri yaparken diğer dikkat edilmesi gereken husus ise, bağlantıların olduğu siteler ile iletişime geçerek linklerin kaldırılma talebinde bulunulması olacaktır. Site sahipleri ile iletişime geçemiyor iseniz, baglantı reddet kullanmanız gerekmektedir.

Diğer önemli unsur ise site, son zamanlarda sitelere gelen zombi trafiklerden kurtulmak olacaktır. Her geçen gün sayıları giderek artan zombi trafik sitelerinide .htaccess dosyası ile engelleyebilirsiniz. Bu işlemlerin ardından yine analytics verilerinizi doğru görmeniz için yine filitre ile siteleri devre dışı bırakabilirsiniz.

Peki google bu güncellemeleri neden yapma gereksinimi duydu. Sorunun cevabı kullanıcı dostu seo‘ya vermiş olduğu değeri göstermek içindi. Son zamanlar sürekli ücretli bağlantı yöntemleri ile haksız rekabet ortamları yaratılıyordu. Açıkça sadece parası olan kişiler seoda ilerler iken, ekonomik durumu olmayanlar boşa kürek çekiyorlardı. Yapılan güncelleme ile haksız rekabet ortamlarının giderileceğini görebiliriz. İçerik ve “doğal backlink dönemi hoşgeldin” demenin zamanıdır.

Büyük yatırımcıların yapmış oldukları yapay seo yöntemleri bu süreç içerisinde etkisini tamamen yitirecek. Artık organik seo dönemi başladı diyebiliriz. Açıkçası en kaliteli ve en doğal backlinkleri sunan siteler, olması gerektiği gibi en iyi sıralarda görünecek. Tabi bu süreç içerisinde, google 200 algoritma faktörleri yine etkili unsurlar olmaya devam edecek. Organik seo hizmeti veren bir danışman olarak, yapılan bu güncelleme ile çok mutlu olduğumu belirtmek isterim, seo sektöründe organik çalışmalarımla, yapay seo yapan firmalarla kısa bir dönem sıralama mücadelesi yaşadım, hiç bir şekilde çizgimizi bozmadan doğal yöntemler ve kullanıcılarıma değer vererek, başarılı sıralarda işler gerçekleştirdim. Bu süreç için en çok sevinenler arasında yer alıyorumdur. Anlık penaltılardan kurtulmak için bir uzman yardımı alabilirsiniz veya yukarıda yer alan bağlantı reddetme işlemlerini madde madde gerçekleştirebilirsiniz.

Dalgalanma Giderek Artıyor

10 Ocak tarihinde dalgalan 3,7 düzeylerine ulaşmış durumda, henüz nedeni tam olarak bilinmeyen dalgalanma ile yeni rekabet ortamları doğacağa benziyor. Dalgalanmalar bir güncellemenin habercisi olabilir.

dalgalanma devam ediyor

Penguin 4.0 Güncellemesi yapıldı

Beklenen güncelleme nihayetinde yapıldı. Bundan sonraki süreçleri hep beraber izleyip göreceğiz, seo şefi olarak tahminlerimizde yine yanılmadık. Aylar öncesinden başlayan tahminlerimiz, uyarılarımızın meyvelerini görmeye başladık. Hoşgeldin Penguin 4.0 Update

penguin 4

 

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.

Google ürünleri
Google ürünleri işletme çözümleri ...
Geri
Penguin 4.0 güncelleme şüphesi ...
İleri
penguin 4.0
YORUM YAZIN
  1. Volkan dedi ki:

    Benim web sitemde bugun 2.sayfada iken 4 dakika icinde ilk siraya cikti. Aksam bir bakiyorum ilk sayfada 7.sirada bir bakiyorum 2.sirada ve 10 dakika sonra bir bakiyorum neredeyse ilk 5 sayfada yok. Nasil bir guncelleme oldugunu anlayamadim ama cok garip