Backlink Çıkışı Nasıl Yapılmalı ?

Backlink Çıkışı Nasıl Yapılmalı ?
06Tem, 2017

Google artan backlink furyasına çözüm üretmek için birçok yeni önlem almaya başladı. Geçmişten günümüze tespit edilen ücretli link alan sitelerin sıralamalardan kaldırılması durumu varken, artık ücretli bağlantı satan sitelerde filtreye takılmaya başladı. Bu kapsamda hatırlatma yazısı olarak Google webmasterblog sayfasında yayınladığı makalelerle kullanıcıların nasıl link çıkışları yapması gerektiği hakkında bilgiler vermişti.

Google’a göre link çıkışı nasıl yapılmalı;

  • Makale içinden link çıkışı yapılırken zengin anahtar kelimeler kullanmayın. (Yani aranma hacmi yüksek, popüler kelimelere link vermeyin)
  • Makalenizi sitenizin dışında farklı sitelerde yayınlayıp sonuna linkinizi eklemeyin.
  • Alanında bilgi sahibi olmayan makale yazarlarına içerik yazdırmayın, link çıkışı yapmalarına izin vermeyin.
  • Eğer sitenizde bulunan bir başlığa benzer makale hazırlıyorsanız bunu rel=”canonical” ile gösterin, farklı bir site linki vermek istiyorsanız rel=”nofollow” kullanın.

Google istekleri 4 madde içinde basit bir şekilde açıklamış, kısaca faydalı ve doğal olmadığı sürece dışarıya bağlantı vermeyin demiştir.

Backlink Çıkışı Yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

Google ne kadar ücretli veya bilinçli link çıkışları yapılmasını istemese de sıralamaları etkileyen bir kriter olduğu sürece link çıkışları devam edecektir. Webmasterları ilgilendiren kısım ise kurallar dahilinde nasıl link almaları gerektiğidir. Ceza almadan veya cezadan kısa sürede kurtulmak için alınan ve verilen link ağına dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Başka bir siteden link alırken, makaleniz kesinlikle bilgiye dayalı ve doğal olmalıdır. Link alma amacıyla anlamsız cümle ve başlıklardan oluşturulan içerik ve linkler sitenizi doğrudan cezaya yönlendirebilir. (Örneğin; en iyi ayakkabı sitesi, ürün tanıtımı, faydalı siteler, inceleme gibi makale içlerinde linkler vermeniz faydalı olacaktır.)
  • Doğallık artık link konusunda ilk faktör makale içinde sadece sitenize değil, wikipedia, Youtube, Google, İMDB gibi üst kalite sitelere de link verin böylece çıkan link kalitesini ve sitenize giden link kalitesini artırmış olursunuz. (Örneğin; bir makale içinde 1 adet wikipedia, bir adet kendi sitenize çıkış yapın).
  • Linklere dofollow etiketi eklemeyin, ekstra kod eklemek doğallığı bozacağı için dikkat çekmektedir. Dofollow eklenmeyen linkler zaten otomatik olarak dofollow görünümündedir.
  • Sürekli link çıkışı yapmak için kurulan sitelerden uzak durun, backlink satışı yaptığı tespit edilen bir site filtreye girerse ve sizinde linkinizi barındırıyorsa sitenizi tehlikeye sokar. Genellikle makaleleriyle organik hiti fazla sitelerden link satın alınması daha faydalı olacaktır.
  • Filtreye en fazla takılan linkler haber sitelerinden alınan linklerdir. Link alınan haber sitesi çok kaliteli olmadığı sürece organik hiti olmayan veya düşük olan özellikle özgün haber üretmeyen sitelerden uzak durmalısınız.

Kısaca SEO çalışmaların da link çıkışı yaparken çeşitliliğe önem verip doğal oldukları izlenimi vermelisiniz. Hem arama motorlarını hemde makale okuyucularına yardımcı içerikler içinde linkler verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir