Arama motoru optimizasyonu

Teknik açıklaması Arama Motoru Optimizasyonu, ingilizce yazımı ile Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmış haline SEO denir.

Bu yazımızda daha çok kişisel görüşlerimizi önplana çıkartmak istedik.

Arama Motorları için Seo Nedir?

Arama motorları insanlara daha iyi hizmet vermek amacı içerisinde olsalar dahi, arama motorlarının kar amacı güden kuruluşlar olduğunu unutmamalıyız. Verdikleri hizmetleri bedava sağlamıyorlar ve verilen hizmetler için çok yüklü yatırımlar yapıyorlar. Bir arama motoru için en önemli şey insanların güveni. Arattığınız sorgu için çıkan sonuçlar ne kadar doğru ise arama yapılan sisteme insanların güvenide paralel olarak artacaktır. Arama motorlarının hem dostu hemde düşmanı olan çalışmalara genel olarak verilen isme SEO denir. 

Google gibi arama motorları kendisi ile uyumlu sitelerin sayısını çoğaltmak, internet içerisindeki çöp denilen içerikleri görmezden gelmek için web yönergelerinde seo’nun nasıl olması gerektiğini anlatmışlardır.

Web sitelerini hızlı taramak ve kullanıcılarına daha hızlı açılan web sayfaları sunmak için pagespeed insights test aracını geliştirmiştir.

Arama motorları bütün web sitelerini kendi veritabanlarında tutmaya çalışır ve bütün web sitelerini bir parçası gibi görür. Web sitenizin içeriği iyi olabilir ama zor açılan bir siteniz varsa bunu kendi eksikleri gibi düşünürler. Sayfanıza girip düzeltebilmek gibi bir yetkileri olmadığı için size sadece önerilerde bulunacaklardır.

SEO isminden de anlaşılacağı gibi arama motoru optimizasyonudur. Arama motorları için ise seo kendi altyapılarını daha iyi hale getirmektir.

Bir çok kişi için bugün internet google demektir ve arama çubuğunu kullanmayı bilmeyen birçok internet kullanıcısı vardır.  Bu mantıkla düşündüğümüzde internet siteleri google’ın bir parçası gibi görünmektedir.

Bir web sitesi alakasız ya da düşük kalite bir içerikle ön sıralara çıkmak için çeşitli hileler kullanıyorsa, bu çalışmaların genel ismine black hat seo denir.

Black Hat SEO

Her içerik black hat seo olmasada arama motorları için durum farklıdır. Az içerik girilmiş kısa ve özensiz bir yazıyı dahi black hat seo olarak düşünebiliriz. Bu tip içeriklerin arka arkaya yayınlanması arama motorları içerisinde hızlı yükselişlere sebep olabileceği gibi, bir süre sonra büyük düşüşlerde yaşatabilir. Çünkü eski algoritmalar sadece başlıkları önemsiyorlardı.

Bilgisayar tarafından otomatik girilmiş rasgele içeriklere ve arama yaptığımızda farklı isimlerde alt alta gelen aynı içerikli ama farklı url adresleri içeren rahatsız edici spam linklere artık çok fazla rastlamıyoruz. Gelişen algoritmalar sayesinde black hat seo çalışmalarının artık önemsiz olduğunu görüyoruz.

Gizlenmiş içeriklerin arama motorları tarafından spam sayılması ya da site içi aynı içerikler için canonical etiketi/yönlendirme kullanım zorunlulukları gibi önlemler sayesinde arama sonuçlarında daha temiz sonuçlar görüyoruz.

Yine de backlink yolu ile yapılan spamlar konusunda şu anda arama motorlarının eksikleri olsa da, bunlarında kısa sürede kapanacağını düşünüyoruz.

Seo Uzmanları İçin Seo Nedir?

Bir çok seo uzman için insanlar dijital rakamlardan oluşmaktadır. Oluşturdukları trafik elde etme becerisini ise seo olarak düşünürler.

Başarılı seo uzmanları için seo , içerik sağlayıcı ile içeriğe ulaşan kişilerin buluşmasını sağlayan, insan merkezli bir çalışmadır.

Kurumsal Seo Nedir?

Seo’yu sadece bir yazılım ve trafik arttırma işi olarak düşünmek yanlıştır. Seo  yazılım işi, pazarlama, marka yönetimi gibi bir çok çeşitli hizmetin birleştirilmiş halidir. Kurumsal bir firmanın sadece belirli kelimelerde arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak değil, aynı zamanda internet üzerinde doğru hedef kitleye ulaşılırken firma itibarını (ORM) korumaktır.

İnsanların Seo’ya Bakışları Nelerdir?

Yaptığımız telefon görüşmeleri ve destek hattımıza gelen çağrılar sonucunda, seo ve öneminin yeteri kadar anlaşılmadığını tespit ettik. Yüzdelik dilimlerle anlatmak gerekirse %25’i yeterli bilgi sahibi, %25’i orta düzey bilgi sahibi, geriye kalan %50’lik diliminin henüz konuyu araştırma aşamasında olduklarını söyleyebiliriz.

2015 yılına kadar seo’ya gereken önemi vermeyen kurum ve bireyler artık seo’nun önemini anlamış ve çözümler aramaya başlamışlardır.

Günlük yaşamda konuştuğumuz insanlara seo nedir diye sorduğumuz zaman, cevap alamadığız gibi açıklama gereği duyuyoruz. Bu kadar önemli bir konunun yeterince duyulmaması, seo sektöründe Türkiye’nin daha yolun başında olduğu anlaşılmaktadır..

 

Bize göre seo nedir?

SEO = Doğru yönlendirme sanatıdır.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti Organik Seo Uzmanı , Adwords Danışmanı.

Google mobil yönlendirmeler
Google mobil yönlendirmeler için uyardı ...
Geri
Spam Backlinkler Nasıl Temizlenir ? ...
İleri
backlink-nasil-temizlenir
YORUM YAZIN
 • musa aydin

  Çok doğru bir yaklaşım olmuş ustalar. Haber kanalı tadında geniş bilgi arşivine sahip büyük bir seo blogu, emeklerinize sağlık takipteyiz hocam. Marka olmayı sonuna kadar hakediyorsunuz.

 • Onder Turan

  Merhabalar yaziyi sonuna kadar keyifli bir sekilde okudum,
  bu makaleden çok faydalandim

  Elinize saglik..

  Onder

 • ender

  özet alanına bayıldım seo hakkında gerçekten çok başarılı işlere imza atıyorsunuz

 • Remzi

  İleri düzeyde bir açıklama olmuş üstadım.

 • Recep UZUNER

  teknik bilgiler için teşekkürler. arama motoru optimizasyonu banada çok karışık geliyor. Çok fazla bilgiye ihtiyaç var.