• SEO Şefi
  • +90 422 323 74 47
  • info@seosefi.com
Anahtar kelimelerin hatalı kullanımı

Anahtar kelimelerin hatalı kullanımı

Arama motorları anahtar kelimeleri sevmez!

Arama motorları anahtar kelimelere göre arama yapar!

Seo çalışmaları anahtar kelimeler üzerinden yürütülür!

Anahtar kelime kullanmayın!

Yukarıda saydığımız kuralların hepsi birbirine tezat ve bir çok yerde bu başlıkları görmüş ve kafanız karışmış olabilir. Aslında hepsi yerine göre doğrudur. Peki iyi bir seo çalışmasına başlarken anahtar kelimelerle ilgili neler yapılmalı ?

Arama motorları hangi durumlarda anahtar kelimeleri sevmez, hangi durumlarda arama sorgularında olumlu etki yapar ?

Meta Keywords:

Bir seocu için Meta Keywords site türüne göre değişiklik gösterebilir. Meta keywords kulanabileceğiniz ve kullanmamanız gereken durumlar vardır.

Örnek: Bir hakkımızda sayfanız var. Hakkımızda sayfanızda anahtar kelimemiz ” seo ” olsun.

<meta name="keywords" content="SEO" />

Eğer konu içeriğinde ya da başlığınızda 1 kez bile seo ile ilgili bir kelime geçmemişse, arama motoru bu sayfanın anahtar kelimesini spam olarak görecektir. Bu sıralama puanınızı düşürebilir.

Eğer Meta Keywords içeriği sabit olarak bütün sayfalara sabitlenmiş bir cms altyapısı kullanıyorsanız ” Meta Keywords ” kullanmayın. Kullanmak istiyorsanızda sisteminizi her sayfaya ayrı ayrı keywords girebilecek bir altyapıya dönüştürün.

Peki Meta keywords kullanmadan arama motorlarına doğru anahtar kelimeler nasıl tanıtılmalıdır ?

Örnek:
<h> etiketli taglar içerisinde yazılan cümleler içerisindeki kelimeler diğerlerinden daha ön planda olacaktır.

Anahtar kelime tek kelime ise mümkünse başlığınızı daha uzun yazmaya çalışın ama tek bir anahtar kelimeyide başlıkta arka arkaya yazmayın. Anlamlı başlıklar kullanın.

Konu içerisinde anahtar kelimelerinizi bold olarak yazabilirsiniz. Ama bununda çeşitli sınırlamaları var. Sık sık bold yazılan bir kelime spam işlemi görebilir.
Doğru etiketleme için cümleyi tamamen bold yapabilirsiniz ?

Örnek:

Bold yazıların Seo etkisi ?

Önemli vurgularda<b> ya da <strong> yerine <h3> <h> gibi etiketleri kullanmak daha iyi bir seçim olabilir.  tabi <bold> ve <strong> önemsizdir demiyoruz. <b><strong><h> Önemli olduğu için ilerleyen zamanlarda daha detaylı makaleler hazırlayacağız.

Tekli kelimeleri ve önemsiz cümleleri bold yapmanında spam etkisi yapabileceğine dikkat edin.

İçerik içerisindeki tekrar sayısı

İçeriğiniz kısa ise ve 100 kelime içeriyorsa, bu 100 kelime içerisinde 25 tane aynı kelime geçiyorsa bu bir spamdır.
İçeriğinizde 100 kelime var ve bir kelime ya da sözcük 4 ya da 5 kez tekrar edilmiş ise arama motorları tarafından bir anahtar kelime değeri alacaktır. İçeriklerinizin değişken içerikler olmasını tavsiye ediyoruz. Örneğin arama motorları sitenizde ki toplam makaleleri adete bölerek ortalama yazı boyutunu hesaplamaktadır. Günümüzde ki eşsiz kalitede ve güzellikte olan tasarımların maalesef bir çoğu single yani tekil yazıyı oluştururken ortalama 60 ile 90 kb arası kod içermektedir. 90 kb değerindeki bir tekil kodlamaya 3kb değerinde bir yazı yazarsanız, içerik yoğunluğu ve arama motorları tarafından yetersiz ve kalitesiz içerik olarak algılanacaktır.

Etiketleme

Bu konuda bir çok seo uzmanı etkisizdir diyor. Kelimelerin tek tek sayfa altına yazılması, içerikte bu kelimeler yoksa meta keywords gibi sayfanızın spam olarak değerlendirilmesine yol açabilir. Google answer dizinlerinde yapılan açıklamalara göre döngüye düşürülmemiş etiket taglamaları spam olarak değerlendirilmemektedir.

bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile Seo Şefi

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.

sayfalarınızın güncel konular içermesi sıcak gündem
Sayfalarınızın güncel konular içermesi ...
Geri
Seo’ya neden ihtiyacınız var? ...
İleri
neden bir seo yaptırmalısınız
YORUM YAZIN