• SEO Şefi
  • +90 422 323 74 47
  • info@seosefi.com
Anahtar kelime optimizasyonu

Anahtar kelime optimizasyonu

Her web sayfası sahibinin hayalidir arama kelimelerinde ön sıralarda çıkmak. Bunun için bir çok çalışma yapılır ve günler, aylar, hatta yıllar süren bir seo çalışma sürecine başlanır. Yeni müşteriler kazanmanın tek yolu arama kelimelerinde yani anahtar kelimelerde ön planda olmaktır. Diğer sitelere nazaran e-ticaret siteleri için büyük önem taşıyan bu sistem değişiyor. Büyük işletmeler cirolarının büyük bir payını reklamlara ve seo çalışmalarına harcamaktadır. Yapılan bu yatırımlar sonucunda anahtar kelimelerde ilerleme görmek isterler ve bir çoğu malesef geçici çözümler ürettikleri için yolun yarısında iken pes eder ve projelerine son verirler.

Anahtar kelimelerin rekabet oranlarını aslında büyük firmalar belirlemektedir. Büyük bütçeler ile uçsuz bucaksız bir harcama yapılmaktadır seo adına. Günümüzde bilinçsizce yapılan seo teknikleri hem müşterilere hemde site sahiplerine gereksiz harcamalara neden olmaktadır. Aslında çok büyük bütçelere gerek yoktur. Sadece mantıklı ilerlemek gerekmektedir.

Seo teknikleri ile doğru anahtar kelime nasıl kullanılır ?

anahtar kelime

Bu maddeyi incelemeden önce site için neler yapılmalıdır. Maddeler halinde kısaca anlatmaya çalışacağım.

Anahtar kelime optimizasyonu Nasıl yapılmalı?

Doğru içerik Girişi

Aslında ilk sorun burada başlamaktadır. Yaptığım araştırmalar sonucunda açıkça söyleyebilirim, evet malesef sitelerin %80 den fazlası yanlış içerikle yola çıkıyor ve bilinçsiz bir şekilde alakasız konular ile anahtar kelimeler üzerine çalışmalar sergiliyorlar. Öncelikle sitenin bir kuruluş amacı olmalıdır. Yapılacak çalışmalar önceden bir çizelge tablosuna dökülmeli ve sistematik bir şekilde içerikler girilmelidir.

Nasıl bir site olacağınıza karar vererek işe başlamak gerekiyor, günlük içerik yayınlayacakmısınız? veya 2 3 günde bir içerikmi gireceksiniz. Bu durum aslında size bağlı değildir. NAsıl bir site olacağına karar verdikten sonra ilk yapılması gereken rakiplerinizin içerik yoğunluğa bakmak olacaktır. İlk 5 arasındaki siteleri sürekli takip etmeniz gerekmektedir. Ne kadar sıklıkta ve nekadar içerikle yayın yapıyorlar. Gözlem yapıldıktan sonra içerik sayısı belirlenmiş olacaktır. Rekabet oranı yüksek olan anahtar kelimeler ile ilerleyecek iseniz, mutlaka bir içerik uzmanı ile anlaşmanız gerekecektir. Neden mi?  zorlu bir dönem başladığı için diyebiliriz. Çünki her gün içerikler büyük bir özenle aksatılmadan girilmelidir. Rakipleriniz sizden daha kaliteli ve fazla içerik sunuyor ise malesef geçme şansınız çok düşüktür.

İçerik araştırmaları nasıl yapılmalı ?

Zor bir dönemdir içerik yazacağınız zaman rakip analizi yaparak, rakiplerinizin yazmış olduğu içerikleri mutlaka okuyarak yola devam etmelisiniz. Rakiplerinizin anahtar kelimelerde ne kadar bilgili olduğunu saptamalısınız ve eksiklerini keşfederek kendi makaleleriniz de eksiklere yer vererek bir adım önde olabilirsiniz. Anahtar kelimeler için profesyonel bir araştırma yapmalısınız. İçerik yazmak evet bir sanattır. Bir çok site sahibi malesef sadece anahtar kelimeyi geçirmek adına anlamsız ve kalitesiz içerikler üretmektedir. Peki bu olayı Google Gözünde değerlendirelim. Arama yapan her kullanıcı google için bir müşteri demektir. Doğru ve kaliteli içerik sunmak adına google her geçen gün yeni algoritmalar üreterek, en doğru bilgiyi kullanıcılarına sunar. Bu süreç içerisinde bir çok algoritma devreye girer ve en verimli yazı ön planda çıkar.

İçerikleriniz için bol bol makaleler okumalı ve içerik derinliğine önem vermelisiniz, en çok rastladığım durumlardan biri ise tüm içeriklerin aynı uzunlukta olduğudur. Mantıklı düşünelim, bir seo uzmanı olduğunuzu düşünelim ve anahtar kelimelerin önemini anlatalım. İçeriğimizi 200 kelime standartlarında yazdık ve sonra içeriklerin önemi diye bir yazı yazdık. Yine içeriği 200 kelime olarak yazarsak, açıkçası bu alanda bilgisiz olduğumuzu göstermiş oluruz. Her içeriği aynı uzunlukta olan bir siteyi sizde olsanız dikkate almazsınız. Google bu anlamda çok başarılı ve gerçekten tatktir edilecek kadar sağlam algoritmalar ile içerik araştırmaları yapıyor. Site sahiplerinin yazmış oldukları içerikleri değerlendirmek aslında kolay değildir. Google bu işlem için 200 algoritma kullanmaktadır ve düşündüğünüzden çok erken bir süre içerisinde değerlendirme yaparak anlık puanlamalar sunabilmektedir. İçerik yazarken gerçekten bu içerik hakkında bilgili olduğunuzu ıspatlamanız gerekiyor. Tüm içeriklerinizin aynı uzunlukta olmamasına büyük özen göstermeniz gerekiyor ve en önemlisi bir makalenin haber niteliği taşıması için 200 kelime standartlarını geçmesi gerekiyor. İçerik araştırması yaparken wiki vb kaliteli platformlardan araştırmalar yapabilirsiniz ve en değerli içeriğe ulaşmak için birden çok haber okumalı ve iyi bir derleme yapmalısınız.

İçerik Görselllerinin Hazırlanması

Değerli bir makale yazabilirsiniz, burada dikkat etmeniz gereken makalenizi süslemek ve görsellerle zenginleştirmek olacaktır. Bir çok siteyi ziyaret ettiğim süreçler içerisinde içerik değerlendirmeleri yaptım, bu süreç içerisinde çok kaliteli makaleler yazan sitelere denk geldim. Lakin tek üzücü olan kısım ise içeriklerinin bir çoğunu okumadan sıkılıp sitelerinden çıkmışımdır. Nedeni kaliteli içeriği görsellerle zenginleştirmedikleri için diyebiliriz. Çünki sadece düz bir metinden oluşan bir yazıyı okumak çok sıkıcıdır. Resimlerin makalelerde kullanılmasının hem seo hemde görsel hafıza için etkileri önemlidir. Resimleri kullanıcı dostu olarak hazırlamanız daha sağlıklı olacaktır. Peki neden ? Görsel hafıza kuvvetlidir, farkında olmadan öğrenme yöntemlerini hatırlarsınız, felsefenin temelleri arasında arasında yer almaktadır. İçerik yazarken aklıma gelen bu uygulama ile gerek sitemde gerekse seo çalışmalarını yaptığımız sitelerde bu tekniği kullanmaya karar verdim. Büyük ilerlemeler gördüğümü söylemek artık mümkün. Kullanıcılar içerikleri okurken görseller ile hafızalarında daha çok yer edindim ve içeriklerde kullandığım görseller sayesinde ziyaretçilerin aklında makalenin kalmasını sağladım. Uygulamış olduğum bu tekniği kesinlikle tavsiye ederim, çünkü bilinç altında kalan görseller, ziyaretçiyi tekrar siteye çekmek için yeterli olmaktadır. Yazıların sıkıcı olmaması adına gereğinden fazla görsel kullanımından uzak durmanız gerekiyor. Malesef bu süreçler içerisinde bir çok site sahibinin halen görsel kullanımından uzak durması, görseller için alt açıklamaların girilmemiş olması üzücü bir durum diyebilirim.

Görsel seçimleri yapıldıktan sonra, görselin kullanım amacını belirlemek gerekiyor. Her kullanıcı sadece text aramalardan sitenize gelmez, görsel aramaları sonucunda sitenize ulaşan kullanıcılar için, daha açıklayıcı ve anahtar kelime ile orantılı içerik sunmalısınız. Görsellerin açıklama alanlarına anahtar kelimenizi bırakmalısınız. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise kısa yani sadece tek kelime bir açıklamanın önemsiz olduğudur, yine aynı düzeyde gereğinden fazla uzun bir açıklama kalitesiz görsel izlenimi verecektir. Görsellerin doğru kullanımı konusunda anahtar kelime kullanımı örneklerini inceleyebilirsiniz.

İçerikte Kullanılacak Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi

Uzmanlık gerektiren alan burada başlamaktadır. İçerik yazmak kolay görünebilir lakin kaliteli bir içerik yazmak kimi zaman günler, hatta haftalar sürüyor. İçerik başlığı belirlenir ve ziyaretçilere ne anlatmak istediğiniz net olarak hedeflenir. İçerik yazarken dikkat edilecek alan anahtar kelime yoğunluğunu doğru kullanmak olacaktır. Bazen ben bütün kuralları altüst ederim ve bunu çok sıklıkla yaparım. Anahtar kelimeyi çok kullanmak adına içerikleri batırmaktan uzak dururum ve bunu kesinlikle tavsiye ederim. Önemli olan ziyaretçilere doğru ve akıcı bir bilgi sunmaktır. Google kaliteli içerik ayrımını zaten yapmaktadır. 3 veya 4 ten fazla anahtar kelime barındıran bir içerik aslında çok değerli olmayabilir, 2 anahtar kelime sunarak daha kaliteli bir içerik sağlanabilir. Yani kullanıcı dostu seo ve google dostu seo yapılmış olur. Google ziyaretçilere değer verilmesini benimseyen en kaliteli arama motorudur. Ziyaretçilerine önem verin içeriklerinizde anahtar kelime showları yapacağınıza, daha temiz ve akışkan bir içerik sunun. Anahtar kelime kullanımına bir örnek vermek gerekirse;

Yaptığım analizler sonucunda, tek anahtar kelime kullanımının çok etkili olmadığını gözlemledim. Rekabet oranı çok yüksek kelimeleri tek anahtar kelime olarak paylaşmanız sadece zaman kayıbı diyebilirim. Örnekle açıklamak gerekir ise seo kelimesi, bir çok uzmanın çalıştığı ve her seocunun hayali olan bir kelimedir. Ön sıralarda çıkmak adına çok fazla içerik ve çok fazla anahtar olarak kullanılır. Ben hiç bir zaman böyle bir kullanıma girmedim ve tavsiye etmiyorum. Anahtar kelimeyi seo yerine seo nedir? olarak vermek daha mantıklıdır. Neden dediğinizi duyar gibiyim, rekabet oranı yüksek olan bir anahtar kelimede içerik türetmeniz, rakiplerinizi geçmeye yetmeyecektir çünki rakipleriniz yan anahtar kelimelerde de güçlü olduğu için sadece yerinizde saymanızı sağlar ve pes edersiniz. Yaptığım görüşmeler sonucunda neredeyse %90 lık bir bölümün sitelerinin yerinde saydığını söyleyebilirim, sitelerinde yaptığım araştırmalar sonucunda, tamamında tek anahtar kelime yoğunluğu gördüm. Tabiki başka hatalarda vardı ama bir çoğu yan kelimelerde kendini geliştirmeyi düşünmemişti. Güçlü bir kelimeyi hedefliyorsanız, öncelikle 2 veya 3 lü anahtar kelimeler seçmeli bu anahtar kelimelerde yükselmelisiniz, sonrasında tek anahtar kelime çalışmalarına başlamak daha mantıklı olacaktır. Googlede aramalarında tek anahtar kelime aramaları, 2 ve 3 lü anahtar kelime aramalarına göre daha düşüktür. Rekabet oranları için genelde fazla arama görebiliriz, lakin sitenizi ziyaret eden kullanıcıların arama sonuçlarına baktığınız zaman %90 lık bölümünün 2 ve 3 lü kelimelerden geldiğini gözlemleyeceksiniz. Anahtar kelime kullanımlarında içerikle hiç bir alakası olamayan kelimelerin kullanılmamasına, döngüye düşmüş kelimeler ile çoğaltılmamasına dikkat etmek gerekmektedir.

SEO’nun temeli anahtar kelimeleri inceledik, aslında bu alanda daha çok yazacak konu var.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.

gerçek zamanlı algoritma
Gerçek zamanlı algoritma Google Penguen Ocak 2016’da ...
Geri
Proje yönetimi ve strateji planlama ...
İleri
proje yönetimi
YORUM YAZIN