• Kurumsal SEO Danışmanlığı
  • info@seosefi.com
  • 0422-3237447
alexa neden önemlidir

Alexa neden önemlidir?

Alexa Nedir? Neden Önemlidir?

Alexa 1996 yılında kurulmuş olan bir analiz ve ölçümleme yöntemidir. Tüm dünyada web sitelerini analiz etmeye yarayan Alexa, çeşitli kriterlere göre dünya üzerinde ve web sitesinin hizmet verdiği ülkedeki sıralamayı gösteren önemli bir analiz aracı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Analiz ve ölçümleme alanında eski bir geçmişe sahip olan Alexa çok büyük bir veri tabanına sahiptir. Sahip olduğu geniş veri tabanı sayesinde internet kullanıcıları herhangi bir web sitesi hakkında bilgi edinebilmek için ilk kullandıkları ölçümleme aracı olarak bilinmektedir.

Alexa internet kullanıcılarına site analiz hizmeti sunarken ziyaretçilerin siteye arama motorları yardımıyla mı yoksa direkt olarak mı ulaştıklarını gösterme imkanı sunmaktadır. Ayrıca sitede kaç sayfa gezdiklerini ve vakit geçirdikleri zamanı gösterme fırsatı sunmaktadır.

Alexa Neden Önemlidir?

Alexa analiz ve ölçümleme yöntemi olduğundan dolayı kişilere web siteleri hakkında bilgi sunduğundan dolayı oldukça önemlidir.  Alexa internet kullanıcılarına web sitelerine nasıl ulaştığını ve kaç sayfa gezdikleri hakkında önemli bilgiler sunmaktadır.

%100 doğru bilgiler sunmamakla birlikte Alexa ölçümleme ve analiz sistemi yaklaşık değerler verdiğinden dolayı güvenilirdir. Siteler hakkında yaklaşık olarak fikir edinmenizi sağlayan Alexa‘nın sunmuş olduğu sıralama verilerinin önemli olmasının ana nedeni reklam veren kişilerin Alexa değerlerini baz alarak reklam vereceği siteleri belirlemesidir.

Reklam verecek olan firmalar reklam vermeden önce kaliteli bir ölçümleme aracı olan Alexa’nın sayısal verilerinden faydalanmak suretiyle reklam verip vermeyeceğine karar vermektedir. Reklam verenler yaptıkları incelemeler sonrasında ziyaretçi sayısı yüksek olan sitelerde yer almaya özen göstermektedir.

Alexa verileri sadece reklam amaçlı değil Seo uzmanlarını değerlendirmek içinde kullanılan bir yöntemdir. Seo uzmanının Seo çalışması yağmış olduğu web sitesinin değerlerini Alexa’nın verilerinden yararlanarak inceleyebilir ve çalışmalarının başarılı olup olmadığına karar verebilmektedir.

Alexa Yardımıyla Tüm Sitelere Ulaşılabilir Mi?

Alexa yardımıyla web siteleri hakkında bilgi edinmek ve sayısal verileri incelemek isteyen kişilerin görüntüleyebileceği siteler sınırlıdır. Dünyada 30 milyon site arasına giren web siteleri gösterilebilmektedir. Ayrıca ilk 1 milyon site arasına giren web siteleri de görüntülenebilmektedir.

Bu kriterleri taşıyan web sitelerinin sayısal verilerini  Alexa yardımıyla görüntülemek mümkündür. Bir web sitesini ölçümleyebilmek için o web sitesinin ortağı veya sahibi olmanıza gerek yoktur. Herhangi bir internet kullanıcısı dilediği tüm web sitelerinin Alexa değerini de rahatlıkla görüntüleyebilmektedir.

Alexa’da Sıralama Nasıl Takip Edilir?

Bir web sitesinin verilerini görmek isteyenler Alex.com adresini ziyaret ederek arama kutusuna sitenin adresini yazıp enter tuşuna basması yeterlidir. Aradığınız sitenin dünya ve Türkiye’de kaçıncı sırada bulunduğunu görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Türkiye’de internet kullanıcılarının en çok ziyaret ettikleri ilk 100 web sitesini Alex.com sitesinin country bölümü yardımıyla öğrenme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Aleza Verileri Güncel Midir? Hangi Sıklıkta Güncellenir?

Alexa web siteleri ile ilgili verilerini günlük, aylık, 3 aylık ve 6 aylık olarak hit ortalamalarını hesaplar ve ortaya bir değer çıkarır. Sitenizin Alexa değerini bir gün için yükseltmeniz genel Alexa değerlerini yükselteceği anlamını taşımamaktadır.

Periyodik olarak Alexa web siteleri verilerini güncellemektedir. Ancak bir günlük verilerin Alexa verilerini yükselteceğini düşünmek son derece yanlıştır. Alexa değerlerini yükseltmek oldukça uzun bir süreçtir.

Ancak Alexa değerleri güncel veriler olup gerçeğe yakın verileri bünyesinde barındırmaktadır. Merak ettiğiniz web sitelerini Alexa sayesinde Türkiye ve dünya genelinde ne kadar ziyaret edildiğini görüntüleyebilirsiniz.

İyi bir analiz ve ölçümleme yöntemi olan Alexa sayesinde kısa sürede web sitelerinin takip edilme oranları görüntülenebilmektedir.

Hakkında

Seo Şefi

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı. Google top contributor

Google Sıralamalarında Değer Kaybetme Nedenleri
Google Sıralamalarında Değer Kaybetme Nedenleri ...
Geri
SEO Analiz Araçları Kullanmanın Faydaları ...
İleri
SEO Analiz Araçları Kullanmanın Faydaları
YORUM YAZIN