SEO Şefi Pazt- Cumt 09:00-18:00
info@seosefi.com +90 422 3237447

301 yönlendirme teknikleri

301 yönlendirme

301 Yönlendirmesi Nedir, Nasıl Yapılır ?

301 yönlendirme bir yönlendirme komutudur. Aslında normal sayfalar arası yönlendirmeler yapılmaktadır, fakat bu konuda günümüzde cezalı domainleri yönlendirmek için kullanan bir çok site sahibi vardır. Amacından uzaklaştırılmış bir yönlendirme çeşidi olarak kullanımı halen devam etmektedir. Daha teknik bir açıklama ile anlatmak gerekir ise, erişilemeyen bir bağlantıyı, doğru bağlantıya yönlendirme için kullanılan yöntem, bir sitenin yeni bir alan adına taşınması esnasında kullanılan yöntem olarak ta adlandırılır. 301 yönlendirme işleminin doğru kullanılma şekli aslında, alan adınızda örneğin ssl’e geçiş yaptığınız zaman http olan bağlantıları https olan bağlantılara yönlendirme doğru kullanım örneğidir. Farklı 2 web sitesini de birleştirmek için kullanım yapılmaktadır.

Bu tür yönlendirmeleri günümüzde Google’ın cezalandırdığı siteler üzerinde yapıyorlar, bu sayede cezalı sitedeki veriler yeni açılan siteye aktarılıyor fakat farklı bir domain üzerinde. Bu olayda Google üzerinden aldığı ceza kalkmış oluyor ve site sahipleri işlerine devam ediyor. 301 Yönlendirmesi her ne kadar zararsız görünse de doğru yapılmadığı takdirde büyük zararlara yol açabilir.

301 Yönlendirmesi bir çok şekilde olabilir fakat wordpress bir sistem için Htaccess yönlendirmesi bu olayda daha kullanışlı ve herkesin tercih ettiğidir. Htaccess 301 yönlendirmesi ise için örnekler vermek gerekir ise ( Apeche kullanan sunucularda yönlendirme yöntemidir) ;

İlk önce yapmanız gereken, web sitenizin için oluşturulmuş FTP hesabuna bağlanın daha sonra public_html klasörüne girip .htaccess txt dosyasını bulalım ve düzenle dedikten sonra Htacces 301 yönlendirme kodlarını bırakmanız yeterli olacaktır.

[syntax type=”html|php|js|css”]Options +FollowSymlinks

RewriteEngine on

ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?orneginseosefi . com$ [NC]

ReWriteRule ^(.*)$ yenisiteadresiorneginseosefi . com $1 [R=301,L][/syntax]

Diğer türlü 301 yönlendirmeleri de göz atacak olursak;

PHP 301 Yönlendirme

[syntax type=”html|php|js|css”]<?

Header( “HTTP/1.1 301 Moved Permanently” );

Header( “Location:yenisiteorneginseosefi . com” );

?>[/syntax]

HTML 301 Yönlendirmesi

[syntax type=”html|php|js|css”]<html> <head> <meta http-equiv=”refresh” content=”0; url=https:// seosefi . com gibi“> </head> </html>[/syntax]

CGI Perl İle 301 Yönlendirme

[syntax type=”html|php|js|css”]$q = new CGI;

print $q->redirect(“orneginseosefi . com“);[/syntax]

Matt Cutts’un 301 Yönlendirme için yaptığı açıklamalar

About the author

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.
5 Yorumlar
 1. Seyfettin

  A blogumdaki bazı içerikleri B bloguma aktarıp 301 yönlenirmesi yaparsam kopya içerik sayılır mı?

   1. Seyfettin

    ama 301’in anlamı bu sayfayı kalıcı bu yeni adrese taşıdığım anlamına gelmiyor mu? Neden kopya içerik olsun? Taşımız oluyorum. Aydınlatırsanız sevinirim.

    1. Müslüm ASLANTÜRK

     A sitesindeki bir içeriği B sitesine 301 yönlendirme yaparsanız doğal olarak kopya içerik olacaktır. Diğer A sitesinden URL yi kaldırır ve dizinden silerseniz, B sitesindeki içerik kopya içerik olarak kalmayacaktır.

 2. ahmet

  İnternette 301 redirect konusunu pek çok site ele almış ama sizin kadar detaylı teknik olarak bilgilere az rastladım. Verdiğiniz faydalı bilgiler umarım benim gibi diğer arkadaşlarında çok işine yarayacaktır. .htaccess redirect 301 hakkındaki güzel paylaşımınız için teşekkürler hocam..

Cevap Yaz