SEO Şefi Pazt- Cumt 09:00-18:00
info@seosefi.com +90 422 3237447

2016 seo planları ve teknikleri

2016 seo planları

2015 yılı seo adına çok verimli bir yıl oldu. Bir çok güncelleme gördük ve halen görmeye devam ediyoruz. 2015 yılında yapılan güncellemeler ve devam etmekte olan güncellemeler sitelere gereken sıralamayı verdi demek için henüz çok erken. Bazı algoritma güncellemeleri yeni yeni etkilerini göstermeye başladı. 2016 yılında seo adına nasıl planlar yapmalıyız inceleyelim.

2016 seo planları

Yıl içerisinde tamamen stratejik planlar yaparak ilerlemeniz gerekiyor. Atacağınız her adımın sonucunu önceden planlayarak ilerlemek olumlu etkiler yaratabilir. 2016 yılında yapılmasını düşündüğüm çalışmaları inceleyeceğiz. Yapılacak olan çalışmaların bir çoğu halen güncelliğini taşıyan seo algoritmalarıdır. Sadece değişen ve yeni güncellemeler ile etkili olacağını düşündüğüm diğer algoritmaları, eski algoritmalar ile birleştirerek yeniden yorumlayarak doğru hareket etmenin yöntemlerini araştıracağız ve maddeler halinde inceleyeceğiz.

Stratejik Planlama Yapmak

2015 yılında yapılan hataları bir köşeye bırakıp, 2016 yılı için neler yapabileceğinizi ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini. İçerik oranlarının ne kadar olacağını kısacası seo adına yapılması gereken tüm işlemler için bir plan yapmalısınız. Her şey harfiyen ve zamanında yapılır ise sitenizde büyük değişimler görebilirsiniz. Bu süreç içerisinde neler yapılması gerekiyor.

Backlink Analizlerine Ağırlık Vermek

Penguin güncellemeleri ardından backlinkler tamamen önemini yitirdi demek biraz gereksiz olur. Penguin 4.0 2016 yılı içerisinde çıkacak bu süreç içerisinde backlinkler etkisini birazda yitirmiş olacak ve anlık değerlendirme sistemleri olacağı için, zararlı backlinkler sitelere anlık gerilemeler ve penaltılar yaşatacak. Bu süreçten etkilenmemek adına backlink analizlerini çok ince eleyip sık dokumalasınız. Her backlink zararlı değildir, doğal backlinkler ve aynı içerikleri taşıyan sitelerden gelen backlinkler önemlidir. Ücretli bağlantı türlerinden uzak durmalı, haksız rekabet ortamları yaratmaktan kaçınmalısınız. Spam puanlarına göre sıralama yaparak, spam puanı 3 ve üzeri görünen sitelerden linklerinizin kaldırılmasını sağlamalısınız. Yine bu süreç içerisinde içeriklerin örtüşmediği sitelerden link alımlarından uzak durmanız gerekmetedir. Doğallık ön planda olması gerekiyor.

On-page seo ve page speed oranlarını yükseltmek

2015 yılının sonuna geldiğimiz şu günlerde malesef on-page seo her site sahibinin ilk başlarda büyük özenle yaptığı ve sonrasında sıkılıp bıraktığı bir çalışma şekli olmaktadır. Rakiplerinizden 1 adım önde olmak istiyorsanız on-page site içi seo optimizasyonunu tekrar gözden geçirmelisiniz. URL yapılarından, css,js ve resim hatalarına kadar tüm işlemler özenle istikrarlı bir şekilde sürekli kontrol edilmelidir. Sayfa açılış hızı internetin kirlenmemesi açısından çok önemlidir, Google’in başlatmış olduğu Page Speed sayfa hızı projesi her geçen gün diğer arama motorları tarafından da değerli ve önemli bir algoritma olarak kabul edilmiş durumdadır. Sayfa açılış hızlarının ve site hızının iyi olması ziyaretçiler daha hızlı verilere sıkılmadan ulaşmasını sağlayacaktır. Sitede kalış oranlarınıda etkilemektedir.

İyi bir site sahibi olmak için site içi optimizasyonlar en az haftada 2 defa kontrol edilmeli ve page speed optimizasyonu minumum haftalık olarak yapılmalıdır.

Sosyal Medya Çalışmalarını Planlama

Sosyal medya hesaplarının profillerinin doldurulması, sosyal link ve konu paylaşımlarının seo üzerindeki etkileri tartışmasız çok etkilidir. Sosyal medyayı ne kadar doğru kullandığınızı bilmeniz gerekmektedir. Bir çok site sahibi, bir sosyal medya hesabında paylaşım yaparken diğer hesapları unutmakta veya yoğun içerik paylaşımından dolayı ister istemez her konuyu sosyal medyada paylaşamamaktadır. Lakin rakiplerinizden bir adım önde olmayı istiyorsanız, paylaşımları aksatmamalısınız. Sosyal medya paylaşımları yaparken, açık link paylaşımından uzak durmalı. Ana sayfaya yönlendirici spam türü çalışmalardan uzaklaşmalısınız. İçeriklerinizde konuya yönlendirici linkler olması çok önemlidir ve bu linklerin google link kısaltma servisi ile paylaşılması daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Kaliteli bir sosyal medya paylaşımı için, içerik başlıklarının ve özet alanlarının değiştirilerek sosyal medya hesaplarında paylaşılması MASEO tekniklerim içerisinde yer almaktadır ve büyük tepkimeler yaşamınızı sağlayabilir. Sitenizde yazılmış bir konu sadece 1 aranma hacmi sonucu demektir, sosyal medya hesaplarında diğer alt başlık ve kısa açıklamaları ile sunumu ise bir çok aranma hacminde bulunmanızı sağlamaktadır. 5 sosyal medya hesabınızın olduğunu düşünün, sitenizdeki yazı ile toplam 6 ayrı içerik demek oluyor. Altı kat daha fazla etki yaratmanız için büyük bir fırsat olacaktır. Gereksiz çalışmalar yerine sosyal medya çalışmalarına ağırlık vermeniz olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Pinterest paylaşımlarına özellikle dikkat etmelisiniz ve yine her site için mutlaka Google+ hesabı açmalısınız.

Dijital Pazar Ağı Oluşturmak

E-ticaret siteniz var ise, dijital bir ağ oluşturmaya özen göstermeniz gerekiyor. XML entegrasyonları ile çekilen içerikler,başlıklar ve görseller için dijital oto çözümler üretmelisiniz. Sistem alt yapınıza hakim yazılım firmaları ile çekilen içeriklerin otomatik özgünleştirilmesini sağlayacak çalışmalara bir an önce başlamanız gerekiyor. Eğer içerik adeti yüksek değilse, çekilen içeriklerde manuel özgünleştirme ve meta açıklamalarının düzenlenmesini otomatik olmadan yapmayı deneyebilirsiniz. İçerik sayısı yüksek olan e-ticaret siteleri için mutlaka site içerisinde blog bölümlerinin oluşturulmasını sağlamaya, blog bölümlerinde satılan ürünler hakkında genel bilgiler paylaşmaya, etkinlik vb kampanyalarınızı bloglarınızda paylaşmaya özen göstermelisiniz. Dış blog yerine iç blog çalışmalarına ağırlık vermek her zaman daha etkili sonuçlar yaratmaktadır. Yaptığım görüşmeler ve analizler sonucunda, bir çok e-ticaret sitesinin blog alanının olmadığı gördüm.

Kaliteli Doğal Link Zincirleri

Doğal backlink çalışmalarına yoğunlaşmak gerekiyor. Organik seo firması olarak, her zaman kalıcı ve doğallıktan yana çalışmalar yapıyoruz. Unutmayın kolaycı bir yaklaşım kolay bir şekilde yokolmaya mahkumdur. Hile ile yapılan her işin sonunda mutlaka ağır ve geri dönüşü olmayan cezalar vardır. Kaliteli backlink konusuna gelecek olursak, hakkınızda haber yapılmasını sağlayın, bunu başarmak için kaliteli içerikler yazabilirsiniz. Yine hakkınızda yapılan haberlerin aynı ve benzeri içerik barındıran sitelerde yapılmasını sağlayın. Gereksiz ücretli tanıtım yazılarından uzak durmalı, trustrank değerlerini hesaba katarak, index sayısına göre değerlendirmeler yapabilirsiniz.

İçerik Kalitesi

SEO çalışmalarının temeli içerikler. Her dersimde içeriklerin önemini vurgularım, içerikler sitenizi temsil eden çalışmalardır ve sitenin gelişmesini sağlayan en önemli unsurdur. Doğru ve kaliteli içerik yazmak için, öncelikle alan hakkında araştırma yapmak gerekiyor. İçeriklerinize özen göstermeli kullanılan görselden, açıklama alanlarına kadar her noktaya dikkat etmelisiniz. İçeriklerde H taglarının kullanımı çok önemlidir. Konu başlığımız H1 tagı ile otomatik olarak tasarım tarafından yapılmaktadır. Diğer H2 ve H3 dagılımlarına dikkat etmek gerekiyor. Konu anlatımı yapılırken, mutlaka bir özet alanı ile başlanmalı. Özet alanı altına H2 tagı ile başlık açılmalı ve alt maddeleri var ise H3 tagı ile ilerlenmelidir. Alt maddelerden çıkıldıktan sonra H2 tagı ile tekrar devam edilmesi gerekmektedir. İçerikleriniz de alıntı yapmamaya özen göstermelisiniz.

Farklı kaynaklardan yararlanıyor olsanız dahi içeriğinizi %99 özgün içerik olarak yazmaya özen göstermelisiniz. İçerik konusunda dikkat edilmesi gereken diğer önemli unsur ise, içerik kelime sayılarının farklılığıdır. Her şeyi aynı adette kelimeler ile anlatmanız mümkün değildir. Olabildiğinde 200 kelime üzerinde içerikler yazmalı ve kelime adetlerinin aynı olmamasına dikkat etmelisiniz.

Ziyaretçileri Önemsemek

Ziyaretçilerinizi ne kadar önemsiyorsunuz. Sitenizin temel yapı taşları, ziyaretçiler. Yazmış olduğunuz içerikler, sitenize gelmesini istediğiniz ziyaretçiler için yazılmaktadır. Peki bu içerikleri yazarken sadece anahtar kelimeler üzerine yoğunlaşarak yazarsanız ne olur. Sitede kalma oranları düşer, kalitesiz içerik yüzünden sıralamalarda gerilemeler yaşar, ziyaretçilerin siteye tekrar gelmemesini sağlarsınız. Sadece anahtar kelimelere yoğunlaşmak yerine ziyaretçileriniz için kaliteli görseller kullanarak, önemli alanların altlarını çizerek veya farklı renkler ile vurgulayarak, ziyaretçilerinize değer verin. Yanlış url yönlendirmeleri yapmamaya özen gösterin. İçerik alanlarında bir sonraki ve bir önceki makalelere yönlendirme yaparak, ziyaretçilere daha fazla içerik sunun ve sitede kalış oranlarını yükseltin.

Kullanıcı dostu seo olarak adlandıralan bu çalışmaları yaparken son derece hassas olmanız gerekmektedir. Kendinizi ziyaretçilerinizin yerine bırakın, olabildiğince arındırılmış ve doğru içerik sunun. Popup reklamlardan uzaklaşın, bir çok ziyaretçi popup reklamlar yüzünden aynı siteyi tekrar ziyaret etmemektedir.

Görsel ve Tema Düzenlemeleri

Sitenizde kullandığınız temanın üst versiyonu çıktı ise mutlaka bir üst yazılıma geçin. URL yapısını bozmayan ve görsel url yapısını bozmayan tema değişikliklerinden kormanıza gerek yoktur. Yine site içerisinde kullanılan görsellerin çözünürlük ve kalite oranlarına dikkat etmelisiniz. Kullandığınız logonun kurumsal izlenim veren bir logo görünümünde olmasına dikkat etmelisiniz. Sitenizi temsil eden logonuz ne kadar özenli seçilmiş ise kullanıcılara o kadar iyi bir izlenim vermiş olursunuz.

Konu içlerinde kullanılan görsellerin, kalitesi ve alt açıklamalarının kusursuz olmasına dikkat etmelisiniz. Ana sayfaya çağırılan konu görsellerinin büyük görseller ile çağırılmasının önüne geçmeli. Her alan için bir boyutlandırma yapmaya özen göstermelisiniz. Kullanılan görsellerin özgün olmasına dikkat etmelisiniz. Uzun görsel açıklamalarına son vermeli ve iki kelime veya 3 kelime barındıran görsel açıklamalarına yönelmelisiniz.

Aktiflik Oranı

Sitenize içerik yazıyorsunuz lakin sadece tek başına yeterli olmadığını görüyorsunuz. En büyük sorun aktiflik ve düzendir. Yazılan içeriklerin devamı çok önemlidir. Bir site farklı zamanlarda çok özentisiz bir şekilde içerik yayınlıyor ise malesef ilerlemesi çok zordur. İçerik istikrarı denen kavram ile her gün aynı adette içerik girmeye büyük özen gösterilmelidir. Niche tarzında bir siteniz var ise en azından haftalık 3 haber ile sitenizi güncel tutmanız gerekmektedir.

Aktiflik oranı site içerisindeki tüm konuları kapsamakla birlikte, sosyal medya hesaplarınında aktif olarak yürütülmesini de kapsamaktadır. Site içerisinde yapılan paylaşımların sosyal medya hesaplarında da aynı özenle paylaşılması gerekmektedir.

Rakip Analizleri ve Bir Adım Önde İlerleme

2016 yılında seo biraz daha zorlaşacak evet bu süreç içerisinde rakiplerinizi çok iyi analiz etmelisiniz. Her site sahibi en azından ilk 3 rakibini düzenli aralıkla takip etmelidir. Peki bu işlemi nasıl yapmak gerekiyor. Rakiplerinizin link analizlerini yapmalısınız. Yine rakiplerinizin gün içerisindeki paylaşımlarını, sosyal medya hesaplarındaki paylaşım oranlarını takip etmeli ve gün gün not almalısınız. Not alınmadan yapılan her işlem özentisiz ve istikrarsız bir çalışmaya örnektir. Sitenizin anahtar kelimelerindeki sıralamalarını günlük not almalı ve aynı şekilde rakipleriniz içinde ek bir alan açarak rakip sıralamalarını not almalısınız. Örnekleme ile açıklamak gerekirse;

Sitenizde 3 adet içerik yayınladınız, yayınladığınız anahtar kelimeleri bir sonraki gün için not alıyorsunuz sıralama olarak. Rakiplerinizin sırasınıda not alıyorsunuz. Bu işlemi sürekli olarak takip ediyorsunuz. Rakiplerinizden birtanesi 4 adet içerik yayınladı ve sıralamadaki yerini not aldınız, diğer 2 adet yayınladı not aldınız. İçerik kalite oranınızı ölçmek için iyi bir sınavdır. Rakiplerinizden 1 adet az içerik yazarak ilerlemeye çalışın. İlerleme yaşayamıyor iseniz, 1 adet içerik fazla yazmaya çalışın. Ama doğru olan şekli aynı adette içerikle daha kaliteli içerik sunmak olacaktır. Sonra sıra rakiplerinizin yayınladığı tanıtım yazısı adetlerini not almaya gelmiştir. Kaç tanıtım yazısı ile ne kadar ilerlediler ve nerelerde yayınlandı. Bu süreçte neler yapmanız gerektiği açıkça ortaya çıkacaktır. Sonraki adım ise, sosyal medyada ne kadar aktif olduklarını tespit etmek olacaktır. Yine aynı şekilde sosyal medya hesaplarında ne kadar sıklıkla paylaşım yaptıklarını inceleyip 1 adet daha fazla paylaşım yapmaya özen göstermeye çalışmalasınız.

Tanıtım ve Reklam

Seo alanında iyi bir firma ile çalışıyorsanız mutlaka google adwords reklamı verdiğini görürsünüz. Seo sadece optimizasyonlar ile yapılan bir çalışma şekli değildir. Mantıklı ve planlı reklam yerleşimleri ile en az bütçe ile çok trafik ve iş elde etme sanatıdır.

Tanıtım yazıları kadar etkili olan reklam kanallarını gücünü hafife almamalısınız. Reklam bütçenizi oluşturarak anahtar kelimeleriniz için reklam yayınlamaya özen göstermelisiniz.

MASEO Algoritmaları

Yeni bir algoritma diye adlandırabiliriz, aslında maseo kendime has seo teknikleri anlamına gelmektedir. Sizlerde mutlaka kendi algoritmalarını yapmaya özen göstermelisiniz. Çeşitli çalışmalar ile elde ettiğim verileri, planlı halde yapmaya özen gösteririm. Bu tarz çalışmaların sırası ile neler olduğunu not alır ve kendi algoritmalarımı üretirim. Öğrencilerim için her zaman yeni teknikler denemeye özen gösterir ve süreçlerini test ederim.

Eğitim ve Kalite

Siteniz için kendinizi eğitin, düzenli çalışma planları yaparak içerik ve ziyaretçileriniz için her zaman güncel kalmaya çalışın.

Hizmet vermekte olduğunuz sektörde iyi bir sırada olsanız dahi, daha iyi olmak adına sürekli araştırmalar yapmalısınız. Yeni teknikler, daha fazla içerik ve daha doğru içerik için neler yapabileceğinizi düşünün. Eğer seo alanında eksik iseniz, bir seo kursu alabilir veya bol bol makale okuyabilirsiniz.

Site İçi Eklenti Güncellemeleri ve Yeni Eklentiler

Sitenizde kullanıdığınız her pluginin güncel olmasına dikkat etmelisiniz, sistem açıkları ve güncel prosedürleri taşıyan bileşenleri update etmelisiniz. Bu süreç içerisinde yorum eklentileri, ziyaretçi yönlendirmeleri, seo eklentileri kurulumları yapmalısınız.

SEO Analiz Kontrolleri

Büyük sabır gerektiren bir alandır. Sitenizdeki istatikten, dış link sayısından, iç link sayısından, görseller, indexler, tarama hataları, spam analizler, rakip analizleri tamamını aynı düzende sık sık kontrol etmelisiniz. Yeni güncellemeler ile artık her gün backlink analizi yapılması neredeyse en önemli kuraldır. Sıralamalarınızı her gün not almalısınız, sitenize gelen ziyaretçilerin hangi kelime ve içeriklere ulaştığını daha çok hangi konuyu okuduklarını tespit etmeli ve içerik olarak daha çok veri sunmalısınız. Google index kontrollerini yapmalı. Rakip analizleri yapmalı ve sürekli olarak page speed , on-page seo analizleri yapmalısınız. Sitenizin her gün yedeğini almaya da özen göstermeniz gerekiyor.

Kısaca 2016 yılında yapılacak işlemler hakkında bilgi vermeye çalıştım. 2016 yılında doğal backlink ve kaliteli içerik, sosyal medya ön planda olacak diyebiliriz.

About the author

Kurumsal ve Bireysel SEO Danışmanlığı Hizmeti. Organik Seo Uzmanı.
4 Yorumlar
  1. Berrin Unalp

    Hocam açıklayıcı bir yazı olmuş, kurstada bahsetmiştiniz akşam yazacağınızdan. İyiki sizin öğrenciniz olmuşum, seo denildiğinde eşittir yapıp adınızı yazmak gerekiyor.

  2. hakan yalçın

    2016 yılı zor bir yıl olacak. Bende sürekli sizleri takip ediyorum. Sayenizde her gelişmeden haberimiz oluyor. Takipteyiz hocam.

Cevap Yaz