• Kurumsal SEO Danışmanlığı
  • info@seosefi.com
  • 0422-3237447
soru cevap

1 yıl içerik eklenmeyen siteyi yeniden kazanmak

Soru: 5 yaşında temiz bir domain ve özgün içeriğe sahip siteme düzenli içerik girmeyi 1 yıl kadar bırakmak durumunda kaldım.
Sitem düzenli içerik girmeye başlar isem rölanteye ( eski zamanlardaki gibi sıralamalarda yer alamaya) girer mi ?
Siteyi eski hitli günlerine çıkarabilmek için hangi adımlara öncelik vermeliyim ?
Google tarafından ban veya herhangi bir güncellemeye takılmış mıdır ? Çıkması imkansız mıdır ?

Muharrem S.

Teşekkürler,

Cevap:

1 yıl uzun bir süre SEO adına bir çok kural değişti,sayısız güncelleme çıktı. Eski hızınızı bir anda yakalamanız zor olacaktır.
İzleyeceğiniz adımlar;
Öncelikle rakip analizi yaparak başlayalım, bu süreç içerisinde rakipleriniz neler yapmış analiz edelim.
Kullandığınız temanın mobile, responsive uyumu yok ise responsive tasarıma geçelim.
Eski konularınızı yeniden düzenleyin, başlıklarını değiştirip. Eski url yi kaldırıp yeni url yi gönderin. Uplama etkisi yaptıracaktır sizlere.
İçerik girmeye devam edin evet, ama biraz geride kaldığınız için index oranlarınız muhtemelen düşmüş durumda olacağı için en az günlük 5 içerik olarak devam edin. Kendiniz yazın veya bir içerik firması ile anlaşma yaparak yazılarınızı girin. Bu süreç içerisinde hemen indexlenme olmayacağı için. Google gibi getir ile içeriklerinizi dizine gönderin.
İşlem sıranız, eski içeriklerden 3 adet url dizinlerinden kaldırılacak, yeniden düzenleme yapılarak başlık ve içerisindeki h2 etiket değişimleri yapılacak, etiketler değişecek ve tekrardan yeni görseller ile dizine gönderilecek. 2 adette özgün makale yeniden yazıp göndereceksiniz. Yani 3 eski konu güncelleme 2 adet özgün makale olarak devam edeceksiniz.
Bu işlemleri 2 ay boyunca aralıksız olarak yapmaya devam etmeniz gerekiyor. Bu süreç içerisinde makaleleriniz de aynı anahtar kelimeleri çok sık kullanmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Yine makalelerin her biri farklı uzunluklarda olması gerekiyor.
Kullandığınız sistem WP alt yapısı barındırıyor ise SEO eklentilerini, sosyal medya paylaşım eklentilerini kurmayı unutmayınız.
Google ban durumu yaşama ihtimaliniz yok, yinede bir kontrol etmenizde fayda olacaktır.
2 ayımızı bu şekilde tamamladıktan sonra, aynı süreçler içerisinde sosyal medya paylaşımlarına özellikle facebook sayfa beğeni oranlarınıza ve içeriklerinize dikkat etmeniz gerekecektir.
Bir backlink paketi almanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Doğal organik seo ilerlemeniz 2 ay sürecinde daha olumlu etkiler almanızı sağlayacaktır.
Sitenizin uzun süre kapalı olmasından dolayı, her girilen içerik sosyal medya kanatlarında aynı görseller ile lakin kısa öz yazılar ile farklı kelimeler ile google link kısaltma servisi ile sitenize yönlendirilecek durumda paylaşılmalıdır.
On-page seo işlemlerini tamamlamadan on-page seo işlemlerine geçmemeye özen göstermelisiniz.
Şuan sitenizin page speed optimizasyonu kötü durumdadır muhtemelen google page speed adresinden, run insights’ı tıklayarak adres çubuğuna site adresini yazıp analiz et çeltiğini tıklayın. Masa üstünü seçin ve en altta optimize edilmiş resim,jss,cs dosyalarını indirini tıklayın. İnen dosyalar içerisinde MANIFEST olan dosyayı notepad++ ile açın size hangi dosyayı nereye bırakmanız gerektiğini gösterecektir. Bu işlemleri yapmadan önce yedek almayı unutmayın.
Yine cpanel kullanıyor iseniz, Gzip ı tüm dosyalar için açmayı unutmayınız.

Hakkında

admin

SEO Şefi Founder

soru cevap
Hit sorunu nedenleri ...
Geri
içerik hırsızlığı ve dmca ...
İleri
soru cevap
YORUM YAZIN